Megrendelés

Gyöngyösiné dr. Antók Éva: Illetékkérdések és ügyvédi költség a felszámolási eljárásban (CH, 2002/12., 12-14. o.)

A) Illetékfizetés sportegyesület elleni felszámolási eljárásban

A sportról szóló 2000. évi CXLV. törvény 97. §-a módosította az 1991. évi IL. törvény 2. és 3. §-át. A 2001. január 1. napjától hatályos 2. § (5) bekezdése értelmében a törvény csődeljárásra és felszámolási eljárásra vonatkozó rendelkezéseit a sportegyesületekre is megfelelően alkalmazni kell. A 3. § (1) bekezdése a) pontjának utolsó mondata szerint gazdálkodó szervezetnek minősül az egyesülés és a sportegyesület is. Az idézett törvényi szabályozásra figyelemmel több sportegyesület ellen indult felszámolási eljárás, melyek egy része már jogerősen be is fejeződött. Visszatérő gyakorlati problémaként jelentkezett azonban az, hogy a felszámolók a zárómérlegben a felszámolási eljárás le nem rótt illetékéről történő rendelkezésre tettek indítványt.

Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény 2001. szeptember 1. napjától hatályos módosítása alapján a felszámolási eljárásban korábban biztosított tárgyi illetékfeljegyzési jog megszűnt, a felszámolási kérelem előterjesztőjének a kérelemre illetéket kell lerónia. A 44. § szerint ennek mértéke jogi személyiséggel rendelkező gazdálkodó szervezet esetén 40 ezer forint, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezet esetén 15 ezer forint. A sportegyesület a Ptk. 61. §-ára figyelemmel jogi személy, így az ellene benyújtott felszámolási kérelemre a hitelezőnek 40 ezer forint illetéket kell lerónia, ha az eljárás 2001. szeptember 1. napja után indult, s ez esetben a felszámolás jogerős elrendelése esetén e költségét hitelezői igényként érvényesítheti.

A 2001. szeptember 1. napja előtt kezdeményezett felszámolási eljárásban azonban erre nem került sor a tárgyi illetékfeljegyzési jog folytán. Ugyancsak elmaradt, illetve elmarad az illeték lerovása abban az esetben, ha személyes illetménymentességet élvező hitelező nyújt be felszámolási kérelmet, függetlenül attól, hogy a kérelem 2001. szeptember 1. napja előtt vagy után érkezett a bírósághoz. Végül lehetséges, hogy az adós sportegyesület maga kezdeményezi a felszámolást. Ezekben az esetekben kérdés, hogy a sportegyesület mint adós és eljárást kezdeményező fél köteles-e illetéket leróni a felszámolási kérelemre, illetve ha illetékmentességben részesülő hitelező kéri a fizetésképtelenség megállapítását, kötelezhető-e a sportegyesület a felszámolási eljárás illetékének viselésére.

Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 4. §-a (1) bekezdésének második fordulata szerint az illeték fizetésére egyébként kötelezett mentessége (személyes illetékmentesség) esetén az illetéket a mentes féltől nem lehet követelni. Az 56. § (1) bekezdése alapján nem kötelezhető illeték fizetésére az, aki a külön jogszabály szerint költségmentességet, vagy e törvény szerint illetékmentességet élvez. Az 5. § (1) bekezdésének cl) pontja értelmében teljes személyes illetékmentességben részesül a társadalmi szervezet, köztestület, és a közhasznú társaság. Ennek azonban a feltétele az, hogy az eljárás megindítását megelőző naptári évben folytatott vállalkozási tevékenységéből származó jövedelme után társaságiadó-fizetési kötelezettsége, illetve költségvetési szerv esetében eredménye után a központi költségvetésbe befizetési kötelezettsége nem keletkezett, s erről az eljárás megindításakor írásban nyilatkozott [Itv. 5. § (2)-(3) bekezdés],

A fentiekre tekintettel az Itv. 5. §-ának (2)-(3) bekezdésében írt feltételek igazolása mellett a sportegyesület a felszámolási eljárás illetékének lerovására, megfizetésére nem kötelezhető. Téves tehát az a felszámolói gyakorlat, amely a 2001. szeptember 1. napja előtt indult eljárásokban feljegyzett illeték, illetve a 2001. szeptember 1. napja után illetékmentességben részesülő fél által kezdeményezett felszámolási eljárásban az adós sportegyesület tekintetében az adós terhére illetékfizetési kötelezettség megállapítását, az illeték felszámolási költségként szerepeltetését kéri.

B) Illetékfeljegyzési jog a felszámolás alatt indított perekben.

Az illetékről szóló 1990. évi XCIII. törvény 62. §-ának (1) bekezdése 2001. szeptember 1. napja előtt hatályos i) pontja alapján tárgyi illetékfeljegyzési jog állott fenn a csődeljárásban, felszámolási eljárásban, a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárásában, ideértve az említett eljárások alatt a vagyonfelügyelő, felszámoló, illetve a pénzügyi gondnok által indított bírósági eljárásokat is. [Megjegyzedő, hogy ezzel ellentétben az adósságrendezési eljárás az 57. § (1) bekezdésének l) pontja értelmében tárgyi illetékmentes eljárás].

A 2000. évi CXXXVII. törvény 2001. szeptember 2. napjától a 62. § (1) bekezdésének i) pontját módosította, ennek alapján a tárgyi illetékfeljegyzési jog csak a csőd-, felszámolási és a helyi önkormányzatok adósságrendezési eljárása alatt a vagyonfelügyelő, a felszámoló, illetve a pénzügyi gondnok által indított bírósági eljárásokban áll fenn.

A felszámolási eljárás kezdeményezésekor, illetve a felszámolási eljárás során hozott végzés elleni fellebbezés előterjesztésekor a tárgyi illetékfeljegyzési jog nem illeti meg a feleket, ha egyéb kedvezményben, például személyes illetékmentességben nem részesülnek, vagy tárgyi illetékmentesség nem áll fenn. Például áttételt elrendelő végzés elleni fellebbezésnél az illetéket le kell róniuk. A törvény miniszteri indokolása szerint az indokolatlanul indított eljárások számának csökkentése céljából, a bíróságok tehermentesítése érdekében szűnt meg az illetékfeljegyzési jog.

Ez a gyakorlatban egyben a módosított 1991. évi IL. törvény 6. §-ának (2) bekezdése szerint alkalmazandó Pp. 124. §-ának (2) bekezdése és a Pp. 130. §-a (1) bekezdésének i) pontja alkalmazásának lehetőségét is jelenti. Ha ugyanis a jogi képviselővel eljáró hitelező, adós az illeték megfizetésre vonatkozó kötelezettségét nem teljesíti, a bíróság a felszámolási kérelmet - hiánypótlási felhívás kiadását mellőzve - érdemi vizsgálat nélkül elutasíthatja.

A gyakorlatban kérdésként merült fel, hogy melyek azok a vagyonfelügyelő, felszámoló, pénzügyi gondnok által indított bírósági eljárások, melyekben az Itv. 62. §-a (1) bekezdésének i) pontja értelmében a feleket jövedelmi, vagyoni viszonyaikra tekintet nélkül tárgyi illetékfeljegyzési jog illeti meg.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére