Fizessen elő a Magyar Jogra!
ElőfizetésBócz Endre hozzászólásával kapcsolatban nem válaszolnék, csak reagálnék, hiszen a kérdés költőire sikerült: "akkor most mit bizonyít a diploma?". Lehet, hogy rosszul fejeztem ki magam, amikor a szelektálás nehézségeiről szóltam. A diploma azt bizonyítja, hogy általános szinten a végzett hallgató birtokában van a tananyagnak. (Mert mi e nélkül nem engedünk ki jogászt az intézményből, ha kell tíz évig jár hozzánk. Ma már ezt is lehetővé teszi a jogszabály,) Vannak legendás záróvizsgák, ahol szinte csak a legkiválóbbak abszolválhatják elsőre a vizsgát. A kimeneti szinten (is) erős szűrőt alkalmazunk, még ha ezért hallgatóink sokszor neheztelnek is. Amúgy arra szerettem volna fölhívni a figyelmet, hogy folyamatosan csökken az általános színvonal két okból is. Az egyik a megtanulandó anyag matériája, mely az utóbbi időkben elképesztő mértékben megnőtt, amire korábban is utaltam. Gondoljunk arra, hogy a reklámjog, a "cyber jog", a sportjog, az internetes jogok, a környezetvédelmi jog (no és az euro-jogok!) ma már akkora helyet követelnek (követelnének) egyenként a képzésben, mint a római jog. Nem felváltva, nem helyettesítve más stúdiumokat, nem helyükbe, hanem melléjük lépve. És ezt a jogszabálytömeget mind-mind meg kell tanulniok a hallgatóknak. Szegények. Természetes, hogy az elsajátítás - tisztelet a kivételnek - jóval felületesebb, mint akár tíz esztendővel ezelőtt.
A másik okként meg kell említeni, azokat a környezeti (társadalmi, financiális és politikai) tényezőket, melyek befolyásolják a kínálati oldalt. Az ismert demográfiai tényekből következendően, jól tudjuk, hogy mélyhullámnál tartunk. Csökken az egyetemérett generáció, miközben a fölvett létszám nagyjából ugyanaz marad évről évre. Ennek következtében néha már "mélykotrásokat" is végez a felsőoktatás. Az új felvételi rendszerben beépített garanciák vannak arra nézve, hogy az agilis jelentkezőt (ha elég sok helyre írta be magát) valahová csak fölveszik. A korábban működött felvételi szűrő az egyetemi évek előtt immáron hiányzik. Ezt az állapotot tudomásul kell vennünk. Egy oktatással foglalkozó szociológus barátom hívta föl ezzel kapcsolatosan a figyelmemet arra az evidenciára, hogy a világot nem tudjuk magunkhoz igazítani, csak mi tudunk igazodni a társadalmi valósághoz. Meg kell érteni, értelmezni szükséges ezt az új helyzetet és megpróbálni együtt élni vele. Korában a válogatás az egyetem előtt zajlott, ma az egyetem csupán lezáró lépcsője egy alulról vezérelt oktatási folyamatnak, melynek eredményéről immáron a praxisnak kell ítéletet mondania, egyszersmind szelektálni és gondoskodni a korrekciókról.
Fölöttébb örülök annak, hogy Bánáti elnök úr "vette az adást", s már bele is fogalmazta a szakvizsgákkal és előkészítő képzéssel kapcsolatos, a kamara előtt álló feladatlajstromba ezt a funkciót. Jelenlegi, eszközfosztotta, financiálisan kiszolgáltatott állapotában nem tud az egyetem szűrni. Nem is ez persze a funkciója, egészen más szerepet osztott rá az oktatáspolitika.
Van még egy másik nagyon nehéz problémája az egyetemeknek, s ez az egységes jogászképzés, amiről mindmáig senki nem mondott le. Következetesen képviseljük az egységes jogászképzést úgy, hogy közben pedig maga a megtanulandó matéria és jogi környezet, a gyakorlati jogélet körülöttünk, a hétköznapi praxis százszorosára növekedett. Példa a kriminalisztikával kapcsolatos, itt elhangzott indítvány, melyet nyilvánvalóan nekem címzett az előadó. Van, ahol a kriminalisztika és a büntetés-végrehajtási jog fontos, önálló stúdium. Ugyanakkor tegnap beszéltem az egyik kardékánjával, aki jelezte, hogy fel kívánják számolni szeptemberre e két tárgy oktatását, másnak szorítva helyet. Kicsit szabadon csapongva, tallózás-szerűen ezek (is) azok a dolgok, melyek óhatatlanul a sekélyesedés irányába sodorják el a képzést. Úgy hiszem persze, az egész felsőoktatás (az ország, Európa, a világ) erre halad, a jogászképzés "nem lóg ki a sorból". ■
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás