Megrendelés
Európai Jog

Fizessen elő az Európai Jogra!

Előfizetés

Dr. Gerzsenyi Gabriella: EU Hírek (EJ, 2005/1., 53-54. o.)

A luxemburgi elnökség

A Luxemburgi Nagyhercegség az EU fennállása óta immár 11. alkalommal tölti be a soros elnökség szerepét 2005. január 1. óta.

A kis ország a rendelkezésére álló hat hónapos időszakot elsősorban arra kívánja felhasználni, hogy erősítse a 25 tagú EU integrációját.

Az Elnökség prioritásai között kiemelt helyen szerepel a három (gazdasági, szociális és környezetvédelmi) pillérre épülő Lisszaboni Stratégia, mely a tudásalapú társadalom és a versenyképes gazdaság megteremtését célozza. Jelenleg zajlik a Stratégia félidős felülvizsgálata, fontos napirendi pontját képezve a márciusi Európai Tanácsnak.

Folytatódnak a Luxemburgi Elnökség alatt is az EU bővítéséről folyó tárgyalások: áprilisra tervezik a bulgár és a román csatlakozási szerződés aláírását, és várhatóan márciusban elkezdődnek a horvát csatlakozási tárgyalások.

Az Elnökségre hárul az egy éve elfogadott Európai Biztonsági Stratégia végrehajtásának, valamint a szabadság, biztonság és jog térsége további erősítésének feladata.

Végül, de nem utolsósorban, 2005. kritikus év lesz az Európai Alkotmányról szóló Szerződés tagállamok általi ratifikálása tekintetében.

Európai Tanács Brüsszelben

A december 16-17-én lezajlott csúcstalálkozó foglalkozott a bővítés, a terrorizmus, a 2007-2013. közötti pénzügyi perspektíva, a 2005-2012. közötti Európai Drogstratégia, valamint a külkapcsolatok kérdésével.

Ezek közül a legnagyobb várakozással övezett téma a török csatlakozás volt. E tekintetben a Tanácsi Következtetésekben kissé homályos megfogalmazást találunk, miszerint Törökországot is ugyanazon kritériumok alapján fogják értékelni, mint az összes többi tagjelöltet, és az ország által eddig tett erőfeszítéseket elismerve, ám további reformokat feltételezve tartják esélyesnek a tagságra.

Az Európai Tanács felkérte a Bizottságot a csatlakozási tárgyalások kereteinek kidolgozására, melyek alapján 2005. október 3-án elkezdődhet a folyamat.

A legutóbbi bővítés tapasztalatait is figyelembe véve a fent említett tárgyalási keretek a következő főbb elemekből állnak majd: a tárgyalások tartalmi részéről a tagállamok és a tagjelöltek Kormányközi Konferencián állapodnak meg; döntenek az átmeneti mentességi kérelmekről, derogációs igényekről, védzáradékokról; a csatlakozással járó pénzügyi vonatkozásoknak már benne kell lennie az EU Pénzügyi Kerettervében; a csatlakozási tárgyalás nyitott, sem a végső időpontja, sem az eredménye nem garantált; a szabadság, demokrácia, emberi jogok tagjelölt általi súlyos megsértése esetén a Bizottság jogosult felfüggeszteni a tárgyalásokat; az új tagállam majdani könnyebb beilleszkedése érdekében a csatlakozási tárgyalásokkal párhuzamosan az EU szoros politikai és kulturális párbeszédet kezd az érintettel.

További hírek

Balázs Péter volt EU-főbiztos előadása Lakitelken

Az Igazságügyi Fogalmazók IX. Országos Találkozójának vendége volt 2004. november 12-én Lakitelken Dr. Balázs Péter, volt EU-főbiztos.

Előadásában beszélt a Bizottság és a Tanács működéséről, megosztotta a hallgatósággal főbiztosként végzett munkájának tapasztalatait, valamint olyan kérdésekkel kapcsolatos véleményét, mint az EU Alkotmányos Szerződése, a biztosok kiválasztásának folyamata, a kettős állampolgárságról szóló népszavazás európai visszhangja.

Az Európai Parlament szavazása az Alkotmányos Szerződésről

Jogi kötőerővel ugyan nem, de politikai jelentőséggel kétségkívül rendelkezett az EP január 12-én megtartott szavazása, melynek során 137 elutasítás és 40 tartózkodás ellenében 500 képviselő szavazott igennel az Alkotmányos Szerződés elfogadása tárgyában.

Bel- és Igazságügyi együttműködés

Az Európai Bizottság január 7-én előterjesztett javaslata szerint egységes vízum-rendszer bevezetését tervezik. Jelenleg ugyanis ha valamely tagállam elutasítja a vízum iránti kérelmet, akkor a kérelmező másik tagállamhoz fordulhat. Az új szabályok - melyek várhatóan 2007-ben lépnek életbe - értelmében a kérelmezők adatait (ujjlenyomat és arcmás) egy központi nyilvántartó rendszerben rögzítik majd, ily módon biztosítva a tagállamok fokozottabb védelmét és az illegális bevándorlás mérséklését.

Fontosabb események februárban

Általános és Külügyek Tanácsa (febr. 1., febr. 21.)

Gazdasági és Pénzügyi Tanács (febr. 17.)

George W. Bush amerikai elnök látogatása (febr. 22.)

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére