Megrendelés
Jogtudományi Közlöny

Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!

Előfizetés

Balogh-Békési Nóra: "Marbury felmentése" (JK, 2012/10., 420-427. o.)

Alkotmánybírósági hatáskör-elemzés a bírói korhatár ügyön keresztül

1. Bevezetés

Az Alkotmánybíróság 2012. január 1. utáni ítélkezési gyakorlatában talán a legjelentősebb döntés a bírói korhatár tárgyában született 33/2012. (VII. 17.) AB határozat. A döntést alkotmányjogi panaszok alapján hozta meg az Alkotmánybíróság, ez volt az első olyan ügyek egyike, amely a befogadási eljárástól kezdve a döntés tartalmáig magán viseli az új hatáskörből adódó sajátosságokat. Az ügy még tavaly indult az Alkotmánybíróságon, a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 2011. évi CLXII. törvény (továbbiakban: Bjt.) hatálybalépését megelőzően. Az indítványok zöme utólagos normakontroll hatáskörben érkezett, az indítványozók la nyugdíjazásban érintett bírák voltak. Reményeik szerint, ha a Bjt. 2012. január 1-ei hatálybalépése előtt az Alkotmánybíróság megsemmisíti a bírói korhatárt leszállító törvényi rendelkezést, akkor ez értelemszerűen rájuk (sem másra) már nem hathat ki. A kívánt időpontig döntés nem született, 2012. január 1-én nemcsak a Bjt., hanem az Alaptörvény, az Alaptörvény átmeneti rendelkezései és az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény (továbbiakban: új Abtv.) is hatályba lépett, a probléma egy teljesen új szabályozási környezetbe került. Az Alkotmánybíróság bárki által kezdeményezhető utólagos absztrakt normakontroll hatáskörét, az érintettséghez kötött alkotmányjogi panasz váltotta fel. Az új Abtv. 71. § (1) bekezdése szerint a törvény hatálybalépésével a folyamatban lévő utólagos normakontroll eljárás megszűnik, viszont - mintegy kedvezmény-szabályként - a 71. § (3) bekezdésben előírtak szerint, ha az alkotmányjogi panasz feltételei fennállnak 2012. március 31-ig az indítványok megújíthatóak. Az új Abtv. megújításra vonatkozó szabálya a 26. § egészére vonatkozik, ezért az alkotmányjogi panasz két formáját is érinti: akkor is megújítható az eljárás, ha a továbbélő régi panasz feltételei állnak fenn [26. § (1) bekezdés], de akkor is, ha az ún. közvetlen panasz feltételei [26. § (2) bekezdés], azaz ha az alaptörvény-ellenes jogszabály rendelkezésének alkalmazása vagy hatályosulása folytán közvetlenül, bírói döntés nélkül következett be a jogsérelem, és nincs a jogsérelem orvoslására szolgáló jogorvoslati eljárás (vagy a jogorvoslati lehetőségeit az indítványozó már kimerítette). Így adta magát, hogy a bírói nyugdíjban (szolgálati viszony megszüntetésében) érintett, korábban utólagos normakontrollt kezdeményező bírák az ún. közvetlen panasz formájában újítják meg beadványaikat.

2. A befogadás szempontjai

Az új indítványok alapján elsőként folytatott le az Alkotmánybíróság befogadási eljárást. Ez formai és tartalmi követelmények vizsgálatát is jelenti.

2.1. Az Abtv. 26. § (2) bekezdésében foglalt panasz egyik formai kritériuma [az Abtv. 30. § (1) bekezdése szerint], hogy a panaszt a jogszabály hatálybalépését követő 180 napon belül nyújtották-e be. Az Alkotmánybíróság megállapította, hogy a Bjt. 2012. január 1-jén lépett hatályba, a panaszokat pedig 2012. január 13-a és február 23-a között - tehát a törvényi határidőn belül - nyújtották be. Ennek a látszólag nyilvánvaló feltételnek a kiemelése azért fontos, mert korábban felmerült olyan értelmezés is, hogy közvetlen panasz esetén a 180 napot az indítványozóra hatályosulás és nem pedig a jogszabály hatálybalépését követően kell számítani.[2] Ezt a kérdést a határozat eldöntötte, mégpedig úgy, ahogy egyébként az Abtv. minden kétséget kizáróan tartalmazza: a 180 napot a vizsgálni kért jogszabály hatálybalépésétől kell számítani. Ezáltal az Abtv. 26. § (2) bekezdésében szabályozott közvetlen panasz egyben gyors panasszá is válik, hiszen ebben a hatáskörben csupán egy fél év megtámadási határidő áll rendelkezésre. További formai feltétel - amit immár az új Abtv. ír elő (52. §), de korábban csak az ügyrend rögzített[3] -, hogy az indítványnak tartalmaznia kell az Al-

- 420/421 -

kotmánybíróság hatáskörét megalapozó törvényi rendelkezést, pontosan meg kell jelölni a vitatott jogszabályi rendelkezést, és azt, hogy a vitatott szabály mely Alaptörvényben szabályozott jogukat sérti a panaszosoknak, illetve meg kell indokolniuk a vitatott szabály alaptörvény-ellenességét. Jelen ügyben az indítványok ennek megfeleltek.

2.2. Az Alkotmánybíróságnak el kellett dönteni továbbá - lévén, hogy az ügy tárgyát képező panaszok az Abtv. 26. § (2) bekezdése alapján ún. közvetlen panaszok - hogy a panaszosok ügyében közvetlenül hatályosuló, alkalmazandó jogszabályról van-e szó. Ebben a kérdésben az Alkotmánybíróság már mérlegelhet. A döntés megállapította: "A vitatott szabály szerint azt a bírót, aki betölti a rá irányadó nyugdíjkorhatárt, fel kell menteni. Megállapítható tehát, hogy ez a szabály a nyugdíjkorhatárt betöltő bírák felmentésében, egyedi ügyben közvetlenül, munkáltatói, illetőleg köztársasági elnöki döntéssel, viszont bírói jogalkalmazói döntés nélkül realizálódik. A felmentésről szóló határozatnak a felmentési döntésre vonatkozó része ebben az esetben formális, mert a törvény e szabálya kógens, kivételt nem engedő szabály." Tudjuk tehát, hogy valamely munkavégzésre irányuló (jelen esetben szolgálati) jogviszonyt a törvény erejénél fogva megszüntető, kivételt nem engedő szabály az Abtv. 26. § (2) bekezdés a) pontja szerinti közvetlenül hatályosuló normának tekinthető.

2.3. A határozat értelmezte az új Abtv.-ben a közvetlen panasz esetén is előírt feltételt [26. § (2) bekezdés b) pontja], amely szerint "nincs a jogsérelem orvoslására szolgáló jogorvoslati eljárás, vagy a jogorvoslati lehetőségeit az indítványozó már kimerítette". Az Abtv. jogorvoslati lehetőségek kimerítésére vonatkozó ezen kritériuma mindhárom panasznál megjelenik.[4] A közvetlen panasznál azért aggályos, mivel egyidejű feltétel az is, hogy a jogsérelem, közvetlenül bírói döntés nélkül következzen be, márpedig igen szűk azon ügyek köre, ahol nincs bírói út. Így a két feltétel - azaz a jogorvoslati lehetőségek kimerítése és a bírói döntés nélkül bekövetkezett jogsérelem együttes alkalmazása - igencsak beszűkítené e panasszal élés lehetőségét. Az Alkotmánybíróság ezt akként oldotta fel, hogy kimondta: az Abtv.-ben megfogalmazott jogorvoslat alatt csak a hatékony jogorvoslatot kell érteni. Íme az a vonatkozó indokolás: "A szolgálati jogvitában a bíróság eljárása ebben a részében formális - csak azt vizsgálhatja, hogy az érintett bíró betöltötte-e a nyugdíjkorhatárt, illetőleg felmentése során betartották-e a törvényben előírt határidőket, eljárási szabályokat -, így az nem tekinthető az érintettek panaszban előadott jogsérelmének hatékony orvoslására szolgáló, arra alkalmas jogorvoslatnak. Az Alkotmánybíróság álláspontja szerint nem támasztható az Abtv. 26. § (2) bekezdése szerinti panasz benyújtásának feltételeként olyan jogorvoslat kimerítésének követelménye, amely - a vonatkozó jogi szabályozásból következően - nem alkalmas arra, hogy a panaszos jogsérelmét orvosolja." Mindennek a későbbiekben messzebbmenő hatása is lehet, hiszen a jogorvoslati lehetőségek kimerítése az ún. régi és a valódi alkotmányjogi panasz esetén is feltétel, de az Abtv. ott sem határozza meg, hogy ezen mit ért: csak a rendes jogorvoslati lehetőségek kimerítését,[5] vagy a rendkívüli jogorvoslat igénybevételét is. A "hatékony jogorvoslat" fogalmának megjelenése és alkalmazása az egyik megoldás.[6]

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére