Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Tefner Nóra: Az üzleti titok védelme versus jogorvoslathoz való jog a közbeszerzési eljárásban (Jegyző, 2013/2., 28-29. o.)

A közbeszerzési eljárás során az önkormányzatoknak szem előtt kell tartani, hogy a résztvevő gazdasági szereplőket megillető egyes jogosultságok érvényre juttatása egyensúlyban maradjon, valamely jog preferálása ne járjon más jogosultság gyakorlásának sérelmével. Ennek a kritériumnak nem mindig könnyű megfelelni, tekintettel arra, hogy a jogalkalmazót - legyen az az önkormányzat, mint ajánlatkérő vagy a Közbeszerzési Döntőbizottság - köti a jogszabály.

Ezt a dilemmát a közbeszerzési eljárás során az iratbetekintéshez való jog, valamint az üzleti titok védelméhez való jog konfrontációjának példájával szeretnénk érzékeltetni.

A közbeszerzési jogi szabályozás a Közbeszerzésekről szóló 2011. évi CVIII. törvény (a továbbiakban: Kbt.) elfogadásával az üzleti titok védelme érdekében módosította a 2003. évi CXXIX. törvény (a továbbiakban: régi Kbt.) vonatkozó szabályozását.

A régi Kbt. 96. § (3) bekezdése szerint az eredményhirdetéskor és azt követően nem lehetett üzleti titokra hivatkozással olyan adat nyilvánosságra hozatalát korlátozni vagy megtiltani, amelyet az ajánlatkérő az ajánlat elbírálása során - döntése meghozatalával összefüggésben - figyelembe vett. Erre tekintettel az ajánlattevő kérhette, hogy más ajánlattevő ajánlatának ezen részeibe betekinthessen.

Az új Kbt. indokolása szerint a régi Kbt. előbb idézett megfogalmazása olyan tág megfogalmazás volt, amelybe minden, az ajánlat részét képező irat, dokumentum beletartozott, ez pedig parttalan iratbetekintési jogot eredményezett. Az új törvény rendelkezései ezt kívánták kiküszöbölni olyan módon, hogy kizárólag azon részek tekintetében teszi lehetővé az iratbetekintési jogot, amelyek nem minősülnek üzleti titoknak.

Ezzel a változtatással az eredeti cél megvalósult, azonban további problémák születtek. A Kbt. 80. § (2)-(3) bekezdése ugyanis pontosan meghatározta, hogy melyek azok az adatok, melyeket az ajánlattevő nem minősíthet üzleti titokká, ebből következően valamennyi, a Kbt. 80. § (2)-(3) bekezdése hatálya alá nem tartozó adat minden további nélkül üzleti titokká minősíthető.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére