Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Kovács Levente - Dr. Csillik Péter: Adatok és tendenciák az önkormányzati hitelezés területén (Jegyző, 2012/3., 21-23. o.)

Az önkormányzatok eladósodottsága az elmúlt évben került a figyelem középpontjába, hiszen az előkészítés alatt lévő önkormányzati törvény a feladat és finanszírozási struktúra átalakításával az eddig háttérben tartott feszültségeket a felszínre hozta.

A tanulmányban ismertetjük az önkormányzatok hitelintézeti kapcsolatának főbb jellegzetességé. Az elmúlt években a hiteleik és kötvényeik növekedése jelentősen meghaladta a háztartások és vállalkozások hitelnövekedését. A hiteleket döntően forintban, a kötvényeket viszont nagyobb részt svájci frankban vették fel az önkormányzatok. Az önkormányzati szektor eladósodása Magyarországon koncentráltan történt, ugyanekkor a szektor átlagos eladósodottsága az EU átlagot nem haladta meg. A statisztikai adatok szerint az elmúlt két évben az önkormányzatok eladósodottsága csökkent, nettó pénzügyi vagyonuk pozitív lett. A bankvezetőkkel készített (MNB) interjúk alapján 2012-ben az önkormányzati hitelezés csökkenésére számítunk.

Helyi önkormányzatok hitelintézeti hitel-, kötvény-, betétállománya 2012. április 30-án

Az önkormányzatok részesedése a hitelintézeti eszközökből és forrásokból jelentős, a hitelintézetek összes nettó hitel és értékpapír állománya kb. 27 ezer Mrd HUF, ennek kb. 3%-át teszik ki az önkormányzatok hitelei és kötvényei (hasonló a helyzet a belföldi betéteknél is). Az önkormányzati üzletág 1400 Mrd HUF-os eszköz és forrás állománya, a hitelintézetek 66 ezer milliárd forintos eszköz és forrás állományának is 2,1%-át teszi ki. Nagyjából minden ötvenedik forint, ami a hitelintézetekben megfordul, az önkormányzatokhoz kötődik.

1. táblázat: Az önkormányzatok hitelei, kötvényei és betétállománya 2012. ápr. 30-án

Forrás: MNB

Az önkormányzati hitelállomány időbeli alakulásának elemzése

Az önkormányzati hitelállomány folyóáron 9 év alatt a négyszeresére emelkedett, miközben a teljes hitelintézeti nettó hitelállomány ugyanekkor kb. megduplázódott. Az önkormányzati hitelek devizaaránya nem futott el, 18%-ról 26%-ra nőtt, miközben a hitelintézeti hitelek devizaaránya ugyanekkor kb. 35%-ról 70%-ra nőtt. Az éven túli önkormányzati hitelek részaránya mindvégig 80% körül alakult.

1. ábra: Helyi önkormányzatok hitelei futamidő és denomináció szerint

Forrás: MNB

Az önkormányzati hitelportfólió minősége meglepően jó, a 90 napon túl nem fizető banki hitelek aránya (az NPL ráta) 2010 márciusa óta végig 1,5%-nál kisebb, (miközben a háztartási hitelek NPL rátája 13%, a vállalkozóké 15,4% volt 2011 decemberében).

2. táblázat: Önkormányzati hitelek 2003. április 30. - 2012. április 30

Forrás: MNB

A kötvények esetén a kép a fentiektől némileg eltérő volt: 2010 áprilisában 581 Mrd HUF, 2011. áprilisában 569 Mrd HUF és 2012. januárjában 519 Mrd HUF volt a kötvényállomány, vagyis az elmúlt két év emelkedő, majd stagnáló hitelállománya mellett a kötvényállomány (igazodóan annak lejárati szerkezetéhez és devizális összetételéhez) együttesen csökkenő képet mutatott. Ennél szűkebb körben is megvizsgáljuk az adatokat, nevezetesen a hitelintézetek portfóliójában lévő önkormányzati kötvényállomány alakulását az elmúlt években.

3. táblázat: A 90 napon túl nem fizető önkormányzati hitelek aránya

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére