Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

(Könyvismertetés) Nagy Csongor István: Az Európai Unió nemzetközi magánjoga - Határon átnyúló polgári jogviták az EU-ban (Dr. Osztovits András - EJ, 2007/1., 55-56. o.)

Egy éven belül a harmadik könyv jelent meg - három különböző kiadónál - a polgári ügyekben való igazságügyi együttműködéssel kapcsolatos közösségi jogszabályokat elemezve. Bár a téma ugyanaz, mégis három különböző címmel találkozunk (Polgári eljárásjogi szabályok az Európai Unió jogában, Európai polgári eljárásjog), ami jól mutatja azt, hogy gyakran még a legoptimistább szakjogászokat is meglepően dinamikusan fejlődő, ugyanakkor nehezen behatárolható jogterületről van szó. Arról azonban már eltér a magyar szerzők véleménye, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés (EKSz.) 65. cikke és 61. cikk c) pontjának felhatalmazása alapján eddig elfogadott hét rendelet, valamint egy-egy irányelv és határozat alapján beszélhetünk-e már önálló jogágról, vagy pontosabb volna a nemzetközi polgári eljárásjog, vagy éppenséggel a nemzetközi magánjog egy speciális részeként definiálnunk azt.

Nagy Csongor István könyvének I. fejezetében ezt a terminológiai kérdést nem kerüli meg, és amellett érvel, hogy az Európai Unió (EU) nemzetközi magánjogához tartoznak a fenti közösségi jogszabályok, amely jogág jelen formájában - a kollíziós jogi szabályok hiánya miatt - torzó. Az európai nemzetközi magánjogot egy olyan formálódó területnek tartja, amely jelen állapotában már túl van a fogantatáson és a magzati állapoton, azonban megnevezése még magyarázatot és indokolást kíván. Mindezekre tekintettel a szerző maga is elismeri, hogy kézikönyvének címe inkább perspektivikus és ambiciózus, mint leíró.

A szerző igyekszik következetes lenni az általa választott címhez és megközelítési módhoz. Arra való tekintettel, hogy a határon átnyúló jogviták esetén az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében az ilyen ügyekben alkalmazandó költségmentességre vonatkozó közös minimumszabályok megállapításáról szóló 2003/8/EK irányelv polgári eljárásjogi vonatkozású - a másik két azonos témájú magyar kézikönyv, illetve tankönyvvel ellentétben - ez a jogszabály nem képezi a könyv témáját.

A kézikönyv hat fejezetében az egyes közösségi jogi normák (44/2001/EK rendeletet a polgári és kereskedelmi ügyekben a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, 2201/2003/EK rendeletet a házassági ügyekben és a szülői felelősségre vonatkozó eljárásokban a joghatóságról, valamint a határozatok elismeréséről és végrehajtásáról, 1346/2000/EK rendelet a fizetésképtelenségi eljárásról, 1348/2000/EK rendeletet a tagállamokban a polgári és kereskedelmi ügyekben a bírósági és bíróságon kívüli iratok kézbesítéséről, 1206/2001/EK rendelet polgári és kereskedelmi ügyekben a bizonyításfelvétel tekintetében történő, a tagállamok bíróságai közötti együttműködésről, 805/2004/EK rendelet a nem vitatott követelésekre vonatkozó európai végrehajtható okirat létrehozásáról) részletes ismertetését találjuk. A szerző nagyon alaposan és következetesen dolgozza fel az egyes kérdéseket, az Európai Közösségek Bírósága (EKB) vonatkozó joggyakorlatát is ismertetve. A kézikönyv jelleget erősíti, hogy az egyes közösségi jogi normák módosításait is feltünteti, megadva azok pontos számát, megjelenését. Ez a rendkívüli munka- és időigényes jegyzetelés nagyban hozzájárul a könyv gyakorlati hasznosságához.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére