Megrendelés

Balogh Zsolt György: Első oldal (IJ, 2010/2. (37.), 41. o.)

Az információs társadalom fejlesztésével, megvalósításával kapcsolatban szinte felsorolhatatlanul sokféle várakozás él a közgondolkodásban. E várakozások érintik - néhány területet önkényesen kiragadva - a gazdaság, az oktatás, a média és az állami élet megszervezésének, az állami szervek működtetésének kérdéseit. Az ezredforduló óta elmúlt évtized során mind az Európai Unió, mind Magyarország fejlesztési elképzelései, és az ezeket rögzítő dokumentumok között szép számmal találunk olyanokat, amelyek az informatikai eszközök kormányzati, közigazgatási és igazságszolgáltatási alkalmazásának útját egyengetik.

Az Európai Közösségek Bizottsága szerint napjainkban Európa jogi integrációjának előrehaladása főként azon múlik, hogy sikerül-e létrehozni azokat az eszközöket, amelyek az elfogadott jogi aktusok gyakorlati hatékonyságának fokozásához szükségesek. Tervek, közlemények sokasága igazolja az EU e téren kifejtett aktivitását. Szinte minden évre jut egy-egy fontosabb kezdeményezés. Csak az áttekintés végett említünk meg néhány fontosabbat ezek közül. Ilyen dokumentum a 2000-ben kidolgozott "eEUROPE 2002 An Information Society For All" című akcióprogram, továbbá a COM(2003) 567-es "The Role of eGovernment for Europe’s Future", a COM(2005) 229-es "i2010: Európai információs társadalom a növekedésért és a foglalkoztatásért" című, a COM(2006) 173-as "i2010 eGovernment cselekvési terv: az elektronikus kormányzat létrehozásának felgyorsítása a társadalom egészének javára" című és a COM(2008) 329-es "Úton az európai e-igazságügyi stratégia felé" című bizottsági közlemény. A tervezetekből jól látható, hogy a jogi integrációnak kiemelt fontosságú területeként jelenik meg az e-kormányzati tevékenység, mely az e-közigazgatás és az e-igazságszolgáltatás fogalomkörét egyesíti.

E területeken az ügyletek, dokumentumok megbízhatóságának, hitelességének alapvető jelentősége van. Ezért kiemelt figyelmet kell fordítani a kommunikációs infrastruktúra biztonságossá tételére, a dokumentumok hitelesítésére, az elektronikus aláírás és az elektronikus személyazonosítás megbízható módszereinek és sokoldalú garanciákkal biztosított szabályozási környezetének kidolgozására.

Az i2010 eGovernment cselekvési terv 2010-ig öt, az elektronikus kormányzattal összefüggő társadalompolitikai célt tűzött ki:

1. társadalmi integráció felgyorsítása érdekében minden polgár számára megbízható, innovatív elektronikus kormányzati szolgáltatások és az azokhoz való könnyű hozzáférés biztosítása.

2. átláthatóság, elszámoltathatóság, az adminisztratív terhek könnyítése és a hatékonyság növelése,

3. a közbeszerzések elektronikus elérhetőségének 100%-os biztosítása és 50%-uk elektronikus lebonyolítása,

4. kényelmes, biztonságos, interoperábilis és hitelesített hozzáférés a közszolgáltatásokhoz egész Európában,

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére