Megrendelés

Rausch János: Első oldal (IJ, 2007/5., (21.), 147. o.)

A fejlett világ nagy részén megkezdődött, sok helyen pedig már befejezéshez közeledik a televíziós műsorszórás átállása analóg technológiáról digitálisra. Az Európai Bizottság 2005. május 24-én publikált "az analógról a digitális műsorszórásra történő áttérés felgyorsításáról" című közleményében 2012. január 1-jét jelölte meg az analóg földfelszíni televíziós műsorszórás leállítására. A Kormányprogram ezzel összefüggésben a digitális átállás felgyorsítását tűzte ki célul. A digitális átállás céldátuma, vagyis az analóg sugárzás beszüntetésének időpontja, 2011. december 31-i dátummal került meghatározásra.

A 2006. júniusában Genfben tartott RRC06 nemzetközi frekvencia-elosztó értekezleten aláírt egyezmény értelmében Magyarország 8 televíziós és 3 rádiós multiplexet üzemeltethet, amelyek optimális kihasználás esetén mintegy 30-40 országos földfelszíni sugárzású digitális televízió- és számos új rádiócsatorna megjelenését teszik lehetővé. Ezzel a digitális televíziózás magyarországi bevezetésének egyik legfontosabb előfeltétele teljesült. A Kormányprogrammal összhangban a műsorterjesztés és a digitális átállás szabályairól szóló 2007. LXXIV. törvény (Dtv.) értelmében Magyarországon a digitális átállásnak 2011. december 31-ig kell megvalósulnia úgy, hogy a lakosság legalább 94%-át elérje a digitális televíziós műsorszórási szolgáltatáson keresztül a közszolgálati műsorszolgáltatás, és ehhez rendelkezésre álljon a digitális műsorterjesztési szolgáltatás vételére alkalmas készülék.

A digitális rádió és televízió műsorszóró hálózat, illetve műsorszóró adó üzemeltetési jogosultságának pályázat útján történő elnyerésével kapcsolatos eljárásokra a Dtv.-ben foglalt eltérésekkel a 78/2006. (IV.4.) Korm. rendeletet kell alkalmazni. A pályázat lebonyolítására a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) jogosult. Az NHH a Dtv. 43. § (1) bekezdése értelmében a rendelkezésre álló négy digitális televízió műsorszóró, valamint a digitális átállást követően rendelkezésre álló további egy digitális televízió műsorszóró hálózat üzemeltetési jogára vonatkozó pályázatot 2007. október 31-ig írja ki. Természetesen a digitális televíziózás fontos társadalmi kérdés, ezért a pályázati folyamat felett az Országgyűlés egy erre a célra létrehozott eseti bizottság útján gyakorol ellenőrzést. A bizottság a szavazati jogok egyharmadát képviselő tagok javaslatára, indokolás mellett, több ízben is visszaküldheti az NHH-nak a pályázati dokumentáció tervezetét. Tekintettel a pályázati dokumentációnak a médiaszabályozással fennálló szoros összefüggésére és a médiaszabályozás közelgő módosítására, nem zárható ki, hogy a bizottság a pályázati kiírási dokumentációt átdolgozásra visszaküldi. Ez egyúttal azt is jelentheti, hogy a kiírásra a Dtv.-ben meghatározott 2007. október 31-i határidőt az NHH nem tudja megtartani.

A kormányzat, az NHH és a műsorterjesztési piac valamennyi szereplőjének érdeke csakis a sikeres digitális átállás irányába mutathat. A pályázati dokumentáció, a konzultációra bocsátott formájában, ezt igyekszik biztosítani, és többé-kevésbé figyelembe veszi az Európában eddig végrehajtott digitális televíziózásra vonatkozó átállásokból leszűrhető tanulságokat. Mindazonáltal érezhető a dokumentáción, hogy az súlyos kompromisszumokkal terhelt. A tanulságok összefoglalva a következők:

1. Körültekintően, a pályázat nyertesének üzleti szabadságát megőrizve kell az üzleti modellt (fizetős, szabad vagy vegyes modell) meghatározni.

2. Kellő hosszúságú simulcast periódust (párhuzamos digitális és analóg műsorszórás) kell meghatározni, annak érdekében, hogy a lakosság felkészülhessen a tényleges lekapcsolásra.

3. Biztosítani kell, hogy a legnépszerűbb csatornák csatlakozzanak a digitális platformhoz.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére