Megrendelés
Gazdaság és Jog

Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!

Előfizetés

Radnay József: Munkajogi jogesetek (GJ, 2008/4., 15-16. o.)

Az ellenszolgáltatás nélkül tett jognyilatkozat (Mt. 7-10. §) amellyel a munkavállaló lemond a felmondásvédelem iránti jogáról a BGB307. §-a értelmében aránytalan hátránynak minősül (BAG 2 AZR 722/2006).

Mt. 23. § Ha a szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyát a munkáltató rendkívüli felmondással szüntette meg, ez ellen a szakszervezet nem élhet kifogással, minthogy a munkavállalónak jogorvoslati joga van (LB Mfv. II. 10.050/2007).

Mt. 28. § A szakszervezeti tisztségviselő e minőségében nyilvánosság előtt is gyakorolhatja a tisztségéből folyó jogait, ideértve a munkavállalók jogainak védelmét (LB Mfv. I. 10.380/2007).

Mt. 65. § Ha a kollektív szerződés hatálya alá nem eső munkáltató a munkavállalóival bérpótlékok, szabadságjárandóság és évi különjuttatás fizetésében állapodott meg, e juttatásoknak később alkalmazott munkavállalók tekintetében történő teljes törlése az üzemi tanács jogkörébe tartozik (BAG 2006. 03. 28-ai 1 ABR 4/05. számú határozata - DB 2006/51-52/2823. old.).

Mt. 81. § Ha a próbaidő alatt a munkavállaló a munkáltatói megszüntető nyilatkozat átvételét általa is elismerten megtagadta, a nyilatkozat közöltnek minősült. Ilyenkor jegyzőkönyv készítése nem érvényességi feltétel, hanem a bizonyítást segíti elő (LB Mfv. I. 10.260/2007).

Mt. 85/A. § Ha a felek az átadási-átvételi szerződésben kifejezetten csupán meghatározott üzemrészek, adott esetben ipari részlegek lényeges üzemi eszközeinek átadás-átvételében állapodnak meg, az ezektől szervezetileg különálló, önálló igazgatási részleg nem száll át az átvevőre. Ezért az igazgatási részleg vezetőjének a munkaviszonya nem száll át az üzemrész-átadás kapcsán.

A jogutódlás az átvett üzem vagy üzemrész identitásának az átvevőnél történő megőrzésén alapul, nem pedig a korábbi üzem identitásának megszűnésén.

Az igazgatás üzemrész megszűnése az üzemi eszközök átadását, illetve a személyzet jelentős részének átvételét feltételezi (BAG 8 AZR 556/05 - DB 2006/51-52/2818. old.).

Mt. 89. § Csak a közölt felmondási ok vizsgálható, más indokra a perben a munkáltató nem térhet át (LB Mfv. I. 10.332/2007).

Mt. 90. § Ha a munkavállaló-nő munkaviszonyának felmondása az illető terhessége idején történt, az jogellenes volt, tekintet nélkül arra, hogy a munkáltató tudomással bírt-e a lényeges körülményről (LB Mfv. I. 10.319/2007).

Mt. 94/A. § A (német) Szövetségi Munkaügyi Bíróság 2006. november 9-ei határozatával megváltoztatta a gyakorlatát abban a kérdésben, hogy a felmondás alá eső munkavállalók pontrendszerrel történő meghatározásánál téves számításnak milyen következménye van. Eszerint a munkáltató az összehasonlítható munkavállalók kiválasztásánál köteles a szociális szempontokat alkalmazni, hacsak nem kívánja minden munkavállalója munkaviszonyát megszüntetni. Ennek során köteles az üzemhez tartozás időtartamát, az életkort, a tartási kötelezettségeket és az esetleges súlyos akadályozottságot megfelelően figyelembe venni, mindez pontrendszer segítségével biztosítható. Ennek alapján a legkisebb pontszámmal rendelkező munkavállalók munkaviszonyát kellett felmondással megszüntetni.

Az eddigi joggyakorlat szerint, ha akár egyetlen szociálisan jobb helyzetű munkavállaló munkaviszonyának üzemi okból történő megszüntetésére nem került sor, mert a munkáltató a pontszámok megállapításánál számítási hibát vétett, a szociálisan rászorultabb, egyidejűleg felmondás alá vont munkavállalóknak a munkaviszony-megszüntetése jogellenesen történt. Ez akkor is így történt, ha egyebekben a pontrendszer megállapítása helyesen, hibamentesen történt. Most első ízben döntött úgy a bíróság, hogy a hibát figyelmen kívül kell hagyni mindazoknál, akiknek munkaviszonya megszüntetésével a számítási hiba okozatosan nem függött össze. Ha a munkáltató igazolja, hogy a felmondás alá esett munkavállalónak a rangsor helyes meghatározása esetén is fel kellett volna mondani, a felmondás vele szemben hatályos.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére