Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
Előfizetés"A lapunk előző számában írottakat nagyrészt megismételhetném... Sajnos a vírus terjedésével kapcsolatos aggodalmaink megerősítést nyertek. A nyári viszonylagos nyugalom után nagyszámú napi fertőzésekről szólnak a híradások..."
Az előző mondatokkal kezdtem a korábbi beszámolót, melyet sajnos ismét csak megerősíteni tudok. Napjainkban annyi a fertőzöttek száma naponta, mint az egész tavasz folyamán. A veszélyhelyzet kihirdetése után újra nagyobb terhek nehezednek ránk, de most már van rutinunk a "polgármesterek vezette..." önkormányzati munka terén.
Nézzük azonban sorrendben, hogy mi is történt a megelőző két hónapban, bár nem mondhatjuk, hogy túl sok eseményre kerülhetett sor. Sajnos elmaradt a mindig várt őszi Jegyző-konferencia, és elmaradtak más rendezvények is, amelyek a szakmai épülésünket lettek volna hivatottak szolgálni.
...És elmaradt a Jegyző-Közigazgatási Konferenciával egy időben tervezett JOSZ Küldöttgyűlés. A Jegyzők Országos Szövetségének (JOSZ) Alapszabálya 34. pontja szerint: "Az elnökség az új elnökség megválasztásáig, de legfeljebb a mandátumának lejártát követő év június 30-ig, hatásköreit teljes jogkörrel gyakorolja." A legutóbbi választás 2015 szeptemberében volt, így mandátumunk lejárt, de az Alapszabályt, illetve a jelenlegi veszélyhelyzetet is figyelembe véve, 2021 tavaszán lenne személyi kérdésekre kiterjedő, azaz választási Küldöttgyűlés. Nem titok az sem, hogy az elmúlt évek változásai miatt az Alapszabály átdolgozásán is gondolkodunk. Sok, volt jegyző kolléga, más közigazgatási területre "tévedt", de alapvetően segíti a munkánkat, továbbá a nyugdíjba vonult kollégák is aktívan szeretnének részesei lenni szervezetünknek. Ráadásul a helyi közigazgatás szakmai szervének, a Magyar Közigazgatási Társaságnak is bizonytalan a státusza. Így egy kalap alá kellene a helyi közigazgatásban dolgozókat "terelni", már ha civil szervezetről beszélünk. Miközben az állami tisztviselők a Kormánytisztviselői Karban tevékenykednek, addig az önkormányzati igazgatás közszolgái nincsenek egy önálló szervezetbe tömörítve. Szívesen fogadjuk a javaslatokat e témában!
Nos, szeptember 30-án ünnepelhettük volna az Önkormányzatok Napját. Harminc évvel ezelőtt, 1990. szeptember 30-án volt az első szabad önkormányzati választás. Harminc év! A fiataloknak sok, nekünk, akik végigcsináltuk, az aktív életünk nagy része. Sajnos a Belügyminisztérium által tervezett ünnepség is elmaradt a vírus miatt, ahol a címzetes főjegyzői cím átadására is sor kerülhetett volna. Ebben az évben sajnos egy kolléga volt méltó erre a címre, de az is lehet, hogy kevés volt a jelölt. Majd jövőre!
Mint az előző számban szintén írtam róla, a jogászi szakma által alapított Deák Ferenc-díj Testület, mely 9 tagból áll (Alkotmánybíróság, Kúria, Legfőbb Ügyészség, Magyar Tudományos Akadémia, Magyar Országos Közjegyzői Kamara, Magyar Ügyvédi Kamara, Magyar Jogász Egylet, Magyar Kormánytisztviselői Kar, Jegyzők Országos Szövetsége), az új Alapító Okirat szeptember 1-jén történt hatálybalépésével megkezdte munkáját. E dokumentum szerint a JOSZ most már teljes jogú tagja a Testületnek, melynek munkájában korábban mint a Magyar Közigazgatási Társaság (Kar) képviselője vettünk részt, alkalmanként. Az Alapító Okirat szerint a Kormánytisztviselői Karral felváltva fogunk javaslatot tenni az elismerésre, kétévente. A Testület szeptember 9-én tartotta (online) ülését, melyen a jelöltekről hoztunk döntést. A díjak átadását novemberre terveztük, de a veszélyhelyzet miatt a díjazottak kiértesítése mellett, a díjak a következő évi átadáskor kerülnek a jutalmazottakhoz. Több egyeztetés folyt ebben a témában, de végül nem születhetett más döntés, mint az átadás elhalasztása. A testületnek új titkára van dr. Villám-Pethő Júlia személyében, akinek ezúton is gratulálunk. Ugyanakkor az anyai örömök elé néző dr. Ratatics Zsuzsannának köszönjük eddigi tevékenységét és nagyon jó egészséget kívánunk neki és leendő gyermekének.
A szervezeti és vírushírek után néhány fontosabb eseményről még szót ejtek.
Október 9-én az OKÉT-KÉF együttes ülésére került sor, amelyen a köröttem csapkodó vírus miatt jobbnak láttam nem részt venni. Nagyon készültem pedig, hiszen az önkormányzati tisztviselők bérezése is napirenden szerepelt. A nagy várakozásnak röviden az lett a vége, hogy - utolsó napirendként azzal zárult -, hogy "az önkormányzatok saját belátásuk szerint dönthetnek a 2021. évi illetményalapról, költségvetésük terhére.
Az ősz folyamán több településen részesei lehettünk az ország fásítási programjának. Dömösön egy jó ötlettől vezérelve a lakosok örökbe fogadtak egy-egy fát, amelyet saját maguk ültettek el. Azt gondolom, hogy ezt az ötletet tovább lehetne vinni, és majd többen magukénak érezhetnék ezeket a fákat, amelyek alatt még az unokákkal is lehetne pihenni.
Az őszi ünnepeink és megemlékezéseink rendben zajlottak. Így volt ez október 6-án, október 23-án, továbbá mindenszentek és halottak napján, majd november 4-én. Az ősz egyébként is az elmúlás időszaka, de a felsorolt események meg végképp ezt szolgálták.
Nos, a veszélyhelyzet kihirdetésével, illetve az intézkedések hatására reméljük, javul az egészségügyi helyzet.
Kedves Kollégák!
Ez az elnöki beszámoló nem hemzseg a rendezvényektől most sem, de ez talán nem is baj ebben a helyzetben.
Annál biztatóbbat nem tudok mondani, minthogy jó egészséget Mindenkinek, és mivel addig már nem találkozunk: áldott, békés karácsonyt kívánok lapunk munkatársai nevében is!
Tisztelettel: Tóth János a Kalapos,
(06 30 280 7427) / kirendeltseg@domos.hu ■
Visszaugrás