Megrendelés
Magyar Jog

Fizessen elő a Magyar Jogra!

Előfizetés

Fázsi László: A büntetőügyek soron kívüli intézésének dilemmái a hatályos szabályozás tükrében (MJ 2015/12., 718-721. o.)

1. A téma jelentősége

Általában nem szoktuk hangsúlyozni, azonban elég nyilvánvaló az, hogy az elfogadható indok nélkül elhúzódó eljárás eredményeként meghozott ítélet törvényessége még abban az esetben is megkérdőjelezhető, ha maga a bírói döntés egyébként minden szempontból helytálló, miután az észszerű időn belüli elbírálás éppúgytörvényességi kritériumnak tekintendő, mint a tényállás valósághű felderítése vagy a jogszabályok helyes alkalmazása. Ez - különösen az Emberi Jogok Európai Bíróságának gyakorlata tükrében - ma már aligha tehető kérdésessé, amiből következően a büntető ítélkezés időszerűségének kérdése a bírói önképünk és Magyarország imázsa szempontjából egyaránt figyelmet érdemlő tényezője büntető igazságszolgáltatásunknak. Ennek egyik aspektusát jelenti a soronkívüliség kérdésének kezelése, aminek azonban elsősorban garanciális jelentősége van, ezért a "vájt fülű" jogalkalmazó számára a pusztán számokban mérhető időszerűségi mutatóknál mindenképpen érdekesebb problémának tekinthető a hatályos szabályozás áttekintése.

2. A soronkívüliség jogszabályi háttere

Magyarország Alaptörvénye [Alaptörvény] deklarálja a törvény előtti egyenlőséget[1] és a bíróság elé kerülő ügyek észszerű határidőn belüli elbírálásához való jogot[2], másrészről a bírák függetlenségét[3]. Ezen alkotmányos jogok figyelembevétele megkerülhetetlen a soronkívüliség vizsgálatakor, miután az ilyen eljárás alá eső ügy elbírálásának előbbre kerülése szükségképpen csak egy másik ügy rovására történhet, vagyis a nem preferált ügyfél számára akár hátrányos következménnyel is járhat. Ezért fontos a soronkívüliség jogszabályi hátterének kérdése, annál is inkább, mert a büntetőügyek soron kívüli intézésének kötelezettsége többféle jogszabályi rendelkezésen, illetőleg akár egyedi vezetői rendelkezésen is alapulhat, amelyek áttekintését azonban ma már nagymértékben megkönnyíti az, hogy a büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény [Be.] 64/A. §-a teljeskörűen felsorolja a soronkívüliség előfordulásának minden lehetséges esetét, a 2015. szeptember 15-én hatályba lépett speciális rendelkezés kivételével.

A soron kívül intézendő ügyek körét - könnyebb áttekinthetőségük érdekében - a következő oldalon lévő táblázat foglalja össze.

2.1. Törvényi szintű szabályozás

A Be. 64/A. §-ának (1) bekezdése szerint a büntetőeljárást soron kívül kell lefolytatni a következő esetekben:

a) ha a terhelt előzetes letartóztatásban van,

b) a kiskorú sértett sérelmére elkövetett, az élet, a testi épség és az egészség elleni bűncselekmény (Btk. XV. Fejezet) miatt, a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmény (Btk. XIX. Fejezet) miatt, a gyermekek érdekét sértő és a család elleni bűncselekmény (Btk. XX. Fejezet) miatt vagy más, személy elleni erőszakos bűncselekmény miatt, ha a kiskorú sértett érdeke - így különösen akkor, ha a sértett testi, értelmi vagy erkölcsi fejlődését a bűncselekmény jelentősen veszélyeztette, illetve ha a terhelt az eljárás lefolytatásakor is ellátja a sértett nevelését, felügyeletét vagy gondozását, vagy egyébként is a sértett környezetében él - a büntetőeljárás mielőbbi befejezését indokolja,

c) a megismételt eljárásban (XVI. Fejezet),

d) ha a terhelttel szemben távoltartást rendeltek el (138/A. § és 138/B. §, ha a terhelt mentelmi jogát, illetve diplomáciai vagy a nemzetközi jogon alapuló más mentességét felfüggesztették (XXVIII. Fejezet), kiemelt jelentőségű ügyben (XXVIII/A. Fejezet), a 408. § (1) bekezdés e) pontja alapján előterjesztett perújítási indítvány alapján elrendelt perújítási eljárásban, továbbá az Országos Bírósági Hivatal elnökének határozata vagy a bíróság elnökének rendelkezése alapján.

(2) Az eljárás soron kívüli lefolytatása során az (1) bekezdés szerinti sorrendet kell figyelembe venni azzal, hogy a d) pontban meghatározott eljárások lefolytatásának sorrendjét az ügyek érkezésének időpontja határozza meg.

Az utóbbi rendelkezést azonban felülírja a Be. 2015. szeptember 15. napjától hatályos 542/E. §-a, amely szerint: "A tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet idején, annak területén elkövetett, az 542/D. §-ban meghatározott bűncselekmények miatt minden más ügyet megelőzően kell a büntetőeljárást lefolytatni." Az Alaptörvény keretei között azonban természetesen a jogalkotói kompetencia körébe tartozik a soronkívüliség akár ilyen módon történő szabályozásának meghatározása is, amennyiben a migrációs problémák miatt érzékelhető társadalmi igény kielégítése, illetve a kormányzat jogpolitikájának érvényesítése érdekében az Országgyűlés ilyen döntés meghozatalát tartja szükségesnek. Még csak a speciális szabálynak a Be. rendszerén belüli elhelyezése sem kifogásolható a külön eljáráskénti szabályozásból következően. Mindazonáltal már pusztán e rendelkezés is felvetheti a soronkívüliségre vonatkozó szabályozás felülvizsgálatának indokoltságát.

- 718/719 -

Büntetőeljárások soronkívüliségének
ÜgyköreAlapja
Be.OBH elnökének határozataOBT határozatabíróság elnökének rendelkezése
Előzetes letartóztatásban levő terhelt ellen folyó eljárásban bármilyen bűncselekmény.64/A. § (1) bek. a) pont
Kiskorú sértett sérelmére elkövetett élet, testi épség, egészség elleni bűncselekménye [Btk. XV. Fejezet].64/A. § (1) bek. b) pont
I. fordulat
Nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények [Btk. XIV. Fejezet]64/A. § (1) bek. b) pont
II. fordulata
Bármilyen személy elleni erőszakos bűncselekmény, ha a kiskorú érdeke a büntetőeljárás mielőbbi befejezését indokolja.64/A. § (1) bek. b) pont IV. fordulata
Megismételt eljárásban [Be. XVI. Fejezet] bármilyen bűncselekmény.64. § (1) bek. c) pont
Távoltartás elrendelésével érintett terhelt esetében bármilyen bűncselekmény.64. § (1) bek. d) pont
Mentelmi jog/diplomáciai vagy nemzetközi jogon alapuló más mentesség felfüggesztésével érintett terhelt esetében bármilyen bűncselekmény.64/A. § (1) bek. d) pont
I. fordulat
Kiemelt jelentőségűnek minősülő bűncselekmények [Be. XXVIII/A. Fejezet].64/A. § (1) bek. d) pont
II. fordulat
Terhelt távollétében hozott ítélet ellen elrendelt perújítási eljárásban bármilyen bűncselekmény esetén [Be. 408. § (1) bek. e) pont].64/A. § (1) bek. d) pont III. fordulat
Határzárral kapcsolatos bűncselekményBe. 542/E. §
Bármilyen bűncselekmény esetén64/A. § (1) bek. d) pont IV. fordulat
Bármilyen bűncselekmény esetén.Bszi. 103. § (2a) bek. a) pontja.
Kiemelkedően fontos társadalmi-, igazságügyi-, ill. közérdeket érintő bűncselekmények.BÜSZ 33/B. § (1) bek. a) pont
Az állampolgárok széles körét érintő bűncselekmények.BÜSZ 33/B. § (1) bek. b) pont
A gyermekek jogait érintő bűncselekmények.BÜSZ 33/B. § (1) bek. c) pont

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére