Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Csalovszkiné Mezei Zsuzsanna: Hárman-párban, avagy a különös házasság (Jegyző, 2020/1. 35-37. o.)

(A cikk írásának idején filmnézős hétvégét tartottam.)

Csalovszkiné Mezei Zsuzsanna

1996-1999: költségvetési revizor, Vác Városi Polgármesteri Hivatal

1999-2013: jegyző, Sárszentágota Község Önkormányzata

2013 - ...: jegyző, Alapi Közös Önkormányzati Hivatal

Az Alapi Közös Önkormányzati Hivatal (a továbbiakban: Alapi KÖH) létezése 2020. február 1-jén elérte a házasságokban kritikusnak tartott hetedik évet, azonban elmondható, hogy most sokkal erősebb az összhang és az együttműködés, mint a "házasságkötés" idején. Úgy tűnik összecsiszolódtunk, de még nem untuk meg egymást. És ezalatt a hét év alatt mennyi minden történt..., de kezdjük az elején.

A Fejér megyei Alap-Alsószentiván Községek Körjegyzősége és Sárszentágota Község Önkormányzatának Polgármesteri Hivatala - a járások létrejötte miatti személyi átrendeződések okán - a jegyző személye köré csoportosulva átalakult Alapi Közös Önkormányzati Hivatallá, alapi székhellyel.

Alap település a közös hivatal megalakulásakor még 2000 fő feletti lakosságszámmal rendelkezett, ez azonban folyamatos csökkenést mutat, úgy, mint a szomszédos Alsószentiván község lakosságszáma is, mely jelenleg 590 fő körül mozog. A székhelytől 30 km-re északi irányba fekvő Sárszentágota település lakosságszáma változó, egyik évben csökken, a másikban emelkedik, jelenleg 1360 fő.

A közös hivatal megalakulásakor mindhárom település polgármestere ragaszkodott ahhoz, hogy minden településen megmaradjon a már megszokott hivatal változatlan létszámú ügyintézővel, a jegyző pedig lehetőség szerint minél több időt töltsön náluk.

A Sárbogárdi Járásban - és úgy tudom, hogy Fejér megyében mindenhol - szintén ebben a formában alakultak meg a közös hivatalok, melyet egyrészt az egyes hivataloknak helyt adó épületek nagysága, másrészt a polgármesteri "akarat" indokolt, így mindenhol a jegyző utazik.

Az Alapi KÖH jelenleg 12 fő köztisztviselővel működik, ebből 10 fő 40 év feletti, és 6 főnek van felsőfokú végzettsége.

A székhely település végzi a közös hivatal, valamint az Alap - Alsószentiván - Sáregres Óvodai Intézményi Társulás, a sárszentágotai kirendeltség pedig a Sárszentágotai Meseerdő Óvoda könyvelési feladatait. Mind a székhely településen, mind pedig a kirendeltségeken dolgozik pénzügyi, adóügyi, szociális-igazgatási ügyekkel foglalkozó köztisztviselő, akik - szükség esetén - helyettesíteni tudják egymást.

Az eltérő településen dolgozó köztisztviselők az évek során kollégákká váltak, segítséget nyújtanak egymásnak, megbeszélik a rengeteg változás miatti kétségeiket, problémáikat és egy közösséggé kovácsolódtak.

Mindebben természetesen rengeteg támogatást kaptak, kaptunk a mindenkori polgármesterektől és mi is mindent megtettünk azért, hogy a hivatal teljes mértékben kiszolgálja a képviselő-testületek elvárásait, a megvalósítandó fejlesztésekben történő közreműködést és a kistelepülések sajátosságát, a közösségépítést.

Elmondhatom, hogy nagyon jó kollégáim vannak, mindenki lelkiismeretesen, szakmailag felkészülve végzi a feladatát, szólnak, ha segítségre van szükségük, elmondják, hogy mi okoz számukra nehézséget, ezekre megpróbálunk együtt megoldást találni. Így leírva szinte hihetetlennek tűnhet, de mi így működünk, amit itt is szeretnék nekik megköszönni. Mindig azt szoktam mondani, hogy lehet egy önkormányzatnál akármennyire nagyon jó képességű polgármester és jegyző, ha a kollégák nem azok, nem együttműködőek, akkor be is lehet zárni a hivatalajtót.

A napi munka során azonban számtalan nehézséggel nézünk szembe, a legfőbb az ASP rendszer időigényessége, folyamatos javítgatása, nem felhasználóbarát jellege. Nehezen kezelhető - gondolom, nem csak számomra - a jogszabálydömping, melynek feldolgozása nagy feladat, szinte csak tűzoltásra van idő. Úgy látom, hogy a mai helyi önkormányzati feladatellátásban már nem "államigazgatász"-okra van szükség, hanem informatikusokra. Annyi a felhasználónév és a jelszó, hogy külön füzetet kell vezetni... településenként! Szinte minden igazgatási feladat bevonásra került az ASP rendszerbe, a napi e-mail forgalomban a Kincstártól érkező segítő szándékú levelekben lévő feladatok elvégzésére külön személyt kellene foglalkoztatni.

Úgy gondolom, hogy azok a köztisztviselők, akik jelenleg az önkormányzati rendszerben dolgoznak, rendkívül elhivatottak, lojálisak és nagyon szeretik a munkájukat, mert azzal a tudással és munkára ráfordított idővel, amit a feladatok határidőre történő elvégzésébe fektetnek, a vállalkozási szférában sokkal nagyobb erkölcsi és anyagi megbecsülést kapnának. De valamiért mégis maradunk...

Számomra a képviselő-testületi munka az egyik legmeghatározóbb feladat, hiszen a három településen lévő három testület, az óvodai társulás és a székhely településen újonnan létrejött nemzetiségi önkormányzat üléseinek koordinálása kizárólag az én feladatom.

Az ülések mindhárom településen jellemzően délután kezdődnek és az estébe nyúlnak, de mindig nagyon jó hangulatban

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére