Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Ződi Zsolt: Az információs társadalom és a jog (GJ, 2002/7-8., 25-29. o.)

Az "információs társadalom" fogalma jóval tágabb annál, hogy egyszerűen azonosítani lehessen a "számítógépesített" társadalommal, tehát a számítógépek tömeges elterjedésével kialakult helyzettel. Mint azt majd látni fogjuk az információs társadalomnak a számítógépesítés, és a technológia csak egy - jóllehet nagyon fontos - aspektusa. Emellett az információs társadalomnak még legalább három fontos mozzanata van: gazdasági-foglalkoztatási, politikai, és kulturális oldalai, amelyek gyakran maguk is egymástól nehezen elhatárolható kritériumok, és társadalmi jelenségek mentén teszik magyarázhatóvá és értelmezhetővé ezt a fogalmat. Másrészt a jog szféráját e tanulmányban nem elsősorban a jogi munka - nagyobbrészt tehát a jogalkalmazói szakmai tevékenység, tehát a jog napi "technológiája" - alapján vizsgálom, hanem a jogalkotás, és a jog mint primeren politikai tevékenység oldaláról.

A tanulmány első részében igyekszem az információs társadalom fogalmát elemezni, míg a másodikban a jelenség jogalkotásra gyakorolt hatását, illetve a jogalkotás ezzel kapcsolatos dilemmáit vizsgálom. A harmadik rész a politikusok elképzelt információs társadalmának rövid kritikai vizsgálatát tartalmazza.

I. Az információs társadalom fogalma

Az "információs társadalom" kifejezés értelmezhetőségét jelentősen nehezíti, hogy az egyszerre leíró és előíró kategória.

Leíró, mert számos társadalomelmélettel foglalkozó tudós használja a kifejezést, sőt a megragadott társadalmi jelenségek szintjén gyakorta olyan szerzőket is besorolnak, mint az információs társadalommal foglalkozót, akik explicite talán le sem írják ezt a kifejezést. Másrészt azonban Yonei Masuda könyve óta az információs társadalom fogalma egy meglehetősen nehezen megragadható előíró kategóriává, politikai szimbólummá, és cselekvési programmá vált. A kétféle megközelítést olykor nagyon nehéz elválasztani egymástól, sőt gyakran szinte lehetetlen, hiszen az általuk felvetett témák is nagyrészt azonosak. Ilyen témák például:

- az információtechnológia közszférára (public sector) gyakorolt (létező és kívánatos) hatásai

- az információtechnológia üzleti szférára (business sector) gyakorolt (létező és kívánatos) hatásai

- az információtechnológia magánszférára gyakorolt (létező és kívánatos) hatásai

Technológiai súlypontú definíciók

Az információs társadalom technológiai kiindulópontú definíciói elsősorban arra az egyszerű megfigyelésre helyezik a hangsúlyt, hogy az elmúlt évtizedekben az információ tárolásában, feldolgozásában, átvitelében radikális változások zajlottak le, amelyek a társadalom szinte semmilyen szegmensét nem hagyták érintetlenül. Ezek a változások nagyrészt a telekommunikáció, a tömegmédiumok, a szórakoztatóipar és a számítástechnika területéről indultak ki. A számítástechnika például a "hagyományos" területeken (kutatás, termelésirányítás, ügyvitel) kívül szinte mindenhol megjelenik. Számítógépeket találunk az autókban, a háztartási eszközökben és a gyermekjátékokban. A számítógépek megjelenésével - amellett, hogy számos addig ismeretlen társadalmi tevékenységforma és jelenség tűnik fel - egy sor terület határai elkezdenek összemosódni. Így kezd a telekommunikáció, a tömegmédia a szórakoz(tat)ás, és a számítógépesítés egy jelenségvilágot alkotni. Az Internetet, amely hatalmas mennyiségű számítógép összekapcsolt halmazát jelenti nem véletlenül nevezik "információs szupersztrádának" hiszen hasonló funkciót tölt be, mint amelyet az ipari forradalom idején a vasút vagy később a motorizáció hajnalán a korszerű közúthálózat. Ahogy akkor az az ipari társadalom (egyik legfontosabb) előfeltétele és motorja volt, úgy válik az információs társadalom "alapstruktúrájává" a világháló. Ahogy a vasúthálózat megteremtette a maga "protokolljait" a nyomtávtól kezdve a megbízható menetrendekig és az árumozgatás ésszerű megszervezéséig úgy termeli ki (jóval bonyolultabb) szabványait a "wired socitey", a HTTP protokolltól kezdve a szövegtárolás és az adatcsere szabványaiig. Nem véletlen, hogy számtalan szerző látta meg azt az evidens analógiát, amely a számítógép néhány évtizeddel ezelőtti megjelenése és a gépi erőnek az ipari forradalom kirobbanásában játszott hatása között fennáll. (Webster 8 idézi John Naisbitt-et).

A pusztán technológiai szempontú megközelítések két nyilvánvaló hibában szenvednek. Egyrészt nagyon nehéz mérni az információtechnológia elterjedtségét, "társadalomba ágyazottságát", másrészt mindig a társadalmi hatások a fontosak, amelyek már soha nem értelmezhetőek technológiai keretek között.

Mégis, tagadhatatlan, hogy a technikai kérdések igen jelentős hatást gyakorolnak a jogalkotásra is. A jogalkotás tehát nemcsak az információs társadalom "társadalmi viszonyait" igyekszik megragadni, hanem - mivel rendre belebonyolódik technikai kérdésekbe is - sokszor már a technika oldalán igyekszik beavatkozni. Erre kiváló példa lehet az egyes országoknak a titkosító szoftverek használatával és terjesztésével kapcsolatos álláspontja. A titkosítás elektronikus formái az állampolgárok (és ebbe beleértendőek a "rossz szándékú" állampolgárok) kezébe olyan eszközt adnak, amely az egymással váltott üzeneteiket gyakorlatilag megfejthetetlenné teszik. A kormányzatok - ha egyáltalán felismerték a problémát - eltérő válaszokat adtak rá. Az amerikai álláspont egészen a legutóbbi időkig korlátozó volt, azonban az elmúlt két évben számos bírói ítélet és a jogalkotás is engedékenyebb álláspontra helyezkedett. (www.cdt.org/crypto/admin - a Computer Security Enhancement Act of 2001, és a bírói gyakorlat).

Gazdasági és foglalkoztatási súlypontú definíciók

A gazdasági súlypontú definíciók az információs társadalom több egymással összefüggő vonását ragadják meg: Egyfelől a gazdaságon belül kialakult egy sajátos információs ipar, amelyet lehet szűkebben és tágabban is értelmezni, (Williams:39), de egészen bizonyosan ide tartoznak az (1) oktatás-kutatással összefüggő tevékenységek, (2) az információs szolgáltatások, (pl. a hirdetési és reklámipar, vagy a pénzügyi szolgáltatások és a tanácsadás) (3) a médiák (4) az információ-technológiával összefüggő iparágak, és a (5) információkereskedelem (hasonlóan Webster:11 idézi Machlupot). A szektor súlyára jellemző, hogy Machlup 1962-es könyvében már azt írja, hogy ebből az iparágból származik az USA GNP-jének 29%-a.

Másrészt az információs társadalom egy sor, foglalkoztatási kérdést involvál. A foglalkoztatottak száma az információs iparban nő a legdinamikusabban, de a hagyományos szakmák többsége is tudásalapúvá válik, mert a hagyományosan kétkezi munkákban is egyre növekvő szerepet játszik az információ, és ennek szervezett formája a tudás.

Ez elvezet bennünket ahhoz a kérdéshez, hogy az információs társadalom harmadik felfogása szerint ez nem egyszerűen az "információs ipar" növekvő súlyával függ össze, hanem az egész gazdaság tudásalapúvá, információ-központúvá válásával. Ez nagyjából azt jelenti, hogy a tudás, és az információ egyfelől a gazdaság motorjává, a legfőbb értékteremtő tényezővé válik még a hagyományos iparágakban is (pl. a kutatási és fejlesztési tevékenység, az információ-technológia, vagy a marketing aktivitás révén, amelyek eminensen információ gyűjtő, manipuláló és újraelosztó tevékenységek), másrészt ezzel együtt minden szinten felértékelődik a rendszerező, teoretikus tudás szerepe, amelynek legfőbb funkciója a "jövőbe látás", a bizonytalan és spontán piac viszonyai között bizonyos prognózisok felállítása (stratégia-alkotás, tervezés).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére