Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésAz önkormányzati rendészeti szerv eljárása közhatalmi aktus, ami akkor is áfa-mentes az ügyfél szempontjából, ha a szerv közreműködő gazdasági társaságot vesz igénybe. A Belügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium ezen állásfoglalásaival szemben mégis több helyütt csak az áfa megfizetése esetén adják vissza a közterületről elszállított gépkocsikat.
A téves gyakorlatra még az új önkormányzati törvény hatálybalépése előtt derült fény. Budapest - nevezzük most így: "XXVII." - kerületéből a közterület felügyelet elszállíttatott szerződött partnerével egy szabálytalanul parkoló gépkocsit. A vétkes tudomásul vette a helyszíni bírságot, azt viszont nem értette, hogy miért kell többet fizetnie a gépkocsija kiváltásakor, mint ami a kerékbilincs közterület-felügyelet általi alkalmazására, a járművek elszállítására, valamint a felmerült költségekre vonatkozó szabályokról szóló 55/2009. (X. 16.) IRM rendelet mellékletében szerepel.
Az IRM rendelet szerint ugyanis
1. A jármű elszállításának költsége:
a) személygépkocsi vagy pótkocsija, továbbá motorkerékpár és pótkocsija, valamint segédmotoros kerékpár esetén
ha a település lakosságszáma a 200 000 főt meghaladja | 20 000 Ft |
ha a település lakosságszáma 10 000 és 200 000 fő között van | 17 250 Ft |
A miniszteri rendelet 6. pontja arra is kitér, hogy
6. | Az 1-5. pontban foglalt költségek általános forgalmi adót nem tartalmaznak |
Az elszállítás 10 és 200 ezer fő közötti lakosságszámú "XXVII." kerületből történt, a foganatosító közterület-felügyelet működési területe a "XXVII." kerület. Ennek ellenére az ügyfél csak azzal a feltétellel kapta vissza autóját, hogy a 20 000 forint + 27% áfát kifizette.
A Fővárosi Közterület-felügyelet birtokában már volt akkor egy APEH állásfoglalás, amely szerint az áfa-törvény 7. §-ával ellentétes, ha a közhatalmi cselekménnyel összefüggésben - az IRM rendeletbe foglalt költségeken felül - forgalmi adót is felszámítunk. Ezt megerősítette a BM állásfoglalása, amit ismertettünk a fővárosban működő közterület-felügyeletek vezetőinek értekezletén. A "XXVII." és még két másik kerület azonban nem változtatta meg a jogszabálysértő gyakorlatát.
A Budapesti Közérdekvédelmi Ügyészség hét hónapnyi vizsgálódás után jutott arra a következtetésre, hogy a jogszabálysértés teljes körű megszüntetésére nincsen hatásköre. A Fővárosi Kormányhivatal megállapította hatásköre hiányát és megküldte az ügyet a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnak. A KIM helyben hagyta a hatáskör hiányát megállapító döntést, egyúttal az anyagot ismét továbbküldte a Belügyminisztériumnak, és annak adózási vonatkozása miatt a Nemzetgazdasági Minisztériumnak.
A két tárca ismét kifejtette, hogy - egyszerűsítve - közhatalmi áfa nincsen, továbbá a fővárosi kerületi önkormányzat "települési" önkormányzat, tehát a lakosságszám vonatkozásában rá a KEKKH január 1-jei állapot szerinti adatai az irányadóak. Mindebből következően kerületi rendészeti szerv (illetve annak közreműködője) a szállításért nem kérhet 20 000 forint + áfát az ügyféltől, csak 17 250 forintot fizettethet ki, továbbá a tárolás és a kerékbilincs leszerelése is áfa-mentes.
A NAV állásfoglalásában kifejtette:
A kerékbilincs használata a fentiek értelmében tehát egy szankcionális jellegű, a közterület-felügyelet által alkalmazható eljárás, amelyet akár a közterület-felügyelet alkalmazottja (ti. a felügyelő), akár megbízás alapján más személy, szervezet is teljesíthet. A kerékbilincs használata ennek megfelelően az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (továbbiakban: Áfa. törvény) 7. §-a szerinti közhatalmi tevékenység, ami azt jelenti, hogy a kerékbilincs levételéért fizetendő díjat nem terheli általános forgalmi adó.
Abban az esetben, ha tévesen mégis áfa felszámításával kezelték az ilyen díjtételeket, akkor lehetőség van az ügyletet terhelő áfa elszámolásának korrekciójára. A korrekció a szabálytalanság feltárása esetén - tekintettel arra, hogy az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 26. §-ából következően az általános forgalmi adó elszámolása alapvetően önadózással történik - a téves bizonylatot kiállító szervezet feladata, nem pedig az adóhatóságé.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás