Az elektronikus- és a közösségi média dinamikus fejlődésével gomba módra szaporodnak és kerülnek napvilágra az orvosok működését elmarasztaló, vagy egy-egy kényes, nem kívánatos egészségügyi eseményt taglaló cikkek, blog-bejegyzések, melyek miatt a klinikusokban okkal merül fel napról napra az igény, hogy meglévő szakmai tudásukat jogi ismeretekkel is bővítsék.
Amíg az elmúlt évtizedekben az egészségügyi működést szabályozó törvények és rendeletek ismerete csupán pár orvos privilégiuma volt, addig napjainkra egyre nagyobb mértékben nő azon klinikusok száma, akik évről évre önszántukból keresik a lehetőséget, hogy jogi továbbképzéseken vegyenek részt. Függetlenül a széles körben elérhető segédanyagoktól, a jogszabályok helyes értelmezése, és kivetítése egy-egy konkrét esetre nem lett könnyebb a gyakorló orvos számára.
Mint a legtöbb területen, itt is érvényes, hogy a laikus az ismeretlen területhez a számára könnyen értelmezhető példákon keresztül kerül közelebb; egy-egy kiragadott, konkrét eset bemutatásán keresztül egyszerűbb és érthetőbb az út, ami a megismeréshez vezet. Julesz Máté idén tavasszal megjelent könyve éppen ezzel tűnik ki a gyakorló orvos számára gyakran száraznak tűnő, jogi témákat boncolgató művek közül. A könyv egyes fejezetei a napjainkban leggyakrabban felmerülő, problémásnak számító orvosi kérdések jogi hátterét járják körbe színes hazai-, valamint nemzetközi példák és esetismertetések felsorakoztatásával. Utóbbiak segítenek abban, hogy a gyakorló orvos tapasztalataira hagyatkozva, akár a saját eseteire vetíthesse ki az újonnan elsajátított ismereteket.
Szerző jogász végzettségű, a Szegedi Tudományegyetem Igazságügyi Orvostani Intézetének tudományos munkatársa, ahol munkája során nap, mint nap találkozik az orvoslás és a jog határterületeinek legfőbb kérdéseivel. Fentiek révén rálátással bír az aktualitásnak számító problémákra, most megjelent munkája is ennek szellemében készült. Az alábbiakban a könyv egyes fejezeteit ismertetném röviden.
Az olvasó az általános, bevezető rész után a hálapénz jogi aspektusairól tájékozódhat. Ennek során többek között a bűntető-, a munka- és polgárjogi kapcsolatokat, a gyógyszerekkel kapcsolatos korrupciót, valamint a hálapénz "borravaló" jellegét ismerhetjük meg. A hazai sajátságokon túl többet tudhatunk meg arról is, hogy EU-s tagállamként milyen nemzetközi megfontolásokat kell figyelembe venni a probléma elemzésekor.
A következő fejezet az eutanaziát- és az ehhez kapcsolódó asszisztált öngyilkosságot taglalja. Történelmi- és napjaink híradásaiból kiragadott példákon át ismerhetjük meg ezt a hazánkban kevéssé ismert és feldolgozott, azonban időszakosan felmerülő és számos etikai-, vallási-, és jogi problémát magában rejtő témát.
Ezt követően a transzexualizmus emberi- és orvosi jogi vonatkozásairól olvashatunk. Megismerhetjük az ezzel kapcsolatos hazai kártérítési gyakorlatot, tájékozódhatunk a témával kapcsolatos rágalmazásokról és a civil szervezetek munkájáról, végül információt kapunk a fejlődő és a fejlett világ transzszexualizmussal kapcsolatos attitűdjeiről.
A könyv ötödik fejezete a transzplantációs joggal foglalkozik, ennek alkotmányos feltételeivel, a donor és recipiens jogállásával, a bűntetőjogi vonatkozásokkal, mindezek hazai- és EU-s szabályozásával.
Az AIDS/HIV problematikáját taglaló rész a betegség szűrésével, a jogi- és egészségügyi prevencióval foglalkozik, ennek során az önkéntesség, az anonimitás és az orvos gondossága, valamint megfertőzés szankcionálása is kiemelt figyelmet kap.
A könyv zárófejezete a kártérítéssel foglalkozik, kiváltképp ennek az orvos-beteg kap-
- 575/576 -
csolatra gyakorolt hatásait elemzi. Ennek során számos esetismertetésen keresztül szó esik többek között a fogantatás- és a születés, mint az orvosi tevékenység miatti "káresemény" aspektusáról; továbbá ez a fejezet hivatott a személyiségvédelem, a sérelemdíj kérdéskörét is tisztázni.
Fentiek alapján jól látható, hogy a könyv magyar nyelven eddig kevéssé feldolgozott témákat, igen széles körben boncolgat, mely ekként méltóvá teszi arra, hogy helyet kapjon minden jog iránt érdeklődő orvos polcán. ■
Lábjegyzetek:
[1] A szerző igazságügyi orvosszakértő-jelölt, Nemzeti Szakértői és Kutató Központ.
Visszaugrás