Megrendelés
Családi Jog

Fizessen elő a Családi Jogra!

Előfizetés

Dr. Szeibert Orsolya: Házassági vagyonjog az európai országokban - 1. Rész (CSJ, 2009/3., 31-36. o.)

Az Európai Családjogi Bizottság házassági vagyonjogi témájú nemzeti jelentései

I. Az Európai Családjogi Bizottság (Commission on European Family Law) az európai családjogi elvek kidolgozása érdekében harmadik alkalommal készítette el részletes kérdőívét és foglalta könyv formájába a kérdésekre adott válaszokat, azaz a nemzeti jelentéseket. A Bizottság megalakulása óta erre először 2003-ban, majd 2005-ben került sor. Első alkalommal a házasság felbontásával és a házastársi tartással foglalkoztak, másodszor pedig a szülő-gyermek kapcsolattal, azaz a szélesen értelmezett szülői felelősséggel. Mindkét fenti kötet a "European Family Law in Action" sorozat részeként jelent meg.[1] A sorozatcímmel - "a tényleges családi jog Európában" -, a szerkesztők azt kívánták jelezni, hogy nemcsak a törvénykönyvbe, az egyes jogszabályokba foglalt szöveget veszik tekintetbe, hanem azt is, hogy ez a gyakorlatban hogyan érvényesül.

Ez év tavaszán ismét az Intersentia kiadó gondozásában, Katharina Boele-Woelki, Bente Braat és Ian Curry-Sumner szerkesztésében jelent meg az említett harmadik kötet, amely a "Property Relations between Spouses", azaz "Házassági vagyonjog" címet viseli. Ez alkalommal az eddiginél is több, huszonhat európai ország készítette el nemzeti jelentését a rendkívül összetett és a házassági vagyonjogi kérdéseket igen tágan értelmező kérdések alapján. (A nemzeti jelentéseket egyetemi oktatók készítik el.) A komplexitás okát a szerkesztők azzal indokolják, hogy egyrészt a vizsgálódás körébe bevont valamennyi nemzet házassági vagyonjogi rendelkezéseiről és rendszeréről átfogó képet kívántak nyújtani, másrészt azzal, hogy lehetővé tegyék a nemzeti szabályozások részletes összehasonlíthatóságát, végül pedig, de a legkevésbé sem utolsósorban azzal, hogy kidolgozhassák a házassági vagyonjogi elveket. (A családjogi elvek kidolgozására a két fenti területen már sor került, 2004-ben a bontójogi és a volt házastárs tartását rendező, 2007-ben pedig a szülői felelősséggel kapcsolatos elveket készítette el a Bizottság.[2])

A 2009-ben publikált vaskos házassági vagyonjogi összeállítás több fejezetből áll. Az azokra a kérdésekre adott nemzeti válaszokkal kezdődik, amelyek valóban általános jellegűek. A kérdőív összeállítása során nyilván tekintetbe kellett venni azt, hogy még Európán belül is igen eltérő szabályozások, eltérő megoldási módszerek léteznek egymás mellett, éppen a családjog egyik hangsúlyozott jellegzetessége miatt: tipikusan a hagyományokra épülő jogágról van szó. A nemzeti jelentések ennek megfelelően először választ adnak arra, hogy milyen jellegű jogszabálytömeg rendezi a házastársak vagyoni viszonyait, azok miként alakultak ki, várható-e ezen a téren változtatás, illetve vonatkoznak-e ezek a rendelkezések a bejegyzett partnerkapcsolatban élők vagyoni helyzetére. A kérdőív kitért arra is, hogy milyen viszonyban állnak a házassági vagyonjogi szabályok az általános dologi jogi, illetve kötelmi jogi rendelkezésekkel, s különösen az öröklési jog szabályaival.

A második nagy fejezetben olyan kérdésekre vártak a szerkesztők választ, amelyek a család szempontjából alapvető jellegűek, s amelyek egyes jogrendszerekben egyébként el is különülnek a házassági vagyonjogi joganyagtól vagy legalábbis azon belül önálló fejezetet képeznek. Ide tartoznak a háztartási kiadásokkal, a családi otthont érintő ügyletekkel kapcsolatos házastársi jogok és kötelezettségek, azaz, többek között az, hogy mennyiben kell hozzájárulniuk a háztartási költségekhez, mi tartozik az adott jogrendszerben a háztartási kiadások körébe, milyen mértékű a háztartással kapcsolatos adósságok megoszlása, továbbá vonatkoznak-e speciális rendelkezések a családi otthon és háztartási felszerelési/berendezési tárgyak szerzésére, értékesítésére, megterhelésére. Ez utóbbi körben különös jelentősége van a házastársak közös eljárásának, a meghatalmazás lehetőségének, illetve annak, hogy mi a következménye annak, ha csak egyikük jár el. Az egyes jogrendszerek megosztottak ezekben a kérdésekben is, hiszen ahogyan a házassági vagyonjogi rendelkezések is eltérőek, úgy igen eltérő az is, hogy vannak-e speciális, a fenti területeket szabályozó rendelkezések, s ha igen, azok konkrétan milyen jellegűek, milyen védelmet nyújtanak.

A következő kérdés már a házassági vagyonjogi rendszert érintette, s bizonyos általános kérdéseket követően a kérdőív összeállítói öt házassági vagyonjogi kategóriát különítettek el egymástól: a vagyonközösséget, a közszerzeményi rendszert, az ún. halasztott vagyonközösséget, a vagyonelkülönítő rendszert, továbbá azt a vagyonelkülönítő rendszert, amelynél a bíróságtól lehet kérni a vagyoni viszonyok utólagos kiegyenlítését. Ezek a rendszerek át-átfolynak egymásba, vannak közös jellegzetességeik, így ennyire nyilvánvaló elhatárolásuk nem egyértelmű, már csak azért sem, mert tiszta formájukban nem feltétlenül valósulnak meg. Az egyes országok maguk sorolták be jogrendszerüket egyik-másik rezsim alá, s részletes kérdésekre válaszolva kaphat az olvasó képet arról, hogy valójában milyen házassági vagyonjogi rendszerről is van szó.

A kötet utolsó fejezete a házassági vagyonjogi szerződésekkel foglalkozik, különös tekintettel arra, hogy az előző kérdések csak az ún. törvényes, azaz erre irányuló megállapodás hiányában hatályba lépő házassági vagyonjogi rendszerre vonatkoztak. A kérdések kitértek arra, hogy van-e lehetőségük a házastársaknak akár a házasság megkötése előtt, akár fennállása alatt házassági vagyonjogi szerződést kötni, abban milyen mértékben térhetnek el a törvényes házassági vagyonjogi rendszer előírásaitól, milyen formai követelményeknek kell megfelelniük, melyek - ha vannak - a harmadik személyekkel szembeni érvényességi feltételek, később megállapodásukat mennyiben módosíthatják, s annak mennyiben kötelező a hatálya, így különös tekintettel arra, hogy a bíróság eltérhet-e az abban foglaltaktól bármelyik fél ilyen irányú kérelme esetén.

II. Az alábbiakban részletesebb áttekintést adunk arról, hogy néhány európai ország milyen jogszabályban rendezi a házassági vagyonjogi kérdéseket, mely vagyonjogi rendszert tart törvényes rendszernek, attól szerződéssel el lehet-e térni, s milyen hatással jár a házasságkötés, majd a bontás, az esetleges különválás a házastársak vagyoni viszonyaira. Indokolt esetben kitérünk arra, hogy az esetleges bejegyzett partnerkapcsolatban élőkre is irányadóak-e a házassági vagyonjogi rendelkezések, s várható-e általában a házassági vagyonjog terén változás.

Minthogy az alábbiakban használjuk a vagyonközösség és közszerzemény fogalmakat, talán nem haszontalan némi támpontot adni ezek megfelelő értelmezéséhez, annál inkább is, hogy a készülő magyar Ptk. is minden szempontból részletesebben fogja ezeket az intézményeket szabályozni.

A házassági vagyonjogi rendszer alapvetően arra ad választ, hogy milyen hatást gyakorol a házasság a házastársak vagyonára, részben az addig meglévő vagyonára, részben pedig a házasság tartama alatt közösen, illetve külön-külön szerzett vagyonra, s mi lesz a vagyon sorsa a házasság megszűnésekor, gondolva elsősorban a házasság felbontására. A képzeletbeli skála két végpontján az ún. teljes vagyonelkülönítő és teljes vagyonösszesítő rendszer áll. A teljes vagyonelkülönítés valóban teljes: sem a házastársak korábbi, sem a házasság alatt szerzett vagyona nem keletkeztet - a házasság, illetve együttélés tényénél fogva - közös vagyont. A teljes vagyonösszesítés Európában ebben a formájában már nem létező rendszer, hiszen ez azt jelenti, hogy nemcsak a házasság folyamán szerzett, hanem a házasság előtti különvagyon is a házastársak közös vagyonává válik. A skálán a két véglet közötti rendszerek kapnak helyet, legtipikusabb az ún. szerzeményi közösség, annak is két típusa, az értéktöbbleti elven alapuló szerzeményi közösség és a reálszerzésen alapuló szerzeményi közösség. Az értéktöbbleti elven alapuló rendszer alapvető jellemzője, hogy a házastársak a házasság fennállása alatt önálló vagyonszerzők, a bontáskor pedig a vagyonszaporulat megosztását igényelhetik. A reálszerzés elvére épülő rendszerben már a vagyon - házasság alatti - megszerzésekor a házastársaknak közös tulajdona keletkezik.[3] Az alábbiakban vagyonelkülönítő rendszer alatt lényegét tekintve a teljes vagyonelkülönítést értjük, azzal, hogy bizonyos országokban mód van ennek a bontást követő bírósági "kiigazítására". A reálszerzés elvén alapuló szerzeményi közösség rendszerét vagyonközösségnek, az értéktöbbleti elven alapuló rendszert közszerzeményi rendszernek nevezzük, utalva arra, hogy az elnevezés csak a rezsim alapsajátosságát jellemzi, a részletes szabályok nagyrészt árnyalják, korrigálják a címke alapján kialakuló sablonos besorolást.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére