Megrendelés
Magyar Jogi Nyelv

Fizessen elő a Magyar Jogi Nyelvre!

Előfizetés

Vinnai Edina: Megjelent a közérthető fogalmazás nemzetközi szabványa (MJNY, 2023/1., 31-32. o.)

2023 júniusában megjelent a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (International Organization for Standardization - ISO) szabványa a közérthető fogalmazásról.[1]

Miért volt szükség egy nemzetközi szabványra?

Bár számos kutatás, tanulmány és gyakorlati tapasztalat igazolja, hogy a közérthető fogalmazás milyen előnyökkel jár mind a szöveg alkotói, mind annak olvasói számára, eddig nem állt rendelkezésre egy egységes, sztenderdizált útmutató a szövegíróknak. A szabvány kidolgozásához a közérthető fogalmazás 2014-ben, nemzetközi szakemberek által elfogadott definícióját vették alapul, az előkészítés pedig az International Plain Language Federation keretében történt.[2] Magyarországról a Világos Beszéd alapítója, Gergely Vera a szerkesztőbizottság vezetőjeként vett részt a szabvány kidolgozásában.

Miben segít a szabvány?

A most megjelent szabvány lehetővé teszi, hogy mind a szöveg előállításának folyamatát, mind az elkészült szöveget egyértelmű, konkrét szabályokhoz mérve értékeljük, minősítsük a közérthetőség szempontjából. A szabvány a szövegírók, szerkesztők, fordítók számára fog útmutatóul szolgálni, hogy olyan szöveget állítsanak elő, ami hatékonyan juttatja el az információt a célközönséghez, ezzel javítva a kommunikáció minőségét a társadalmi élet minden területén.

Ugyanakkor azt is látni kell, hogy a szabvány nem követelményeket, szigorú előírásokat, hanem csupán javaslatokat, ajánlásokat tartalmaz. Tehát a most megjelent szabvány egy ún. "guidance standard", azaz ennek alapján még nem lehet hivatalosan tanúsítani a szabványnak való megfelelőséget, ahhoz egy magasabb szintű, ún. "requirements standard"-re lenne szükség. Ennek, valamint a tanúsítványnak az előkészítése ismét hosszabb időbe telik, így arra egyelőre várnunk kell. Arra azonban van lehetőség, hogy az egyes országokban a nemzeti szabványügyi szervek kidolgozhatják a saját nyelvükre vonatkozóan ezt a "requirement" szabványt és a tanúsítványt.

Hogyan lesz használható a szabvány magyar nyelven?

Mivel a kidolgozott szabályok nyelvtől függetlenül érvényesek, ezért a szabvány minden nyelven, így magyarul is akár már most alkalmazható. Ahhoz azonban, hogy a most megjelent nemzetközi szabványt magyar nyelven hivatalosan bevezesse a Magyar Szabványügyi Testület, ugyancsak egy hosszú, időigényes folyamat szükséges, és annak költségeit is meg kell fizetnie valakinek.[3] Ezt a folyamatot egyébként bárki kezdeményezheti a Testületnél.

Mi a következő lépés?

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére