Megrendelés

Reich Sándor: Felszámolás-gazdaságtan II. (CH, 2002/4., 6-7. o., 10. o.)

A "jövedelmezőség"-számítás

A felszámoló döntése "jövedelmezőségét" két tényező, a bevétel és kiadás különbsége határozza meg. A "jövedelmezőség" abszolút fogalom, számításakor a bevétel és kiadás azonos jelenértékű forintalapon vehető számításba. Megalapozott döntés csak kalkuláció alapján hozható.

A jelenlegi vagy egy jövőbeli időpontra (döntési helyzetre) vonatkozó kalkuláció kulcseleme a bonyolult felszámolási helyzetben a pénzügyi modellezés. Természetesen dokumentált formában kell rendelkezésre állnia és röviden tartalmaznia kell a felszámolási helyzet ismertetését is.

A felszámoló döntése akkor "jövedelmező", ha az a hitelezők kielégítési alapját növeli, vagy annak csak optimális csökkenésével jár. A pénzügyi helyzet modellezése során a változatok között a "jövedelmezőség" dönt, és figyelembe veendők egyfelől a hipotetikus finanszírozás költségei, másfelől a vagyoni eszközök értékesíthetőségének, a követelések behajthatóságának piaci ismeretei. A felszámolás számvitele, a felszámoló nyilvántartásai, a felszámoló ismeretanyaga alapján a "jövedelmezőség"-számítás vázlata a következő:

0 Nyitó pénzeszközök
1 A tevékenység folytatásával kapcsolatos bevételek/egyéb bevételek
2 A vagyoni eszközök értékesítésének bevételei
3 A követelések behajtásának bevételei
4 Bevétel összesen (0 + 1+2+3)
5 Kiegyenlített felszámolási költségek
6 Kiegyenlített hitelezői követelések
7 Kiadások összesen (5 + 6)
8 Fedezet (4-7)
9 Esedékességükkor ki nem egyenlített felszámolási költségek
10 Esedékességükkor ki nem egyenlített hitelezői követelések
11 A jelen "jövedelmezőség" (8-9-10)
12 A jövőbeli időpontig várható bevételek jelenértéken
(12.1+12.2+12.3)
12.1 A tevékenység folytatásával kapcsolatos bevételek/egyéb
bevételek
12.2 A vagyoni eszközök értékesítésének bevételei
12.3 A követelések behajtásának, az igények érvényesítésének
bevételei
13 A jövőbeli időpontig várható felszámolási költségek
14 A jövőbeli időpontig várható esedékességükkor kiegyenlítendő
hitelezői követelések
15 A jövőbeli időpontig valószínűsíthető "jövedelmezőség"
(11+12-13-14)

Ha a tevékenység folytatásával a valószínűsíthető "jövedelmezőség" negatív értéket ad, akkor a számítás a 12.1 részét képező tevékenység folytatásával kapcsolatos bevételek és a 13. részét képező a tevékenység folytatása költsége (kiadása) nélkül is elvégzendő.

A tevékenység folytatásának a valószínűsíthető "jövedelmezőség" szintjére gyakorolt hatása a 12.1 részét képező tevékenység folytatásával kapcsolatos bevételek és a 13. részét képező tevékenység folytatása költségének különbségével minősíthető.

Ha a felszámolási költségek viselhetőségéhez feltétlenül szükség van a tevékenység folytatásának bevételére, (például: mert a felszámolás kezdő időpontja előtt elbocsátott alkalmazottak munkabér és egyéb bér jellegű juttatás követelései a felszámolást elrendelő végzés közzététele után (40+45 nap után) - bejelentésük esetén - esedékessé válnak; a követelések behajtása, a vagyoni eszközök értékesítési folyamata hosszadalmas; a felszámolás alatti cég nyilván nem kap hitelt, az állományban lévő alkalmazottakat fizetni kell, a Munkaerőpiaci Alap által nyújtott bérgarancia-alaprész igénybevétele megbénítaná a tevékenység folytathatóságát, annak ismételt igénybevételét; a készletek felhasználását is szolgáló tevékenység folytatása szolgáltathat az esedékessé váló kötelezettségek teljesítéséhez bevételt). Ilyenkor nyilvánvalóan az esedékes gazdasági döntéseknél nem a múlt adatait feldolgozó, a vállalkozás folytatásának elve szerinti számvitelen alapuló statikus gazdaságossági vizsgálat, hanem a dinamikus jellegű a mérvadó.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére