Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésPillanatfelvételt készíteni - adott rendszer meghatározott időpontban érvényes állapotáról - általában folyamatosan változó rendszerekről szokás, bizonyos (forduló)pontok elérésekor. Most, amikor - egy új, sarkalatos törvény előkészítésével - küszöbön áll a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény (Ötv.) meghatározta önkormányzati rendszer változása - úgy gondolom -, e vélhetően hosszabb periódusra kiható esemény előtt helye van egyfajta állapotfelmérésnek, visszatekintésnek. Különös tekintettel arra, hogy a hírek szerint alapvetően átszabásra kerül a megyei önkormányzatok - így a Fejér Megyei Önkormányzat (Megyei Önkormányzat) arculata (is).
Különbséget kell azonban tennünk a megye, mint - Magyarország területi tagozódását biztosító - közigazgatási egység, valamint a helyi közügyek önálló, demokratikus intézésében a helyi közhatalomnak a lakosság érdekében való gyakorlásában megtestesülő helyi önkormányzás között. Előbbi vonatkozásában ugyanis nem változó, de pontosan állandó és tradicionális rendszert találunk (még ha Fejér megye földrajzi értelemben vett kiterjedése az évszázadok során változott is).
Államalapító Szent István királyunk örökségével kapcsolatosan Alaptörvényünk Nemzeti Hitvallása is pontosan deklarálja, hogy "...ezer évvel ezelőtt szilárd alapokra helyezte a magyar államot...". A comitatus intézményének Alaptörvénybe emelése pedig egyértelműen az István nevéhez fűződő közigazgatási egység továbbörökítése, mely szervesen illeszkedik abba történeti folyamatba, amelynek állomásaként 2009-ben Fejér megye ezeréves fennállását ünnepelhette. Nem túlzás talán, hogy a megye, mint közigazgatási egység gyökerei (többek közt) Fejér megyébe is visszanyúlnak, azaz a comitatus intézménye megyei sajátosság is.
Amennyiben viszont a helyi önkormányzás fogalmából indulunk ki, valóban egy folyton változó, mozgásban lévő rendszerről beszélhetünk, amelynek története 2012. év januárjában ismét cezúrához érkezik.
Jelen sorok írásakor ugyan még nyitott kérdések vannak a helyi önkormányzati rendszer - így a megyei önkormányzatok - jogi szabályozását illetően, de ténykérdés tehát, hogy az ezeréves területi tagozódás keretei között valósul meg, lezárva egyben azt a húszéves időszakot is, melyet - Nemzeti Hitvallásunkban foglaltakkal élve - az új demokrácia és alkotmányos rend kezdetén megalkotott, e rendszerre vonatkozó, legfontosabb jogforrásunknak, az Ötv.-nek elfogadása (mint a tanácsrendszert felváltó fordulópont) fémjelez.
Pillanatfelvételünk tárgya ekként az Ötv. rendszerében felépülő Megyei Önkormányzat és a munkáját segítő Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal (Hivatal) közjogi változások "előestéjén" tapasztalható kapcsolata lehet, kiemelve egyes megyei sajátosságokat is. Hely és idő hiányában természetesen pillanatfelvétel helyett sokkal inkább egyes pillanatképek sorozatáról beszélhetünk...
Fejér megye főjegyzőjeként - e területet megismerve - úgy vélem, a mostani pillanatfelvétel (is) az Ötv.-vel kezdődő folyamatosan változó ciklus egy záróakkordja. E változás - mely többek között feladat- és hatáskörök, személyi- és tárgyi feltételek, belső szervezeti- és intézményi struktúra mobilitásával, változásával írható körül - a Megyei Önkormányzat és szervei (bizottságok, intézmények) munkáját szakmailag segítő Hivatalnak is állandó ismérve. A Megyei Önkormányzatot és szerveit érintő feladat- és hatáskörmozgások - de maguk a jogszabályi változások és lehetőségek - szükségszerűen kihatottak ugyanis a Hivatal belső struktúrájára, időnként lényegesnek mondható változásokat eredményezve akár a személyi állományban is (pl. az illetékbeszedési feladatok elkerülése 2006 után), vagy jelentős jogharmonizációs kötelezettséget meghatározva az önkormányzati rendeleteket előkészítő Hivatal számára (pl. EU-csatlakozás 2004-ben). Mint azt tudjuk, a Hivatal feladatkörei jogszabály által adottak, mégis úgy gondolom, munkatársainak és az intézmények képviselői szakmai felkészültségének az eredménye is, hogy a Megyei Önkormányzat egyes intézményeit akkor is fenn volt képes tartani és működtetni, amikor a központi költségvetésből nem kapott a kötelező feladatok ellátására (sem) megfelelő forrást. A hatékony feladatellátás megoldását tükrözi többek között a szociális és gyermekvédelmi intézmények integrációjának Hivatal általi előkészítése 2007-ben, valamint az önkormányzat intézményeinek pénzügyi és gazdálkodási feladatait ellátó integrált gazdasági szervezet létrehozása 2009-
- 33/34 -
ben. Mind a mai napig kiemelt helyet foglal el a Megyei Önkormányzat és a Hivatal munkájában a Dunántúl legnagyobb kórházának a felügyelete, fenntartói hatáskörbe tartozó ügyeinek vitele is.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás