Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Istenes Ibolya: Ki ügyel a végeken? (Jegyző, 2011/5., 31. o.)

Az egészségügyi alapellátás az egyik olyan kötelező önkormányzati feladat, melynek a megszervezése és finanszírozása sok kérdést és problémát vet föl. Különösen igaz ez az egészségügyben is sok vitát kiváltó hétvégi és éjszakai ügyeletre.

Szendrőben már a vár fennállása idején felcserek és javasasszonyok működtek, de az 1900-as évektől folyamatosan van orvosunk és jól felszerelt gyógyszertárunk is. 1969-ben épült fel az akkori igényeknek mindenben megfelelő központi orvosi rendelő, melyben először éjszakai, majd később hétvégi orvosi ügyelet is működött, így a Szendrő székhellyel működő központi orvosi ügyelet több, mint harminc éves múlttal büszkélkedhet. Ekkortól szervezi Szendrő a közte és az országhatár között elhelyezkedő települések éjszakai és hétvégi sürgősségi betegellátását.

Az ügyelet működtetése érdekében minden település vállalta, hogy - az egészségbiztosítási finanszírozáson túl - a felmerülő költségek fedezésére lakosságszámuk arányában hozzájárulnak. Ez az együttműködési és finanszírozási forma azonban - egyes települések rossz fizetési morálja és romló anyagi körülményei miatt - a 2000-es évek elejére tarthatatlanná vált. Sok együttműködő településtől csak hosszú évek pereskedése után sikerült behajtani az elmaradt ügyeleti díjakat. Ez, valamint az ügyelet eszközfejlesztésére, az ügyeleti autó cseréjére fordított összegek nagy anyagi terhet róttak a fenntartó szendrői önkormányzatra.

Változást reméltünk - és hozott is - a többcélú kistérségi társulás 2004. évi létrejötte. 2005 januárjától a szendrői ügyelet a többcélú kistérségi társulást létrehozó társulási megállapodás alapján, térségi feladatellátásként működik. A finanszírozás miatt azonban a társulási tanáccsal is vitába keveredtünk, hiszen jóval nagyobb költséggel működtethető egy 11 háziorvosi körzetet lefedő, 30 település alig 15 600 lakosát ellátó ügyelet, mint egy kisebb, de sűrűbben lakott területet ellátó rendszer. A költségek legnagyobb részét az ügyeleti autó üzemanyagköltsége, szervizelése, a bérek, és járulékok teszik ki.

2011-re sikerült egy, a kistérségi társulás Tanácsának és Szendrő Város Képviselő-testületének is megfelelő finanszírozási rendszert kiépíteni, amit azonban a 2012-től bevezetésre kerülő feladatalapú önkormányzati finanszírozási rendszer és a többcélú kistérségi társulások bizonytalan jövője teljesen fölborít.

A képet tovább árnyalja, hogy az ügyelet működési területéhez tartozó 11 háziorvosi körzetből négyben nyugdíj előtt álló, megérdemelt pihenésüket váró orvosok dolgoznak, utánpótlásuk szinte kilátástalan. Több körzetben a 30-40-50 kilométerről ideutazó orvosok napi 3-4 órában rendelnek, majd hazautaznak. Kevés az ügyeletet vállaló orvos, hiszen elmondásuk szerint máshol kevesebb munkáért több ügyeleti díjat kapnak.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére