Megrendelés

Erdős Károly - Nagy Dávid: Csőd-helyzetkép (2012-2016) világszerte II. (CH, 2017/12., 13-14. o.)

Igencsak változatos és ellentmondásra okot adó, összehasonlításra alkalmatlan képet kaphatunk, ha áttekintjük az egyes országokban a 10 000 cégre vonatkoztatott csődök számait, az úgynevezett csődkvóták értékeit 2016-ban.

A 3. számú táblázat tartalmazza az adott országok csődtörvényei szerint a 10 000 cégre vonatkoztatott 2016-ban regisztrált csődök számbeli értékeit, a csődkvótákat.

3. táblázat:

Csődkvóták Nyugat-Európában (2016-ban)

Csődök száma
10 000 cégre vetítve
Luxemburg283
Dánia256
Svájc192
Belgium140
Franciaország138
Norvégia123
Ausztria95
Svédország82
Nagy-Britannia73
Portugália71
Finnország68
Németország67
Írország56
Hollandia34
Olaszország31
Spanyolország12
Összesen70

Forrás: Eurostat adatok

A táblázatban szembetűnőek az igencsak szélsőségesen egymástól eltérő, nagyságbani különbségeket tartalmazó csődkvóták értékei. Ez egyértelműen az európai szinten átfogó és tudatos jogharmonizációt nélkülöző cég- és csődtörvényekből következtethető le. Nem egyértelmű, hogy a cégek közül melyeknek a cégformája érintett a vállalkozások alapító tőkéjének nagyságától függően melyek tartoznak az egyes országokban a szabályozott csődeljárás törvényeinek hatályai alá. Helyenként a csődeljárásokhoz sorolják a felszámolásokat, végelszámolásokat is, továbbá az egyszerűsített és kényszerű végelszámolásokat, valamint a cégek automatikus törléseit is, míg egyes országokban csak a reorganizáció jellegű, klasszikus csődöket számítják be.

Figyelembe kell venni azonban azt is, hogy a jogszabályilag meghatározott csődeljárás a piacról való kilépésnek csupán az egyik szabályozott lehetősége. Helyenként, mint például Dél-Európában a csődeljárás választása nem tipikus megoldása a cégek megszüntetésének. A különböző egyedi cégbezárások és vállalkozások csődeljárást nélkülöző likvidációja teljesen eltorzítják, lehetetlenné teszik az egyes országok csődstatisztikáinak összehasonlíthatóságát. Számos esetben a vállalkozást bármilyen eljárás nélkül megszüntetik, bezárják, otthagyják őket, a cégjegyzékből a bíróságok automatikusan törlik.

Az összesített nyugat-európai 10 000 cégre jutó csődkvóták átlagértékei 2015-ben 71, míg 2016-ban 70 volt. A standard középzónába tartozó országok közé sorolható így Portugália 71, Nagy-Britannia 73, Finnország 68, Németország 67, Svédország 82, Írország 56 és Ausztria 95 csődkvóta értékekkel. A dél-európai országok Görögország, Spanyolország és Olaszország a sajátos csődszabályok és vállalkozási tradícióik következtében találhatók a csődkvóták sorában a táblázat végén.

A cégek finanszírozási és likviditási helyzete Nyugat-Európában

Nyugat-Európa gazdasága mintegy 3,1 millió cégének benyújtott éves közzétett mérlegeinek összegzésével, statisztikai elemzésével áttekinthető, értékelhető a vállalkozások általános jövedelmi helyzete. Az adatok összevetésével lehetővé válik a cégek pénzügyi stabilitására, a csődkockázatra vonatkozó következtetések levonása is. Az értékelések és elemzések a 2015. évre vonatkoznak, összevetve azokat a megelőző 2014. év hasonló adataival.

Az aktualizált adatok a pénzügyi, likviditási feszültségek folyamatos csökkenését mutatják az EBIT-mutatók tekintetében, melyek az adózás előtti nyereség és a forgalom arányát mutatják.

A 2015. év folyamán a nyugat-európai cégeknek (15,5%-a) (az előző évben még csak 14,7%-a) tudott kimutatni több mint 25%-os forgalmi nyereséget. A vállatok egy hatoda (16,6%) realizált (10 és 25%) közötti haszonkulcsot (ebit-mutatót), ez is magasabb arányt képvisel az előző évi értéknél. Észrevehetően csökkent azon vállalatok száma, amelyek negatív jövedelemszerűséget mutatnak, ezek aránya (25,3%-os arányról 23,5%-ra) csökkent. A 2012. évhez viszonyítva ez az aránymutató még nagyobb mértékben, (-4,4%-kal) csökkent.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére