Megrendelés

Dr. Bernáth Adrienn: Az off-shore cégek általános jellemzői VII. (CH, 2002/10., 13-14. o.)

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 4. §-ának 28. pontja a magyarországi off-shore cégekkel kapcsolatban hat feltételt határozott meg. Ezek közül az első három feltételt a Céghírnök augusztusi számában ismertettük. Az alábbiakban a továbbiakat taglaljuk.

4. személyi feltétel [4. § 28. c) pont]

A cég

a) belföldi államigazgatási és bírósági eljárásban képviseletével kizárólag belföldi ügyvédet bízhat meg,

b) a társaságban együttesen, a társaság vezető tisztségviselőinek, felügyelőbizottsága tagjainak és alkalmazottainak többsége a személyi jövedelemadóról szóló törvény szerint belföldi illetőségűnek minősülő magánszemély,

c) könyvvizsgálati kötelezettségének belföldön bejegyzett könyvvizsgáló által tesz eleget.

Gyakorlatilag a vezető tisztségviselők, a felügyelőbizottsági tagok és az alkalmazottak együttes létszáma legalább felének belföldi illetőségű magánszemélynek kell lenni.

A külföldi tulajdonosok cégeiben az igazgatóság

összetétele teljes egészében lehet külföldi, de a belföldi magánszemélyeknek a három csoport (vezető tisztségviselők, felügyelőbizottsági tagok, alkalmazottak) összességén belül többségben kell lenniük.

Ezt a szabályt támasztja alá a 1998/149. APEH-iránymutatás, amely az off-shore státus személyi tételeit rendezi. Az iránymutatás a fentebb említett társasági adótörvényi szabályozást azzal egészíti ki, hogy rögzíti: a törvényi megfogalmazás szerint - egyebek mellett - a társaság vezető tisztségviselőinek többségét belföldi magánszemélyek kell, hogy alkossák. Belföldi személy a Tao. tv 4. §-ának 7. pontja alapján: a belföldi jogszabály alapján létrejött jogi személy, jogi személyiséggel nem rendelkező társas cég, személyi egyesülés, egyéb szervezet, valamint a személyi jövedelemadórol szóló törvény szerint belföldi illetőségűnek minősülő magánszemély. Ezeknek a feltételeknek folyamatosan meg kell felelni. Az APEH-iránymutatás emellett egyértelműsíti a helyzetet azáltal is, hogy a külföldön tevékenységet végzőt ténylegesen off-shore cégnek nevezi.

5. finanszírozási feltétel [4. § 28. d) pont]

2002. január 1., a finanszírozási feltétel hatályon kívül helyezése óta az off-shore jogálláshoz nem előírás, hogy a cég belföldi hitelintézetnél vezetett bankszámláról teljesítse egyes kiadásait (például a székhelye és telephelye fenntartásához szükséges kiadásait és a vezető tisztségviselője, felügyelő bizottságának tagja, alkalmazottja, ügyvédje és könyvvizsgálója részére történő személyi kifizetéseket, valamint az államháztartás alrendszerei részére fizetendő kötelezettségeit).

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére