Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Tattay Levente: A fogyasztóvédelem és a védjegyek (GJ, 2008/2., 19-20. o.)

A fogyasztóvédelem

A fogyasztóvédelem azon polgári jogi, büntetőjogi és közigazgatási előírások összessége, amelyek a fogyasztó és a vele szemben álló fél között - a tömegtermelés megjelenése, a kereskedelmi ügyletek tömegessé válása és a monopóliumok elterjedése miatt felbomlott vagyoni egyensúly helyreállítására irányulnak és amelyeket a fogyasztó kiszolgáltatottsága ellensúlyozásának és hatékony védelmének szempontjai foglalnak egységbe.

A fogyasztóvédelem interdiszciplináris terület, amelynek a kapcsolata a Ptk. fogyasztóvédelmi, minőségvédelmi, reparációs és szankciós rendszerével a Fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvénnyel, valamint a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozások tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvénnyel köztudomású.

A fogyasztóvédelem és a szellemi alkotások szemben a fogyasztóvédelemmel a szellemi alkotások joga hagyományosan a polgári joghoz tartozó jogterület, amelyet a Ptk. a személyek polgári jogi védelme körében szabályoz.

A szellemi alkotások jogának viszonylagos önállóságát az teszi indokolttá, hogy szemben a polgári jogi személyiségvédelem elvont megközelítésével, a szellemi alkotások joga szakterületén az alkotó személy érdekeinek oltalmazására az alkotás megvalósulásától és annak eredményétől függően törekszenek.

A szellemi alkotások a gazdasági forgalomban általában árukban és szolgáltatásokban és információs eszközökben testesülnek meg. Az áruk és szolgáltatások forgalmazása belső logikai kapcsolatot és funkcionális egyezést feltételez a szellemi alkotások joga és a fogyasztóvédelem között.

A két terület összefüggését látványosan demonstrálja a szabadalmazott élelmiszerek, gyógyszerek, vegyszerek bitorlásnak minősülő forgalmazása, amikor egészséget károsító készítmények kerülnek megtévesztő védjeggyel forgalomba. Egyébként is minden bitorlás hamisítás és kalózkodás a fogyasztók egészségét és biztonságát veszélyezteti.

A szellemi alkotások jogában létrehozott művek felbecsülhetetlen tömegű információt továbbítanak, itt elég a szerzői jogban a számítógépes adattárakra vagy pedig az iparjogvédelmi alkotások körében az árujelzőkre gondolni.

A fogyasztóvédelmi hatások miatt kiemelkedő jelentősége van a védjegyeknek.

A védjegytörvény fogyasztóvédelmi célzatú előírásai

A védjegyek azért rendelkeznek erős fogyasztóvédelmi vonásokkal, mert mint információs eszközök, a fogyasztókra közvetlen hatást gyakorolnak.

E megjelöléseknek ezen túlmenően megkülönböztető minőségjelző és reklámfunkciójuk révén jelentős szerepük van az áruk értékesítésének ösztönzésében.

A védjegyek jogi oltalmát és fogyasztóvédelmi vonatkozásait a többszörösen módosított, a védjegyek és földrajzi árujelző oltalmáról szóló 1997. évi XI. törvény (Vft.) szabályozza.

A védjegyek körében a fogyasztó megtévesztését hivatott megakadályozni:

a) Az áru, illetve szolgáltatás fajtája, minősége, földrajzi származása vonatkozásában a fogyasztók megtévesztésére alkalmas megjelölések lajstromozási tilalma. Vft. 3. § (1) bekezdés b) pont.

b) Közérdekű használatú hivatalos szavatossági és hitelesítésre vonatkozó megjelölések kizárása a védjegyoltalomból. Vft. 3. § (2) bekezdés b) pont második fordulat.

c) Az összetéveszthető védjegyek lajstromozásának tilalma. Vft. 4. § (1) bekezdés a) pont.

d) A védjegyoltalom átruházására irányuló, a fogyasztók megtévesztését eredményező szerződés semmisségére vonatkozó előírás. Vft. 19. § (4) bekezdés.

e) A fogyasztók megtévesztését eredményező használati szerződés semmisségének előírása. Vft. 23. § (2) bekezdés, második mondata.

f) A védjegyoltalom megszűnésére vonatkozó azon rendelkezés, melynek értelmében törlési okot képez az a körülmény, hogy a védjegy - használata következtében - a fogyasztók számára megtévesztővé válik. Vft. 35. § (1) bekezdés b) pont.

g) Az együttes és tanúsító védjegy kizárása az oltalomból a fogyasztók megtévesztése miatt. Vft. 96. § (3) bekezdés a) pontja.

Ad a) A megtévesztés előfordulhat az áru fajtája (tiszta gyapjú helyett műszálas anyag értékesítése, ásványvíz helyett szódavíz eladása), minősége vonatkozásában.

Így például ha a védjegyen utalás van arra, hogy a termék házilagos előállítású, vagy környezetbarát és ez nem igaz, a megtévesztés nyilvánvaló.

A megtévesztésre való alkalmasság abszolút kizárási okot szolgáltat a védjegyjogban.

A védjegy megtévesztésre alkalmas lehet különösen akkor, ha más eredetre utal, mint ahonnan a termék valóban származik. Montana, Las Vegas, Manhattan - mind amerikai származásnak utalnak, nyilvánvalóan megtévesztők görög, osztrák és francia gyártók termékein.

Szintén megtévesztő a földrajzi származás vonatkozásában német, belga, magyar szeszesital, Gorbacsov, Raszputyin vagy Jelcin névvel való védjegyeztetése.

Ilyennek számít továbbá görög vagy spanyol brandy francia fantázianévvel való védjegyeztetése.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére