Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Koláné dr. Markó Judit: A Földforgalmi törvény 24. § (2) bekezdés szerinti értékelési szempontok jogszerű alkalmazásának feltételei (Jegyző, 2018/3., 7-9. o.)

Hajdúböszörmény - több mint 32 ezer lakosával - az észak-alföldi régió egyik meghatározó városa, a hajdúböszörményi járás székhelye. Közigazgatási területét tekintve az ország negyedik legnagyobb települése (37 ezer hektár). Tekintettel erre, valamint a termőföldek jó minőségére, a Földforgalmi törvény alkalmazása igen gyakori városunkban és az ügyek nagy számára figyelemmel voltak olyan döntések, melyek tekintetében kúriai felülvizsgálatra is sor került.

Jelen alkalommal a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvénnyel összefüggő egyes rendelkezésekről és átmeneti szabályokról szóló 2013. évi CCXII. törvény (továbbiakban: Fétv.) 103/A. § (2) bekezdésében biztosított hatáskörben hozott képviselő-testületi döntések kúriai felülvizsgálatainak eredményeit és jogalkalmazói gyakorlatra történő hatásait foglalom össze.

Jogszabályi háttér

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény (továbbiakban: Földforgalmi törvény) 21. § (2) és (3) bekezdése alapján, föld eladása esetén, az adásvételi szerződést a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának hirdetőtábláján 60 napra ki kell függeszteni. Az elővásárlási jog jogosultja a kifüggesztést követő naptól számított 60 napos jogvesztő határidőn belül tehet az adásvételi szerződésre elfogadó, vagy az elővásárlási jogáról lemondó jognyilatkozatot.

A Földforgalmi törvény 18. §-a rendelkezik föld eladása esetén az elővásárlási jog sorrendjéről.

A jegyző a törvény 22. § (1) bekezdése értelmében a kifüggesztést követő 8 napon belül az adásvételi szerződést és az átvett, az elővásárlásra vonatkozó jognyilatkozatokat jóváhagyás céljából megküldi a mezőgazdasági igazgatási szerv részére, amely több elővásárlásra jogosult esetén a Földforgalmi törvény 23. § (3) bekezdése szerint az elővásárlásra jogosultakat a törvény által meghatározott sorrend alapján rangsorolja és arról jegyzéket készít, melyet az (5) bekezdés szerint az okiratokkal együtt - állásfoglalás céljából - megküld a helyi földbizottságnak (vagy a helyi földbizottság jogkörében eljáró Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara Megyei Szervezetének - a továbbiakban: Agrárkamara).

A Földforgalmi törvény 24. §-a szerint az Agrárkamara az állásfoglalását az adásvételi szerződés jóváhagyásához vagy jóváhagyásának megtagadásához adja ki. Az adásvételi szerződést a köztudomású tények és legjobb ismeretei alapján, különösen az alábbi szempontok szerint értékeli:

a) az adásvételi szerződés alkalmas-e a tulajdonszerzési korlátozás megkerülésére;

b) megállapítható-e, hogy a felek már e törvény hatálybalépése előtt megállapodtak a tulajdonjog átruházásában, de az adásvételi szerződést csak a jelen eljárás keretében léptetnék hatályba egyikük nyilatkozatával, illetve harmadik személy jognyilatkozatának megtételével;

c) az adásvételi szerződés jóváhagyása esetén az adásvételi szerződés szerinti vevő, illetve a jegyzék szerinti, az első helyen álló elővásárlásra jogosult, vagy ha több elővásárlásra jogosult áll az első helyen, akkor valamennyi első helyen álló elővásárlásra jogosult

ca) alkalmas-e az adásvételi szerződés a Földforgalmi törvény 13. §-ában, illetve 15. §-ában meghatározott kötelezettségvállalások teljesítésére,

A Földforgalmi törvény 13. §-a szerint a tulajdonszerzési jogosultság feltétele, hogy a szerző fél az adásvételi szerződésben vállalja, hogy a föld használatát másnak nem engedi át, azt maga használja, és a használat során eleget tesz a földhasznosítási kötelezettségének, illetve vállalja, hogy a földet a tulajdonszerzés időpontjától számított öt évig más célra nem hasznosítja.

A15. § alapján a pályakezdő gazdálkodónak kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a tulajdonszerzéstől számított egy éven belül a föld helye szerinti településen állandó bejelentett lakosként életvitelszerűen fog tartózkodni, vagy a településen mezőgazdasági üzemközpontot létesít és mező-, erdőgazdasági tevékenységet, illetve kiegészítő tevékenységet folytat.

cb) elnyer-e olyan jogi helyzetet, amelynek révén a jövőben az elő-

- 7/8 -

vásárlási jogát visszaélésszerűen gyakorolhatja, vagy

cc) indokolható gazdasági szükséglet nélkül, felhalmozási célból szerezné meg a föld tulajdonjogát;

d) az ellenérték a föld forgalmi értékével arányban áll-e, s ha nem, az aránytalansággal a vevő elővásárlásra jogosultat tartott-e távol az elővásárlási jogának gyakorlásától.

Az Agrárkamara ezen értékelést köteles azonos szempontok szerint az elővásárlási jog gyakorlása érdekében jelentkezett, a jegyzékben szereplő összes jogosult és az adásvételi szerződés szerinti vevő vonatkozásában is elvégezni. [Földforgalmi tv. 25. § (1) bekezdés].

Az állásfoglalást az Agrárkamara a Fétv. 103/A. § (1) bekezdése szerint 5 napra történő kifüggesztés céljából megküldi a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának. Ez ellen 5 napon belül az eladó, a vevő, illetve a határidőben elfogadó nyilatkozatot tevő elővásárlásra jogosult kifogást terjeszthet elő a települési önkormányzat képviselő-testületénél.

Az Alkotmánybíróság 17/2015. (VI. 5.) számú határozata kimondja, hogy a Fétv. 103/A. § (1) bekezdésének alkalmazása során alkotmányos követelmény, hogy a jegyző a kifogás benyújtására jogosultak közül a név szerint ismert személyekkel postai úton közölje az Agrárkamara állásfoglalását és felhívja a figyelmet arra, hogy az állásfoglalás ellen a kézhezvételtől számított 5 napos határidőben terjeszthetnek elő kifogást.

A Fétv. 103/A. § (2) bekezdés értelmében a képviselő-testület a kifogással érintett állásfoglalást megváltoztatja, ha annak kiadására a Földforgalmi törvény 23-25. §-aiban foglaltak megsértésével került sor, egyébként a kifogást elutasítja, továbbá az elkésett kifogást érdemi vizsgálat nélkül elutasítja.

A Kúria Kfv. IV. 37.172/2017/5. számú ítéletében a felülvizsgálat alapjául szolgáló tényállás

A vevő az Agrárkamara adásvételi szerződés tárgyában kiadott, vevő tulajdonszerzését nem támogató állásfoglalásával szemben kifogást terjesztett elő Hajdúböszörmény Város Önkormányzatának Képviselő-testületéhez.

Az Agrárkamara állásfoglalásában a nem támogatás indokaként a Földforgalmi törvény 24. § (2) bekezdésének d) pontja került megjelölésre, mely az alábbi értékelési szempontot tartalmazza: "az ellenérték a föld forgalmi értékével arányban áll-e, s ha nem, az aránytalansággal a vevő elővásárlásra jogosultat tartott távol az elővásárlási jogának gyakorlásától".

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére