A hamburgi legfelsőbb bíróság jogerős ítélete szerint továbbra sem lehet jogszerűen újra értékesíteni az elektronikus könyveket. A döntés előzménye, hogy a Német Fogyasztóvédelmi Központok Szövetsége (VZBV) több éve olyan online könyvkereskedők ellen indított eljárást, akik a felhasználási feltételeikben kizárták a digitális és a hangos kötetek továbbértékesítését. A Szövetség a hamburgi perben azt kívánta elérni, hogy mivel az elektronikus kiadványok ára hasonló a nyomtatott változatokhoz, és a felhasználó szempontjából nincs nagy különbség aközött, hogy egy kötetet a boltban vásárolt-e meg vagy letöltötte, ezért digitális könyvek esetében se legyen a fogyasztóknak kevesebb joguk azok felett. Az ügyben eljáró bíróság a jogtulajdonosok és a kereskedők álláspontját osztotta, mivel az elektronikus és a hangoskönyvek elsődleges piaca teljesen megsemmisülne, ha kialakulhatna egy legális használt piac. A VZBV a szövetségi legfelsőbb bíróság, vagy az Európai Bíróság elé vinné a kérdést, hasonlóan egy holland bírósághoz, mely szintén luxemburgi székhelyű bíróságtól vár döntést arra nézve, hogy a használt e-könyvek értékesítése összeegyeztethető-e az európai szerzői joggal. (sg.hu)
Májusban tervezik bemutatni az egységes európai digitális piac koncepcióját. Az Európai Unió digitális területért és társadalomért felelős biztosa, Günther Oettinger szerint jelenleg a 28 nemzeti piac egymástól eltérő szabályai nem túl vonzóak a befektetők és startupok számára. A koncepció szerint ez év végéig elfogadnák az egységes adatvédelmi rendeletet, valamint megkezdenék egy új szerzői jogi rendszer kialakítását, továbbá nagyobb hangsúlyt fektetnének a digitális infrastruktúra kiépítésének koordinálására. Az internet semlegessége és a magas szintű internet hozzáférés alapvető kritériumok, mivel a Bizottság szerint Európa elveszítette a versenyt az IT területén. Oettinger kiemelte, hogy most a hagyományos iparágakról van szó, amelyek digitalizálva lesznek, ezért a mai üzemek nem tudnak túlélni, ha nem lesznek e forradalom részei. (sg.hu)
2018-ig mégsem szűnik meg teljesen a mobiltelefonos roaming az Európai Unió tagállamain belül. A digitális portfólióért felelős előző biztos, Neelie Kroes nevéhez fűződő, az előző Európai Parlament által is megszavazott előterjesztés értelmében 2015 decemberétől el kellett volna törölniük az EU-n belüli hívások roamingköltséget a szolgáltatóknak. Az egységes uniós piac egyik legnagyobb gátját jelentő díjaknak azonban az Európai Tanács tagjai láthatóan hosszabb, 2018-ig tartó kifutási időszakot szánnak, szerintük ugyanis ez az idő kell az operátoroknak ahhoz, hogy az új árstruktúrához és az átalakításokból fakadó versenyhelyzethez alkalmazkodni tudjanak. A legújabb tervezetben új elem még, hogy az ügyfelek naponta 5 megabájtnyi adatot belföldi tarifával forgalmazhatnak le a külföldi partnerhálózaton is. (hwsw.hu)
A magyar kormány szervereihez is hozzáférhetett az egyik orosz államilag támogatott hackercsoport. Az "Advanced Persistent Threat 28" szervezet valószínűleg az Oroszország elleni szankciókkal kapcsolatos európai politika irányát akarta megtudni a Windows operációs rendszerek és az Adobe Flash korábban ismeretlen biztonsági réseit kihasználva. Célpontjaik a NATO, valamint a bolgár, lengyel és a magyar kormány szervei voltak, a támadást egy amerikai kiberbiztonsági cég, a Fireeye észlelte először. (444.hu)
A reklámok blokkolása teljesen legális, határozott a hamburgi bíróság. A Zeit Online és a Handelsbatt kiadók a német Eyeo cég, az Adblock Plus nevű, böngésző-kiegészítőként működő reklámblokkoló szoftver tulajdonosa ellen indítottak eljárást. A felperesek az oldalaikon megjelenő reklámok blokkolhatóságát lehetővé tevő megoldásokat kifogásolták keresetükben. A bíróság ítélete szerint azonban a felhasználóknak joguk van kontrollálni, mi jelenik meg a monitorjaikon és mi történik a számítógépükön, amikor Internetet használnak. (index.hu)
Az Európai Bizottság megállapította, hogy a Google visszaél a keresőszolgáltatások piacán megszerzett fölényével. Brüsszel azzal érvel, hogy a vállalat a Google Shopping találatait kiemelt helyen jeleníti meg a keresési találatok között, ezáltal elvonja a fogyasztókat versenytársai termék-összehasonlítást nyújtó szolgáltatásaitól, megkárosítja a vásárlókat és korlátozza a versenyt. Az Európai Bizottság bírsága az uniós jog értelmében a 66 milliárd dolláros forgalmú vállalat bevételeinek akár 10%-át is megközelítheti. A vállalat szerint nem károsították meg a fogyasztókat, hiszen más módon is hozzájuthattak az általuk keresett információkhoz. A brüsszeli testület ezzel párhuzamosan egy másik vizsgálatot is indított a Google ellen arra nézve, hogy az Android operációs rendszerrel kapcsolatos megállapodások révén korlátozta-e a versenyt, vagy visszaélt-e piaci helyzetével a mobileszközök operációs rendszereinek piacán. (prim.hu)
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság 65 millió forintos büntetést szabott ki a Magyar Telekomra kötbérszámítás- és kifizetéssel kapcsolatos jogsértések miatt. Az NMHH álláspontja szerint a Telekom "több ezer előfizetőjének okozott kárt kötbérfizetés elmulasztása, illetve nem megfelelősége miatt". A 2014 szeptemberében indult felügyeleti eljárás során kiderült, hogy a cég egyes esetekben nem volt képes határidőre megvalósítani a meghatározott szolgáltatások teljesítését, és az ezért járó kötbért több alkalommal rosszul határozta meg, továbbá a kifizetéssel is késedelembe esett. A Telekom belátta a jogsértés tényét, és a Hatóság vizsgálata alatt közel 19 millió forintnyi kötbért fizetett ki az ügyfeleknek, amelyen felül a döntésben még további 3 millió forint elmaradt kötbér fizetésére is kötelezték. Ezzel az NMHH már több mint 220 millió forintnyi bírságot szabott ki a Telekomra. (hwsw.hu)
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás