Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

(Könyvismertetés) Lipcsei Eszter: Bárdos Péter - Menyhárd Attila - Kereskedelmi jog* (JK, 2009/1., 44. o.)

Napjainkban - nem utolsó sorban az Európai Uniós jogalkotás okán - a kereskedelmi jog megnövekedett súllyal van jelen az európai jogéletben, ezért is merült fel az igény a kereskedelmi jog átfogó áttekintésére, valamint jelenleg hatályos szabályozásának összegző bemutatására. Ezt az elvárást elégíti ki Bárdos Péter és Menyhárd Attila, hvgorac Lap- és Könyvkiadó Kft. gondozásában megjelent munkája.

A könyv vitathatatlan érdeme, hogy pótolja a hazai könyvpiacon a kereskedelmi jogi tárgyú könyvek körében mutatkozó hiányt, különös tekintettel arra, hogy Magyarországon több mint 60 éve nem jelent meg ilyen összefoglaló jellegű kereskedelmi jogi témájú könyv. Az olvasó olyan művet tarthat a kezében, amely bemutatja az európai és a magyar kereskedelmi jog párhuzamos fejlődését, különös tekintettel arra, hogy az Európai Unió hatalmas terjedelmű jogalkotása az európai államok "belső" joga - és így a magyar jogrendszer - átalakulását is eredményezte. Ismét felpezsdültek az elméleti viták a kereskedelmi jog önállóságáról. A kereskedelmi jog mint önálló diszciplina létjogosultsága mára vitathatatlanul igazolódott, ami tükröződik abban is, hogy a kereskedelmi jog - immár Magyarországon is - önálló tantárgyként jelent meg az egyetemi oktatásban.

A közel ötszáz oldal terjedelmű művet a szerzők két fő részre tagolták, a mű végén ajánlott irodalom, magyar jogszabályok jegyzéke, az Európai Unió fontosabb kereskedelmi jogi tárgyú irányelvei, valamint tárgymutató találhatók.

A mű első része történeti áttekintéssel kezdődik, amely az egyes európai nemzetek kereskedelmi jogának kezdeteitől a nemzetközi kereskedelmi jog kialakulásáig mutatja be a kereskedelmi jog fejlődését. A történeti áttekintést követi a kereskedelmi jog forrásainak bemutatása az európai nemzetek kereskedelmi jogi kódexein, a nemzetközi jogon, a szokásjogon és a bírói gyakorlaton keresztül. A mű első részének harmadik alcíme ("A kereskedelmi jog tartalma") a kereskedelmi jog alanyainak, mint a "vállalkozó", "látszatvállalkozó", "fogyasztó", "befektető", "hitelező" és végül az "állam" meghatározását, valamint jogállását tartalmazza, továbbá a piac rendeltetésszerű működése védelmének eszközeit (versenyvédelem, fogyasztóvédelem, befektetővédelem, hitelezővédelem) mutatja be. Az első rész a "Kereskedelmi jogi jogviták" bemutatásával zárul, betekintést nyújtva elsősorban a választottbírósági eljárás sajátos szabályaiba, továbbá a fogyasztóvédelemben, illetve a közbeszerzésben alkalmazott békéltető eljárásokba, valamint megismerteti az olvasót a mediáció fogalmával és szerepével.

A könyv második része a kereskedelmi jog dologi és kötelmi jogi vonatkozásait tárgyalja (a szerződések megkötése és kikényszeríthetősége, a szerződés módosítása, megszűnése, a szerződésszegés), valamint bemutatja a kereskedelmi jogi életben leggyakrabban alkalmazott szerződéstípusokat, mint pl. az adásvételi szerződést, szállítási szerződést, a kereskedelmi közvetítői jogviszonyokat. A szerzők külön cím alatt mutatják be a Ptk.-n kívül szabályozott szerződéstípusokat, mint pl. lízingszerződés, utazási és utazást közvetítő szerződés, portfoliókezelési szerződés, önálló kereskedelmi ügynöki szerződés, közraktári, valamint közbeszerzési szerződés. A szerződéstípusok bemutatása a "Szokáson alapuló szerződéstípusok" bemutatásával zárul: ebben a körben kerülnek ismertetésre a szindikátusi szerződés, a Public Private Partnership (PPP), a forgalmazási megállapodások, a műszaki szolgáltatásra irányuló szerződés, valamint a multimodális fuvarozás.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére