Megrendelés
Sportjog

Fizessen elő a Sportjogra!

Előfizetés

Kovács Máté: A sportközvetítési jogok nemzetközi tendenciái (SPO, 2021/2-3., 31-35. o.)

The international tendencies of the sports broadcasting rights

Die internationalen Tendenzen der Sportübertragungsrechte

A sportmédia valamennyi szegmensét jelentősen hátráltatta a járványügyi helyzet. A korábban megszokott működést alapjaiban változtatta meg, hogy több hónap eltelt élő sportközvetítések nélkül. Ez az időszak azért is érintette különösen rosszul a sportmédia szereplőit, mivel az elmúlt években a nemzetközi sporttelevíziós piacon a közvetítési jogok összegei folyamatosan nőttek. A médiapiaci folyamatokat alapvetően meghatározzák a tartalomfogyasztási szokások. Ezt figyelembe véve nem meglepő az online tartalmak egyre nagyobb dominanciája. Ez a közvetítési jogok terén is számos változást generál, amihez a médiaszolgáltatóknak is alkalmazkodniuk kell. Ennek részeként egyre komolyabban érdemes számolni azzal, hogy a streamingszolgáltatók a sportközvetítési jogokért vívott versenyhez is csatlakoznak. Ezért is szükséges bővebben foglalkozni a sportmédia új szereplőivel, az OTT szolgáltatást kínáló technológiai vállalatokkal és közösségi platformokkal. Az öt legnépszerűbb labdarúgó-bajnokság közül négynél már tapasztalható a nemzetközi irányvonalaknak megfelelő változás a közvetítési jogoknál. Szembetűnő, hogy a koronavírus következményei jelentősen befolyásolták az új megállapodásokat. A közvetítési jogok értékei a korábban megállíthatatlannak tűnő emelkedés után csökkenő tendenciát mutatnak. Az OTT szolgáltatók pedig mindenhol egyre nagyobb befolyást szereznek.

The pandemic affected every segment of the sports media negatively. It changed the normal ways of operation fundamentally - there was not any sports coverage for months. This period affected the people in sports media particularly badly, because the charges for the sports broadcasting rights kept rising in the last years. The sports market trends are cardinally determined by the content consuming behaviours. Taking it into account, the increasing dominance of the online content is no surprise. This generates many changes on the market of the broadcasting rights that the media services have to adapt to. This includes the adjustment to the streaming services which also join the race for the sports broadcasting rights. Therefore it is necessary to study the new entries of the sports media, the companies and social media platforms that proffer OTT media services. The conforming to the international rules can be observed in four out of the five most popular football championships in sports broadcasting rights. It is striking that the consequences of the coronavirus deeply affected the new agreements. The value of the sports broadcasting rights start to decrease after the earlier, seemingly unstoppable increase. The OTT media services gain more and more influence everywhere.

Die Pandemie hat sich auf alle Segmente der Sportmedien negativ ausgewirkt. Es veränderte die normalen Arbeitsweisen grundlegend - es gab monatelang keine Sportberichterstattung. Diese Zeit hat die Menschen in den Sportmedien besonders stark getroffen, da die Gebühren für die Sportübertragungsrechte in den letzten Jahren immer weiter gestiegen sind. Die Sportmarkttrends werden im Wesentlichen durch das Konsumverhalten von Inhalten bestimmt. Vor diesem Hintergrund ist die zunehmende Dominanz der Online-Inhalte keine Überraschung. Dies führt zu vielen Veränderungen auf dem Markt der Senderechte, auf die sich die Mediendienste akkommodieren müssen. Dazu gehört die Anpassung an die Streaming-Dienste, die auch um die Sportübertragungsrechte mitmachen. Daher ist es notwendig, die Neuzugänge der Sportmedien, die Unternehmen und Social-Media-Plattformen, die OTT-Mediendienste anbieten, zu studieren. Die Einhaltung der internationalen Regeln ist bei vier der fünf beliebtesten Fußballmeisterschaften im Sportübertragungsrecht zu beobachten. Auffallend ist, dass die Folgen des Coronavirus die neuen Abkommen tief getroffen haben. Der Wert der Sportübertragungsrechte beginnt nach dem früheren, scheinbar unaufhaltsamen Anstieg zu sinken. Überall gewinnen die OTT-Mediendienste immer mehr an Einfluss.

A járványügyi helyzet generálta folyamatokat a sportmédiában tovább mélyítette, hogy több a sportesemény, illetve a sportközvetítéssel foglalkozó médiapiaci szereplő is. Ez pedig azt a piaci helyzetet eredményezte, hogy a kiemelt sportesemények közvetítési jogai mellett a korábban kevésbé népszerűek iránt is megnőtt a kereslet a médiaszolgáltatók részéről. Ennek következtében ma már olyan sportágak és versenysorozatok is élőben követhetők a közvetítéseken, amelyek korábban minden túlzás nélkül elképzelhetetlenek voltak. Éppen ezért kiemelkedő anyagi érdeke fűződik a sportesemények közvetítésére jogosult valamennyi médiapiaci szereplőnek a versenysorozatok megszakítás nélküli lebonyolításához.

A nemzetközi élsportban az elsődleges bevételi források között említhetők a televíziós bevételek, illetve a sporteseményekkel kapcsolatos immateriális javak értékesítése.[1] Jól mutatja a sportközvetítések egyre nagyobb térhódítását, hogy több sportágban a versenyszabályok módosítását eredményezte (például röplabda, asztalitenisz), ezzel is elősegítve a nézői igények magasabb szintű kiszolgálását. Mára az is magától értetődő, hogy a sportesemények kezdési időpontját is a

- 31/32 -

médiaszolgáltatók igényei határozzák meg.[2] A sportközvetítések a látványos fejlődésüknek köszönhetően "kulturált szórakoztatási lehetőséget" nyújtanak a társadalom számára.[3]

Ezeket is szem előtt tartva a következőkben a nemzetközi közvetítési jogok tendenciáit elemzem, kiemelt figyelemmel az Over The Top (OTT) szolgáltatók piaci helyzetére.

1. Az OTT szolgáltatók térnyerése a sportközvetítések piacán

A médiapiaci folyamatokat alapvetően meghatározzák a tartalomfogyasztási szokások. Ezt figyelembe véve nem meglepő az online tartalmak egyre nagyobb dominanciája. Ez a közvetítési jogok terén is számos változást generál, amihez a médiaszolgáltatóknak is alkalmazkodniuk kell. Ennek részeként egyre komolyabban érdemes számolni azzal, hogy a streamingszolgáltatók a sportközvetítési jogokért vívott versenyhez is csatlakoznak. Ezért is szükséges bővebben foglalkozni a sportmédia új szereplőivel, az OTT szolgáltatást [4] kínáló technológiai vállalatokkal és közösségi platformokkal.

Az öt legnépszerűbb amerikai technológiai cég alkotja az úgynevezett FAANG vállalatokat (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google). Ezek a technológiai óriások képesek arra, hogy az adott piacon tanúsított magatartásukkal az addig érvényesülő és megszokott törvényszerűségeket alapjaiban írják felül. Látványos változást idézhetnek elő a sportközvetítéseknél is, így szinte valamennyi sportesemény közvetítési jogára meghatározó hatást gyakorolhatnak. Ezért a sportközvetési jogok terén is drasztikus változás várható, amennyiben ezek a vállalatok a sportesemények közvetítésében kellő fantáziát és gazdasági profitot látnak. Az erre utaló jelek egyértelműek. Az ilyen irányú átrendeződést eddig akadályozták a közvetítési jogokról rendelkező, korábban megkötött hosszú távú szerződések. Ez nem jelenti azonban a médiapiaci helyzet hosszú távú állandósulását. Jelentős változás várható a kiemelkedő amerikai sportesemények, illetve a nemzetközileg is fokozott érdeklődéssel kísért labdarúgó-mérkőzésekre vonatkozó szerződések lejártával.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére