Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Lipovits Szilárd: A jövő Győrben épül (Jegyző, 2012/3., 32-34. o.)

Városunk imázsának fő erősségei jelennek meg a tavalyi évben bevezetett arculatban, mely új, provokatív színvilággal, logóval és szlogennel hirdeti Győr fejlődését. Egészség, kultúra, innováció. A jövő Győrben épül.

Városunk imázsának fő erősségei jelennek meg a tavalyi évben bevezetett arculatban, mely új, provokatív színvilággal, logóval és szlogennel hirdeti Győr fejlődését. Egészség, kultúra, innováció. A jövő Győrben épül. Győr, ahol a folyók, az emberek, a kultúra és a sport szeretete találkozik egymással. Aki nem járt mostanában a kisalföldi megyeszékhelyen, el sem tudja képzelni, hogy az egykoron iparvárosként funkcionáló település milyen fejlődésen ment keresztül az elmúlt években. A fejlődés töretlenségéhez azonban nagyban hozzájárulnak az önkormányzaton kívüli források, az EU-s pályázati pénzeszközök is. Győr az elmúlt 4 évben több, mint 8 milliárd forintot nyert uniós pályázatokon. Európai Uniós forrás támogatásával valósult meg a város főterének - a Széchenyi térnek - megújítása és a szakképzés struktúrájának átalakítása. A Mobilis Interaktív Kiállítási Központ vagy a város új fogadószobája, a Látogatóközpont életre hívásában is jelentős szerepe volt e pályázatoknak.

Győr történelmi belvárosának szíve a Széchenyi tér

A győriek már másfél éve élvezhetik azt a kellemes környezetet, amelyet a megújult Széchenyi tér nyújt számukra. Akik régebben jártak itt, szinte rá sem ismernek a folyamatosan fejlődő belvárosra, ahol a Közép-Európa egyik legszebb barokk tereként számon tartott tér teljesen megújult. A városközponti tér megújítása az Európai Unió támogatásával a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács 45%-os intenzitású pályázatán elnyert közel 900 millió forintos támogatással valósult meg. A pályázatnak köszönhetően nem csak a tér rekonstrukciója történt meg, a környező házak, utcák és épületek is megszépültek, új funkciót kaptak.

A pályázatnak köszönhetően a belváros sétálóutcáin megteltek a hangulatos kis kávéházak teraszai, a romantikus közök virágos ablakaikkal pedig mindenkit sétára csábítanak. A tér mediterrán hangulatú teraszain üldögélve a felszálló vízpára mögött felfedezhetjük a bencés épületegyüttest, amely hazánk egyetlen működő múzeumpatikáját rejti magában, az Apátúr-házát, amelyben napjainkban a Xantus János Múzeum működik, a barokk stílusban épült régi városházát és a Vastuskós házat is.

Mozgásban a tudomány! - Mobilis Interaktív Kiállítási Központ

Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata 2007 szeptemberében felfigyelt a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program akciótervében egy leendő európai uniós pályázati felhívásra. Az Agóra PóLUS - Pólus- illetve társpólus városok innovatív infrastruktúra fejlesztéseinek támogatása című konstrukció 2008 tavaszán jelent meg. A pályázat kiíróinak alapvető célja az volt, hogy olyan innovatív, komplex szolgáltatásokat nyújtó, felsőoktatási intézményekhez kapcsolódó közművelődési intézmények jöjjenek létre, amelyek közérthető és interaktív módon mutatják be a városok felsőoktatásához és gazdaságához szorosan kötődő tudományterületeket.

Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata számára egyértelmű volt, hogy e célt egy ún. science center alapításával érheti el, és a pályázat első fordulójának beadására, azaz 2008 szeptemberére már megszülettek a Mobilisról (akkor még Agóra PóLUS Győr néven) szóló első elképzelések. A 2009. augusztus 14-én beadott második fordulós pályázati anyagban már szerepelt az épület és a 74 interaktív kiállítási eszköz terve is. Ekkor már tudtuk, hogy az Egyetemi Csarnok mellett nyílik majd meg a ház, és a Széchenyi István Egyetemmel sokoldalú együttműködésre számíthatunk egy nyertes pályázat esetén. 2009-ben 1 671 856 762 Ft támogatást nyert a projekt, és 2012. március 15-én megnyitotta kapuit a Mobilis Interaktív Kiállítási Központ.

Győr legújabb oktatási-turisztikai attrakciója Európában is egyedülálló, tematikus tudományos játszóház. A belvárosközeli épület, ami a Wankel-motor dugattyújára emlékeztet, már önmagában is izgalmas látnivaló, de nem érdemes megállni csak a formánál. A Mobilis elsődlegesen a járművekre és a közlekedésre, tágabb értelemben pedig a mozgásra, a mobilitásra koncentrál úgy, hogy testközelbe hozza a természet- és műszaki tudományokat, és azoknak érdekes oldalát tárja elénk.

Egy olyan inspiráló, különleges intézménybe léphetünk be, amely gondolko-

- 32/33 -

dásra ösztönöz, felébreszti a kíváncsiságot és a kreativitást. Kipróbálhatjuk, mekkora hely van egy Forma 1-es versenyautóban, de akár saját személyre szabott műszerfalat is tervezhetünk. A látogató kíváncsisága eszközről eszközre nő, így 2-3 órás egyéni, csoportos és családi kikapcsolódás garantált a központban. 74 interaktív játék, látványos és szórakoztató kísérleti bemutatók, rendhagyó természettudományos órák várják a látogatókat 0-100 év között, kedd kivételével a hét minden napján 9-től 17 óráig.

Közlekedj tudatosan Győr városában

Győr Megyei Jogú Város Önkormányzata a Környezet és Energia Operatív Program keretén belül sikeres pályázatot nyújtott be "Közlekedj tudatosan! - A fenntartható közlekedést ösztönző szemléletformáló kampány Győrben" címmel. A projekt 28 295 000 Ft, amelynek öt százalékát 1 414 750 Ft-ot az Önkormányzat önerő formájában biztosítja, a megvalósítás 2011. szeptember 1-jétől 2012. augusztus végéig tart.

Fontos, hogy ne megszokás szerint rójuk a kilométereket, legyen szó akár autós, biciklis, gyalogos vagy közösségi közlekedésről. Ha már gyermekkorban hozzá szoktatjuk a kicsiket ahhoz, hogy válasszák az egyszerűbb, praktikusabb és környezetkímélőbb közlekedési módokat, akkor, ha felnőnek, jó példával szolgálhatnak a társadalom előtt. Persze egyszerűbb mindenhova autóval menni, de egy jó séta a buszmegállótól, vagy a város felfedezése kerékpárral sokkal egészségesebb és izgalmasabb élményeket rejt magában.

A projekt új megvilágításba helyezi, hogyan tudunk tenni a környezetünkért, hogyan óvhatjuk otthonunkat, amely szeretnénk, ha gyermekeink, unokáink és dédunokáink lakóhelye is lenne, ezért ennek keretein belül számos, a tömegközlekedés igénybevételére ösztönző összefogás valósul meg. Kiemelendő a "Varázsbusz", amely a gyerekek és fiatalok számára igyekszik vonzóvá tenni a közösségi közlekedést az autóval szemben. A programot az egykor népszerű Varázslatos Iskolabusz című rajzfilm ihlette. A program keretében heti rendszerességgel péntekenként a város két legforgalmasabb külső kerületéből (Ménfőcsanakról és Győrszentivánról) ingyenes varázsbuszok indulnak, a menetrend szerinti járatokkal közel egy időben. Ezáltal az egyébként autóval utazó fiatalokat arra ösztönözzük, hogy válasszák a varázsbuszt az iskolába eljutás alternatívájaként. A buszokon utazás közben minden alkalommal más témakörben megtekintett szemléletformáló kisfilmek által ismereteket szerezhetnek többek között a fenntartható közlekedésről, s ezzel a módszerrel tudatos döntések meghozatalára ösztönözhetők a közlekedésben. A projekt fontos részét képezi a "Bringázz a suliba kampány", melyhez öt iskola is csatlakozott. A kerékpáros közlekedést népszerűsítő hetek során a diákok internetes naplóban rögzítik a megtett távolságot, s a végén a legeredményesebb iskolás díjazásban részesül. Ehhez kapcsolódik egy másik elem, a bringavonat, amelyhez szintén öt iskola csatlakozott. Az intézmények tanulói reggelente és délutánonként több útvonalon, konvojszerűen, tanári kísérettel járják végig az iskolákhoz vezető oda- és visszautat. Továbbá útjára indult a "Fenntartható közlekedési fizika road show" is, amelyen látványos kísérlet-bemutatókon keresztül érthetik meg az általános- és középiskolások a fenntartható közlekedés jelentőségét.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére