(Összefoglaló 2006. 06. 22.)
Június 13-14-én rendezték meg Bécsben a Kisvállalkozások európai kartájáról szóló konferenciát.
A leköszönő osztrák elnökség képviseletében Bartenstein gazdasági- és munkaügyi miniszter bevezetőjében elmondta, hogy az európai uniós politika egyre inkább a "think small first" módszert követi. Mindez politikai és jogalkotási téren a polgári középosztály igényeinek figyelembevételét is jelenti. A jogszabályi és eljárási egyszerűsítést szorgalmazza a márciusi EU-csúcson elhangzott terv a 7 nap alatti vállalatalapításról és az ún. "one-stop-shop"-ok kialakításáról minden EU-tagállamban.
A workshop-ok (munka-műhely) egyike az alapítást és átadást támogató intézkedésekkel foglalkozott. Érdekes gyakorlati példák hangzottak el, mint például a luxemburgi vállalatok számára működtetett központi internetes portál, amelyet hamarosan összekötnek az állami intézményekkel is. A jövőben akár a hitelesítési folyamat is nyomon követhető lesz elektronikusan. A portálon keresztül lehetőség nyílik majd vállalatalapításra és átadásra.
Az állami szervekkel és egyéb érdekképviseletekkel való együttműködés fontos szempont a hatékonyságot tekintve, a konferencián itt a közjegyzőkről megfeledkeztek.
A vállalatalapítási eljárásokkal és one-stop-shop-okkal szintén foglalkozott egy workshop. Portugáliában már működik az 1 órás cégalapítás, melytől versenyképesség-növekedést vár a Kormány. Várhatóan csökkenek az alapítási költségek, nő a vállalkozási kedv és egyszerűbbé válik a piacra jutás. A vállalati és a társadalombiztosítási forma megválasztását követően a regisztrációk elektronikusan történnek, a gazdasági és igazságügyi minisztérium szorosan együttműködik.
A cégalapításoknak a szolgáltatási szektor a legnagyobb nyertese.
Az új módszereknél kimarad a közjegyzői okiratkészítés.
Horvátországban a one-stop-shop rendszer kialakításával 5 napra csökkenthető a cégalapítás ideje. Az internetes információszolgáltatás és regisztráció az eljárások egyszerűsödését és gyorsabbá válását hivatott szolgálni. A korábbi 10 lépéssel szemben, jelenleg 4 lépésben történik a vállalatalapítás; a 2. lépés a közjegyzői okiratba foglalás. A 2008-ra kitűzött végső cél maximum félórás alapítási eljárással számol.
A téma fontosságát sajnos nem tudatosították még a közjegyzői kamarák, erre utal az a tény is, hogy az osztrák közjegyzőkön kívül más nem vett részt a rendezvényen. Az Európai Bizottság programján marad az alapítási és átadási kérdések megreformálása, ezért ajánlatos a 2007-es évben a CNUE keretében behatóbban foglalkozni velük (a társasági jogi munkacsoport szerepvállalása, brüsszeli rendezvény reggeli formájában). Horvátország példáját pedig a Hexagon keretében is megvizsgálni. ■
Visszaugrás