2012. június 6-án elindult az Internet Protocol version 6, a teljes váltás azonban évek alatt zajlik majd le. Az 1980-as évek elején kialakított IPv4 szabvány még 32 bites címeket használt, így körülbelül 4,3 milliárd egyedi címet tudott kezelni, utóda az IPv6 128 bites címkezelésével 340 szextillió (10 a 36.-on) címet tartalmazhat. A mennyiségi változás azonban minőségi átalakulást is hoz magával, a hagyományos PC-k mellett rengeteg új, még ezután kifejlesztendő eszköz is egyedi címet kaphat, ami alapvető technológiai (és társadalmi) változást jelez, a teljes behálózottság felé mutat. Az átlagos felhasználók várhatóan nem érzékelik majd az átállást, annak legfontosabb résztvevői a nagy nemzeti hálózatüzemeltetők és felügyelők, illetve a kis- és nagykereskedelmi szolgáltatók, melyek hazánkban megfelelő ütemben állnak át az új címszabványra. Az igazán kritikus ponton lévő szervezetek és hivatalok már évek óta tervszerűen migrálnak, és teremtik meg a párhuzamos működtetés körülményeit. (ITcafé)
A szemantikus keresés felé tesz komoly lépést a Google "knowledge graph" nevű rendszere, amely a Wikipediához hasonló, de mesterségesen létrehozott tudásbázist alkot. Az újítás lényege, hogy a Google a keresőmotorja által feltárt tudást rakja össze kategóriákba a keresési kifejezések szerint, fogalmi entitásokat hozva létre a webes tartalmak alapján, amelyekbe összegyűjtötte a lehető legtöbb információt, így már képes értelmezni személyeket, korszakokat, földrajzi helyeket, tárgyakat. Ezzel alapjaiban változik meg a kereső viselkedése, hiszen válaszmotor jön létre, nem csak linkeket dob vissza, amely során rengeteg látogató hagyta el az oldalt a Wikipédia hivatkozásaira kattintva, hanem egy saját adatbázist tart fenn, amiből saját organikus válaszokat készít, egy sokkal komplexebb tartalmi területen is megtartja a látogatót. A tulajdonnevek keresésekor már látványos az újítás, egy személynél a képe mellett megjelennek a biográfiai adatok, legfontosabb alkotások, események, illetve a hozzá köthető további személyek, de a Google hosszú távú célja, hogy egy olyan mesterséges intelligenciát építsen fel, ami képes jobban megérteni a valódi világ entitásai közt lévő kapcsolatokat. (hwsw.hu)
Az Európai Bizottság digitális menetrendért felelős alelnöke szerint versenyserkentő intézkedések szükségesek a távközlési piacon. Neelie Kroes kiemelte, hogy az elkényelmesedett európai távközlési szolgáltatók igen rossz globális pozícióban vannak a csökkenő fogyasztói kereslet, a visszaesett bevételek és az olyan világcégek, mint az Apple által diktált verseny miatt, ezért olyan szintre kell emeljük a széles sávú internetes infrastruktúrát, és az ehhez kapcsolódó gazdasági szektort, hogy Európa tartani tudja a lépést az ázsiai és amerikai fejlődéssel. A Bizottság által készített, az unió digitális menetrendjének haladását elemző második jelentés fő megállapítása, hogy Európában a polgárok, a vállalkozások és a fejlesztők részéről bőségesen van igény digitális termékekre és szolgáltatásokra, ám az infokommunikációs technológiák területén ehhez képest elégtelenek a befektetések. Ezt segíti elő a rövidesen megjelenő, a befektetések bátorítását és szorgalmazását célzó uniós tervezet, amely nem feltétlenül uniformizálná a piacokat, hanem a különféle országok különböző állapotaira tekintettel lévő rugalmas szabályozást hozna létre. A fejlesztések fő irányai lehetnek az egységes digitális piac, az interoperabilitás és szabványok, a bizalom és biztonság, gyors és ultragyors internet-hozzáférések, kutatás és fejlesztés, vagy digitális írástudás erősítése. A biztos előnyösnek tartaná, ha néhány határokon átnyúló szolgáltatásokat kínáló európai távközlési cég jönne létre, mivel az ilyen vállalatok tevékenysége serkentené a versenyt és az innovációt, ugyanakkor a korábbi nagy monopolcégek, mint például a Deutsche Telekom várhatóan a fejlesztés serkentése érdekében kénytelenek lesznek államilag szabályozott módon és árakon bérbe adni régi, rézvezetékes hálózataikat a piacra lépő új szereplőknek. (ITcafe)
Az Európai Parlament egyhangúan fogadta el azt az előírást, amelynek eredményeképpen drasztikusan csökkenhetnek a roaming tarifák. Július 1-jétől a külföldi hálózatokból más hálózatokba történő mobil hívások legfeljebb 29 centbe, az SMS-ek csak 9 centbe kerülnek. Az egy megabájtnyi adat letöltése a jelenlegi 3 eurós átlag helyett nem kerülhet többe, mint 70 eurocent+áfa. A tervek szerint 2014-ben jelentősen csökkenhetnek az árak, amikor arra is lehetőség lesz, hogy a felhasználók szabadon, a felkínált lehetőségekből a legolcsóbbat választhassák az addigra teljesen megnyíló, a piaci versenyben meghatározott roaming-szolgáltatások közül. (ITCafé.hu)
A Microsoft és a nyílt formátumokat támogató ODFA Magyarország is ingyenes szoftvereket ajánl fel hazánknak ingyen. Az amerikai cég magyar leányvállalata június közepén jelentette be, hogy a teljes hazai oktatás, azaz mintegy 2 millió általános és középiskolai diák, illetve egyetemi hallgató számára térítésmentesen elérhetővé teszi Digitális Oktatási Alapcsomagnak nevezett szoftvercsomagját. Az intézményi és hallgatói levelezést, csoportmunka-alkalmazásokat, intranetet és az előadások közvetítésére is alkalmas videokonferenciát tartalmazó ajánlat azonban nem kifejezetten a magyar oktatásnak szól, hanem a Microsoft Office 365 webes szolgáltatásának Plan A2 oktatási konstrukciója, amelyet már tavaly óta világszerte kínál ingyenesen a Microsoft. A csomag használatához az intézményeknek nincs szükségük saját szerverparkra vagy új számítógépekre, mivel annak minden eleme böngészőn keresztül lesz elérhető, azonban félő, hogy az iskoláknak biztosított 5 megabites letöltési és 0,5 megabites feltöltési sebesség kevés lehet, amikor egyszerre több diák akarja majd használni webes dokumentumait. Az amerikai cég bejelentésére reagálva hasonlóan nagy horderejű ajánlatként az ODFA mindenkinek ingyen felajánlja a LibreOffice, az Apache és egyéb irodai szoftverek összes magyar nyelvű verzióját. Ezek eddig is ingyenesek voltak, de a Microsoft bejelentése után így nyilvánosan is tiltakozhatnak az ellen, hogy a cég nyáron induló webes termékei valószínűleg nem támogatják majd a nyílt fájlformátumokat, az Európai Unió által előírt átjárhatósági követelményeket sem teljesítik. Az ODFA sajtóközleménye a kormány 1479/2011. (XII. 23.) számú határozatának megfelelő alkalmazását kéri hazánktól, amely a versenysemlegesség erősítését, a szállítók monopolhelyzetének korlátozását, a magyar kis- és középvállalatok pozíciójának erősítését és a külföldi függőség csökkentését ígérte. (Index/ITcafé)
Ezüstoldattal van bevonva az a nemrégiben kifejlesztett tapéta, amely képes bizonyos vezeték nélküli jelek blokkolására. A Franciaországban tervezett anyag mintázata is jelentősen hozzájárul hatékonyságához, amelyet úgy alakítottak ki, hogy képes legyen blokkolni a wifi router által sugárzott jeleket, ezzel akadályozva a hálózatokhoz való illetéktelen hozzáférést. Gyártására feltehetően 2013-tól kerülhet sor, ára várhatóan nem lesz sokkal magasabb a hagyományos tapétáknál. A termék átfestése sem befolyásolja annak hatékonyságát, és vékony, átlátszó kivitelben is készül majd. Az egyedüli problémát az jelentheti, hogy a megfelelő működéshez teljes szigetelés szükséges, beleértve a padlót, és az ablakokat, ajtókat is.(Index)
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás