Fizessen elő a Családi Jogra!
ElőfizetésA Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítványról, azon belül részletesen a Kérdezd a Gyerekjogászt! szolgáltatásról a Családi Jog 2010 decemberében megjelent számában olvashattunk.[1] Így csupán emlékeztetőül írunk bevezetésként néhány fontosabb információt az Alapítvány tevékenységi köréről.
Az Alapítványt 1993-ban hozták létre azzal az indíttatással, hogy lehetőséget kell biztosítani a gyermekeknek, fiatal felnőtteknek, hogy ha közvetlen környezetükben nincs olyan személy, akivel problémáikat meg tudnák osztani, akkor legyen egy olyan hely, ahova a nap bármely szakában bizalommal fordulhatnak. Ezen célkitűzés megvalósítását szolgálják azon alapértékek, amelyeket a Kék Vonal minden önkéntese magáénak vall: gyerekközpontúság, bizalom, felelősség, együttműködés.
Az Alapítvány működését az Ifjúsági és Gyerektelefon elindításával kezdte, amely a mai napig talán a leginkább igénybe vett szolgáltatás. Ezt a 2010. évi beszámolóban szereplő adatok is jól mutatják: több mint ötvenezer hívást fogadtak az önkéntesek egész évben. Hasonló jelentőséggel bír az Eltűnt Gyerekek Segélyvonala is, melyet akkor kereshetnek fel a gyerekek, fiatalok és az értük aggódó felnőttek, ha már eltűntek, szökésben vannak, illetve a küszöbön áll otthonuk elhagyása. Különlegessége ennek a szolgáltatásnak, hogy lehetőséget biztosít üzenet továbbítására is, ha a szökésben lévő gyermek nem akar, vagy nem mer hazamenni, illetve a gondozási helyére visszatérni.
Az internet használatának terjedése hívta életre az Internet Helpline szolgáltatást, amelynek célja, hogy a gyermekek széles körű tájékoztatást kapjanak az őket fenyegető veszélyekről. Az Alapítvány ezen feladatvállalásának eleget téve indította el 2007-ben a Biztonsági övvel az infosztrádán című programot, amelynek segítségével biztosítható, hogy minél több gyermek megismerkedhessen a számítógéppel, és biztonsággal tudjon élni az internet adta lehetőségekkel.
2004-ben hívták életre a Szakember-Szakember Vonalat, amelynek célja, hogy minden gyermekekkel hivatásszerűen foglalkozó szakember (családgondozók, pedagógusok, védőnők, gyermekvédelmi felelősök, rendőrök) komplex eseteiről konzultálhasson független szakemberekkel.
A Kék Vonal 2007 óta működteti ezt a szolgáltatást, amely egyre ismertebb lesz nemcsak a gyermekek, hanem a felnőttek körében is. Sajnos, ma az emberek többsége nincs tisztában az őt érintő jogokkal, kötelezettségekkel, pedig a jogi szabályozás az életviszonyok minden területét behálózza. Valójában nem is várhatjuk el, hogy egy tizenegy-tizenkét éves gyerek, mint egy verset, úgy mondja fel az őt megillető jogokat, de az biztos, hogy ilyen idős korban sem árt egy alapszintű tudás. Ennek felismerése vezérelte a Kék Vonal Gyerekjogász csapatát, hogy kilépve az anonimitás álarca mögül, személyesen bevezesse a gyerekeket a jog világába.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás