Megrendelés

Dr. Széplaki-Nagy Gábor: A Legfelsőbb Bíróság elnökének franciaországi látogatása (BH, 2007/3., 240. o.)[1]

Guy Canivet, a francia Semmítőszék (Cour de cassation) elnökének meghívására Lomnici Zoltán a Legfelsőbb Bíróság elnöke részt vett Párizsban 2007. január 8-án a bíróság ünnepi ülésén.

A francia Semmítőszék az Igazság Európája címmel rendezte meg a 2007. évi igazságszolgáltatási évadot megnyitó ünnepi ülését. A rendezvényen részt vett Dominique de Villepin francia miniszterelnök, Pascal Clément igaz­ság­ügy­miniszter. Jelen volt még Jean-Louis Debré, a Nemzetgyűlés elnöke, több miniszter, Vassilios Scouris, az Európai Közösségek Bíróságának elnöke, valamint az Emberi Jogok Európai Bíróságának megválasztott francia elnöke, Jean-Paul Costa is.

Franciaországban több évszázados hagyomány az igazságszolgáltatási évad ünnepélyes keretek között történő megnyitása. A XIX. század végéig - történelmi okok miatt - az egyes tartományok bíróságain különböző időpontban zajlott. Így például Lotharingiában november 3-án tartották az ünnepélyes évadnyitó ülést, melynek hagyománya egészen a XIV. századig nyúlt vissza és egészen 1880-ig Nancy püspöke által a bíróság Nagytermében celebrált mise is hozzátartozott. 1975 óta - igazodva a polgári évhez - minden bíróságon január 5-én kezdődik az igazságszolgáltatási évad és ennek megfelelően szervezik az ünnepi üléseket az egyes bíróságokon.

Guy Canivet, Semmitőszék elnöke, a Római Szerződés aláírása 50. évfordulójának évére tekintettel áttekintést adott az Európai Unió igazság- és jogszolgáltatásának történetéről, megemlítve a francia hozzájárulás lényegi elemeit.

Franco Frattini EU biztos a soros német elnökség két legfontosabb feladatának azt nevezte, hogy új lendületet adjon az európai alkotmányozás megtorpant folyamatának, továbbá a bel- és igazságügyi együttműködés területén a jelenlegi egyhangú határozathozatali rezsim elhagyásával jelentősen javítsa a nehézkes döntéshozatali mechanizmust.

Jean-Louis Nadal, a Semmítőszék melletti főügyész, a folyamatban lévő francia igazságügyi reform lehetségesnek ítélt intézményi változásaira, ezen belül az ügyészi hatalomnak a végrehajtó hatalomtól való távolodása és függetlenedése kívánalmára helyezte a hangsúlyt. Mint mondotta, csak így nyerhető vissza a francia és az európai polgároknak a francia igazságszolgáltatás iránt az utóbbi években megrendült bizalma.

A díszvendégek - így a magyar Legfelsőbb Bíróság elnöke is - találkoztak a francia miniszterelnökkel és a Nemzetgyűlés elnökével.

Budapest, 2007. január 9. ■

Lábjegyzetek:

[1] Dr. Széplaki-Nagy Gábor kabinetfőnök

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére