Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Klenanc Miklós: Az audit bizottsági tagság kockázatai a gazdasági jog kriminalizálódásának korában (GJ, 2014/1., 16-21. o.)

I. A téma jelentősége és aktualitása

Július 1-jétől gyakorlatilag koncepcionális jelleggel módosult a jogi személlyel szemben alkalmazható büntetőjogi intézkedésekről szóló 2001. évi CIV. törvény, hiszen immár lehetőség van a gazdasági társaság "megbüntetésére" akkor is, ha a jogi személyhez tartozó személyek által elkövetett bűncselekményért az elkövetőt nem vonták felelősségre, feltéve, hogy a bűncselekményt a jogi személy felhasználásával követték el. Ezzel a tulajdonképpeni gazdasági jogi kriminalizációval tovább fokozódott a gazdasági társaságokkal szembeni szigor, és ezt a megállapítást az új Ptk.-nak a vezető tisztségviselő felelősségével kapcsolatos rendelkezései is egyértelműen alátámasztják. Úgy tűnik, hogy egyre inkább felgyorsul az a folyamat, amely az Enron-botránnyal vette kezdetét, mely kirobbanásának idejében (2001-ben) az egyesült államokbeli csődtörténelem legnagyobb volumenű ügyét jelentette, és mely többek között pillanatokon belül magával hozta a cég könyvvizsgálójának, az Arthur Andersennek a teljes eltűnését a könyvvizsgálók piacáról. Ennek az ügynek a közvetlen folyománya volt a Sarbanes-Oxley Act elfogadása az Amerikai Egyesült Államokban, melynek szellemiségében Európa-szerte születtek hasonló jogszabályok.

De emlékezhetünk a Maxwell-botrányra is: a csehszlovák származású brit média-mogul, Ian Robert Maxwell egy milliárd dollár körüli összeggel károsította meg a munkavállalói magánnyugdíjpénztárát, és a hatalmas összegű pénzügyi machinációkra csupán váratlan halálát követően derült fény. Hasonlóképpen felidézhetjük a luxembourgi Bank of Credit and Commerce történetét: a vele kapcsolatos vizsgálódások 1972-es alapítását követően már az 1980-as években megkezdődtek, a bankot felszámolták, a könyvvizsgálók ellen indított per pedig 175 millió dolláros egyezséggel zárult. A Bank of Credit and Commerce International ügyleteit a mai napig nem sikerült a maguk teljességében átlátni.

Nem feltétlenül kell külföldi esetekre hivatkoznunk. Az 1997-es Postabank-ügy vagy a 2005-ös Telekom-ügy kapcsán ugyanúgy felmerülnek azok az elemek, melyek jól érzékeltetik, hogy milyen komoly jelentőséggel bír a potenciális befektetők szemszögéből nézve egy-egy gazdasági társaság tényleges állapotának áttekinthető, prudens és megbízható megismerhetősége. A gazdasági válság közepette vagy akár abból kifelé tartva pedig még fontosabbá, aktuálisabbá válik a befektetői bizalom megerősítése és az államnak a szigorúbb gazdasági szabályozás iránti igénye. Nem véletlen, hogy kevéssel a Facebook tőzsdére lépése után, a cég értékpapírjainak az első pár napban való igencsak sikertelen szereplését követően egyes részvényesek nem vártak sokat: "máris beperelték… a Facebookot és a cég részvénykibocsátásának vezető szervezőjét, a Morgan Stanleyt. A befektetők azzal vádolják a két céget, hogy elrejtették a Facebookra vonatkozó gyenge növekedési előrejelzéseket a 16 milliárd dolláros részvénykibocsátást megelőzően" - írja a Portfolio.hu.

Mindezek az esetek óhatatlanul maguk után vonták nemcsak a könyvvizsgálónak az általa auditált beszámolóért való felelőssége kérdésének feszegetését, hanem egyéb bizalomerősítő eszközök keresését. Az Európai Unió a 90-es években végérvényesen felismerte, hogy szükség van a könyvvizsgálatnak alávetett beszámoló mellett ("assurance offered by audited accounts") egyéb ilyen eszközökre. 1996-ban az Európai Bizottság Zöld Könyvet bocsátott ki a kötelező könyvvizsgálat szerepével, a könyvvizsgáló felelősségével kapcsolatosan. A Zöld Könyvben foglalt megállapítások, illetve az azzal összefüggésben megtartott számos meghallgatás és egyeztetés nyomán született meg az Európai Parlament

- 16/17 -

és a Tanács 2006/43/EK irányelve (a továbbiakban: Irányelv), melynek 41. cikke előírja az audit bizottság létrehozásának kötelezettségét a közérdeklődésre számot tartó jogalanyokban.

Jelen munka tárgya az audit bizottság jogintézményének rövid ismertetése és annak a kérdésnek a körüljárása, vajon az audit bizottság tagjainak eljárása milyen zsinórmérték szerint ítéltetik meg, annak felvetése, hogy vajon a bizottsági tagok esetében beszélhetünk-e olyan sajátos magatartási és eljárási követelményekről, melyek az audit bizottság tagjainak egyfajta saját és sajátos felelősségének megalapozásakor szóba jöhetnek.

II. Az audit bizottság intézményének hazai szabályozása

Az audit bizottság intézményének bevezetésére a hatályos, gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvénnyel (a továbbiakban: Gt.) került sor Magyarországon. Az Gt. elfogadására azonban az Irányelv megalkotása előtt került sor, a Gt. hatálybalépéskori szabályai az audit bizottság tekintetében az Európai Bizottságnak a jegyzett társaságok nem ügyvezető igazgatói, illetve felügyelőbizottsági tagjai szerepéről és az igazgatóság (felügyelőbizottság) által létrehozott bizottságokról szóló 2005/162/EK ajánlásán alapultak. Az Irányelv vonatkozó rendelkezéseinek maradéktalan átültetése csupán a 2012. január 1-jei Gt.-módosítás keretében történt meg.

Jelenleg azonban elmondható, hogy a Gt.-nek az audit bizottságról szóló 311. §-a megfelel az Irányelv rendelkezéseinek, sőt a legutóbbi módosítás során a jogalkotó az említett jogszabályhely és a tőkepiacról szóló 2001. évi CXX. törvény (a továbbiakban: Tpt.) audit bizottsággal kapcsolatos 62. §-a közötti összhangot is megteremtette. A Tpt. kimondja ugyanis, hogy a közérdeklődésre számot tartó kibocsátónak a Gt. 311. §-a szerinti audit bizottságot kell létrehoznia, így megszűnt a jogintézménnyel kapcsolatos (korábbi) párhuzamos szabályozás.

Visszatérve a Gt. 311. §-ához, az kimondja, hogy a nyilvánosan működő részvénytársaságoknál az audit bizottság létrehozása kötelező. A bizottság (melynek létszáma legalább három fő, és ezek közül legalább egynek számviteli és/vagy könyvvizsgálói szakképzettséggel kell rendelkeznie) tagjait a közgyűlés választja, mégpedig az igazgatótanács vagy pedig a felügyelőbizottság független tagjai közül. A Gt. 309. § (2) bekezdése és 310. § értelmében függetlennek minősül az igazgatótanács/felügyelőbizottság tagja, ha a részvénytársasággal az igazgatótanácsi/felügyelőbizottsági tagságán kívül más jogviszonyban nem áll. Itt, a függetlenség említése kapcsán érdemes megjegyezni, hogy amennyiben a társaságnál nem egységes irányítási rendszer működik, azaz van felügyelőbizottság, az audit bizottság tagjai kivétel nélkül egyben felügyelőbizottsági tagok lesznek, ez a tény pedig megnehezítheti az önálló audit bizottsági felelősség, valamint az egyes konkrét személyek esetében annak meghatározását, hogy felelősségük a felügyelő- vagy pedig az audit bizottsági minőségükből ered.

Az audit bizottság feladatai a társaság beszámolójával, a könyvvizsgálóval, valamint a pénzügyi beszámolási és a belső ellenőrzési, illetve kockázatkezelési rendszerrel kapcsolatosak, többek között:

- nyomon követi a számviteli törvény szerinti beszámoló könyvvizsgálatát, majd véleményezi az elkészült beszámolót,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére