Megrendelés

Gosztonyi Gergely-Nagypál Szabolcs: A rendszerváltás húsz éve: Politika, szabadság, jog, társadalom (Acta ELTE, tom. XLVI, ann. 2009, 187-192. o.)

Tudományos konferencia az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán

2009. november 19-én az ELTE Állam- és Jogtudományi Kara a Filozófia Tanszék, a Jogszociológiai Tanszék, a Közgazdaságtan és Statisztika Tanszék, a Kriminológiai Tanszék, a Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék, valamint a Politikatudományi Intézet és e tanszékek mellett működő diákkörök együttműködésével tudományos konferenciát szervezett.

A rendezvény témáját a rendszerváltás óta eltelt húsz év különböző társadalmi, közéleti és jogi változásai képezték. E folyamatot rövid, mintegy húsz perces, tudományos ismeretterjesztő jellegű előadásokon keresztül mutatták be az előadók, amelyeket nyolc-tíz perces szabad vita követett a hallgatóság aktív részvételével.

Az összejövetelen előadóként a Kar oktatói mutathatták be kutatásaikat az érdeklődők számára. A tanszékek - amennyiben szükségesnek tartották - természetesen nem csak belső, hanem külső, meghívott előadókkal is képviseltethették magukat. A szervezők a visszajelzések alapján hiszik, hogy e kerek, a Magyar Köztársaság számára oly fontos évfordulóhoz kapcsolódó találkozó hozzájárult mind a Kar, mind pedig a Kar oktatói szakmai hírnevének növeléséhez.

Az eseménysor az Egyetem téri főépületben négy külön teremben (Jog, Politika, Szabadság és Társadalom) egymás mellett, párhuzamosan zajlott. Mind szakmailag, mind pedig a látogatottságot tekintve (az előadásokon több mint kétszázan vettek részt) egy sikeres rendezvényen vagyunk túl, ugyanis tizenegy tanszék harmincöt oktatójának, ill. szép számú meghívott vendégnek az előadásait hallgathatták végig az érdeklődök.

I. Politika

A Politika-panel első tömbjét Cs. Kiss Lajos (Filozófia Tanszék) vezette. Elsőként Mezey Barna (Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék) kapott szót, aki előadásának témájául a jogászképzést választotta a rendszerváltás óta. Kiemelte, hogy a rendszerváltás alapjaiban változtatta meg a jogászkép-

- 187/188 -

zés feladatait, ill. feltételrendszerét, és az eseményekben nagy szerepet játszó jogászok jelentősen megnövelték a szakma tekintélyét. Az ugrásszerűen megnövekedett érdeklődést az oktatáspolitika a létszámkorlátok lebontására és a hallgatói létszám földuzzasztására használta, miközben nem tudott ellenállni a karalapítási hullámoknak sem. A jogrendszer gyors megváltozása óriási kihívást jelentett a jogászképzésben résztvevők számára (új tárgyak, új tankönyvek, új tanagyagok és új oktatási módszerek), miközben a feltételek romlottak, és a politika területe, valamint a közigazgatás egyaránt "megcsapolta" az oktatói kart. Előadásában a jogászképzés rendszerváltás utáni eredményeiről és kudarcairól is beszélt.

Másodikként Navratil Szonja (Jogszociológiai Tanszék) előadását hallgathatta meg a közönség. Az előadás a jogászság társadalmi szerepének és helyzetének néhány fontos és időszerű kérdésével foglalkozott, továbbá azzal, vajon hivatás vagy foglalkozás-e a jogászi szakma. Az előadó alaposan körüljárta, hogy pontosan mit is jelent korunkban jogásznak lenni itt, Magyarországon.

Földesi Tamás (Filozófia Tanszék), a tanszék egykori vezetője előadásában a rendszerváltás idején tevékeny szerepet vállait állam- és jogtudományi kari oktatók és tanárok 1989 és 1990 körüli közéleti cselekedeteivel és akkori elképzeléseivel foglalkozott, többek között színes történetek segítségével elevenítve föl a kort.

A szünet után Nagypál Szabolcs (Filozófia Tanszék) vezetett kerekasztal-beszélgetést Karádi Éva (Filozófia Tanszék) és Karácsony András (Filozófia Tanszék) részvételével, amely egyben folyóirat-bemutató is volt, ugyanis a Magyar Lettre Internationale 74., tematikus száma (2009/3) 1989, valamint a "Német egység a Balatonnál" kérdéskörével foglalkozott. A beszélgetés során a közönség a folyóirat felelős szerkesztőjét és a Filozófia Tanszék előző vezetőjét kérdezte a folyóirat hivatkozott számában megjelent tanulmányokkal és írásokkal kapcsolatban.

A panel záróakkordja egy sodró lendületű beszélgetés volt Pesty Lászlóval (Pesty Fekete Doboz), aki a nyolcvanas évek végén a jogi kari Filozófia Tudományos Diákkör (TDK) titkára volt. Ő volt továbbá a hazai politikai változások "nem hivatalos" rögzítésének, a Fekete Doboznak az alapítója, ahol korabeli tüntetéseket, ill. az Ellenzéki Kerekasztal (EKA) egyes üléseit rögzítették filmszalagra.

II. Szabadság

A Szabadság-panel első előadójaként Hack Péter (Büntető Eljárásjogi és Büntetés-végrehajtási Jogi Tanszék) az átmenet igazságszolgáltatásáról és az igazságtételi kísérletekről beszélt a hallgatóságnak. Bemutatta, hogyan oldja meg vagy oldja föl az "új" rendszer a "régi" rendszer igazságtalanságait, ill. hogy milyen lehetőség van az igazságtételre. Előadásának első része az átmenet igazságszolgáltatásának nemzetközi tapasztalatairól szólt, míg a második rész-

- 188/189 -

ben inkább a nemzetközi tapasztalatok fényében tekintette át a magyar rendszerváltást követő igazságszolgáltatási kísérleteket, ezen belül a semmiségi törvények, a sortűzperek, ill. az ügynökügyek megoldási kísérleteit.

Zsidai Ágnes (Állam- és Jogelméleti Tanszék) előadásában kitért arra, hogy milyen szerepet kapjon a múlt feldolgozása a nevelésben és a politikai képzésben, ill. hogy mintát szolgáltathat-e számunkra, magyarok számára az állambiztonsági iratok kezelésének németországi példája az oktatás terén.

A panelben ezután egy kerekasztal-beszélgetés következett, amelyben Hack Péterhez és Zsidai Ágneshez csatlakozott Zinner Tibor (Magyar Állam-és Jogtörténeti Tanszék) is. Az élénk hallgatósági részvételt kiváltó beszélgetés során a múltfeldolgozásról és a múlt megismeréséről esett szó. A résztvevők a rendszerváltással kapcsolatban körüljárták a múlt feldolgozása és megismerése szükségességének témáját, továbbá, hogy mit tehet az igazságszolgáltatás a történelmi átmenetek idején.

A panel második részében Szeróvay Krisztina (Jogszociológiai Tanszék) az információs társadalom egyes jogi és szociológiai vonatkozásairól tartott előadást. Bemutatta a magyar információs társadalom történetét a rendszerváltás előtti időktől kezdve napjainkig bezárólag. Fölvázolta a világháló kultúrájának fejlődését és az információs társadalom legfontosabb társadalmi kérdéseit. Emellett röviden összefoglalta a jogi hatásokat, kitérve arra is, hogy a mai kor joghallgatója és jogásza hogyan tudja kamatoztatni az információs társadalom nyújtotta lehetőségeket.

Gosztonyi Gergely (Magyar Állam- és Jogtörténeti Tanszék) az alternatív nyilvánossággal foglalkozó előadásában fölvázolta a nyilvánosság szerepének változását a rendszerváltás előtti és utáni időszakban. Bemutatta, hogy milyen módon változott meg a nyolcvanas évek "második nyilvánossága" a rendszerváltás után, ill. válaszokat keresett arra a kérdésre, hogy létezik-e egyáltalán egységes nyilvánosság. Kifejtette nézetét, miszerint szükség van olyan szabad és független kommunikációs terekre, ahol megjelenhetnek olyan tartalmak, amelyeket a sajtó fősodra kivet magából (szubkultúrák, kulturális tartalmak és kisebbségek).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére