Fizessen elő a Magyar Jogra!
ElőfizetésSzakkönyveinkben, jogszabályainkban hemzsegnek a nyelvi hibák. Egész jogi nyelvünk állapota gyalázatos; talán Grosschmid óta alig akadt valaki, aki igénynyel munkálkodott volna a változó világ által alakított és sokszor idegen nyelvekből átvett jogi fogalmaink nyelvi tisztaságáért. Épp az átvételek folytán a nemzetközi jog nyelve a legérzékenyebb, s ha hagyják vadon tenyészni, hamar oda jut, ahol most van. Stilisztikai, fordítási kérdések tömegét lehetne fölvetni; én most csak egy egyszerű dolog: a kezdőbetűk helyesírásának szabályait szeretném összefoglalni, az Akadémia által közreadott Magyar helyesírás szabályainak hatályos, tizenegyedik kiadása alapján. Tisztségeket jelölő szavaknak, intézmények nevének, jogforrások címének helyes írásmódjáról lesz szó.
1.1 " az, ENSZ Főtitkára rendelkezése szerint..."
A személyekre vonatkozó közszavakat - mint minden magyar közszót - a főszabály szerint kis kezdőbetűvel írjuk (a szabályzat 143. pontja). Ez alól csak a levelek és hivatalos iratok jelentenek kivételt, amelyekben a megszólított személyre vonatkozó közszavak a tisztelet kifejezése jeléül nagy kezdőbetűvel is írhatók (149.). Tankönyvben, bírósági döntésben tehát egyedül helyes a főtitkár, főügyész, főigazgató írásmód, még akkor is, ha egy van belőle vagy konkrét személyről van szó.
1.2 "a 7a. Cikk szerint a Tagállamok kötelessége... "
Az előbbi pontban írt szabály szerint a helyes írásmód: 7a. cikk, tagállamok, ugyanígy: európai monetáris rendszer stb.
Az intézménynevek kapcsán mindenekelőtt le kell szögezni, hogy nemzetközi vagy külföldi intézmények, szervezetek magyar vagy magyarra fordított nevét úgy írjuk, mint a magyar intézményneveket (192.) Az idegen nyelvű név kezdőbetűinek milyensége tehát a magyar név írása szempontjából érdektelen, az idegen - leggyakrabban angol - írásmód csak mint hibaforrás jöhet számításba. Ez nem csak az intézménynevekre, hanem az egész magyar jogi nyelvre érvényes!
2.1 " Természeti Csapások esetén nyújtott ENSZ segélyek Hivatala. .. "
A magyar nyelvű intézménynevekben - az és kötőszó, valamint a névelők kivételével - minden tagot nagybetűvel kezdünk (187.). A helyes írásmód tehát: Természeti Csapások Esetén Nyújtott ENSZ-Segélyek Hivatala. (Más kérdés, hogy nem volna-e rövidebb, vagy magyarosabb fordítás; ha pedig az intézmény többször szerepel a szövegben, a második és további említésekor lehet esetleg rövidebb névváltozatot használni, pl. Természeti Csapások Hivatala).
2.2 "a Hágai Konferencia Állandó Titkárságára kell benyújtani... "
Egy intézményen belüli nagyobb szervezeti egység viszont akkor írandó nagy kezdőbetűvel, ha az egyediség érzékeltetésére van szükség; ennek hiányában, illetve kisebb egységek esetében kis kezdőbetűt kell használni [189. b) és 189. c) (1) bek.]. Tehát: az Európai Közösségek Bizottságának IV. Főigazgatósága; de: a Tanács főtitkársága, a Hágai Konferencia állandó titkársága (nem különösebben önálló, egyedi egységek), a IV. főigazgatóság pénzügyi főosztálya (kisebb egység).
2.3 "Békéltető Bizottságot jelölnek ki... "
A nem állandó jelleggel működő bizottságokra stb. utaló szavakat, szókapcsolatokat szintén kisbetűvel kell írni [189. c) (2) bek.]. Tehát: egyeztető bizottság, békéltető bizottság.
2.4 "a Milánói Európai Tanács döntött arról... "
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás