- Haszonélvezeti joggal terhelt közös tulajdonú üzletrész képviselete.
- Változásbejegyzési eljárás során észlelt korábbi törvénysértő cégadat.
- Változásbejegyző végzés kijavítása.
A B. SZOLGÁLTATÓ KORLÁTOLT FELELŐSSÉGŰ TÁRSASÁG-ot a Fővárosi Bíróság mint Cégbíróság Cg. 01-09-469530 cégjegyzékszámon tartja nyilván. A társaságnak - számos más személy mellett - 1994. december 19. óta H. Györgyné is a tagjai közé tartozott.
A társaság 2007. november 22-én változásbejegyzési kérelmet terjesztett elő, melyben 2007. október 30-ával 1/1 cégjegyzéki alrovatszám alatt kérte H. Györgyné tagsági jogviszonyának törlését, és ugyanezen nappal 1/2 cégjegyzéki alrovatszám alatt H. Zsuzsanna Judit, 1/3 alrovatszám alatt pedig H. Orsolya Éva tagkénti bejegyzését. A kérelem mellékleteként az ügyvédi meghatalmazás és a közzétételi díj befizetésének igazolása mellett közjegyzői okiratot és tagjegyzéket is csatolt. A közjegyzői okiratból megállapítható volt, hogy H. Györgyné született T. Aranka 2007. június 14-én végintézkedés hátrahagyása nélkül meghalt, hagyatékát - közte a B. Kft.-ben lévő üzletrészét - egymásközt egyenlő 1/2-1/2 arányban törvényes öröklés címén gyermekei, H. Zsuzsanna Judit és H. Orsolya Éva örökölték meg, a túlélő házastárs, H. György özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten.
A csatolt (2007. október 30-i keltű) tagjegyzéken 7. sorszámú üzletrészként "H. György által képviselt közös tulajdonú üzletrész a) H. Zsuzsanna Judit; b) H. Orsolya Éva" megnevezéssel szerepel az eredetileg H. Györgyné tulajdonát képező 120 000 forint összegű törzsbetéthez kapcsolódó üzletrész.
A Cégbíróság a kérelem és mellékletei között fennálló ellentmondást nem vizsgálta, hanem 2007. december 6-án kelt Cg. 01-09-469530/44. számú végzésével a B. Kft. cégjegyzékéből 2006. október 30-ával törölte az 1/027 alatti tagként nyilvántartott H. Györgynét, és önálló üzletrész-tulajdonos tagként ugyanezen nappal 1/031 alatt H. Zsuzsanna Juditot és 1/032 alatt H. Orsolya Évát bejegyezte.
A társaság 2008. szeptember 29-én újabb változásbejegyzési kérelmet terjesztett elő, melynek F. Gábor és T. Imre tagok harmadik személy részére (a P. Kft.-re) történő üzletrész-átruházás bejegyeztetése volt a tárgya. Az elsőfokú bíróság ennek során észlelte a H. Györgyné üzletrészének átszállásával kapcsolatos cégjegyzéki anomáliát, és a 2008. szeptember 29-i változásbejegyzési kérelem tárgyához kötődő hiánypótlási felhívás 4. pontjaként felhívást adott ki a korábbi - már bejegyzett - változással összefüggésben is az alábbi szöveggel: "A hatályos cégnyilvántartási adatokban nem szerepel H. György, mint közös üzletrész képviselője. H. Zsuzsanna és H. Orsolya a hatályos cégnyilvántartás szerint külön-külön önálló üzletrésszel rendelkező tagok. Az ellentmondás kiküszöbölendő."
A társaság 2008. október 31-én hiánypótlást nyújtott be a 2008. szeptember 29-i változásbejegyzési kérelem tekintetében, a hiánypótlási felhívás 4. pontjával kapcsolatban pedig kijavítási kérelmet terjesztett elő arra hivatkozással, hogy a 2007. november 22-én előterjesztett iratok alapján megállapítható, hogy H. Orsolya Éva és H. Zsuzsanna Judit közös tulajdonú és nem önálló üzletrészek tulajdonosai, melynek közös képviselője H. György haszonélvező. Ennek cégjegyzéki feltüntetését kérte.
Az elsőfokú bíróság 2008. november 4-én kelt Cg. 01-09-469530/55. számú végzésével a 2008. szeptember 29-én előterjesztett, T. Imre és F. Gábor üzletrész-átruházásával kapcsolatos változásokat a cégjegyzékbe bejegyezte, a társaság kijavításra (is) irányuló, a hiánypótlási felhívásra benyújtott beadványát pedig kijavítási kérelemként iktatta 2008. november 5-én, majd a kijavítási kérelmet 2009. február 16-án kelt Cg. 01-09-469530/57. számú végzésével elutasította. Végzése indokolásában megállapította, hogy a kijavítani kért cégadatok a változásbejegyzési kérelemnek megfelelően kerültek bejegyzésre, emiatt a kijavítás Pp.-ben szabályozott feltételei nem állnak fenn. Hivatkozott arra, hogy a 2007. november 22-én előterjesztett kérelemhez hagyatékátadó végzést, illetve közjegyzői okiratot nem csatoltak. Tájékoztatta egyúttal a társaságot arról, hogy a hatályos jogszabályi rendelkezések értelmében a cégjegyzékben csak a társaság tagjai szerepelhetnek, közös üzletrész képviselője pedig csak a társaság tagja lehet, továbbá a cégnyilvántartásba az özvegyi haszonélvezeti jog nem jegyezhető be. Emiatt, az elsőfokú bíróság álláspontja szerint, a kialakult jogi helyzetet a Ptk. 616. § (3)-(4) bekezdése szerint a haszonélvezeti jog megváltásával a végzés kézhezvételétől számított 120 napon belül - törvényességi felügyeleti eljárás terhe mellett - rendezni kell.
A végzés ellen a társaság fellebbezést terjesztett elő. Kérte az 57. sorszámú elutasító végzés hatályon kívül helyezését, és H. Györgyné halálával kapcsolatos változások cégjegyzéken történő átvezetését. Hivatkozott arra, hogy az eredeti kérelem mellékleteként a hagyatékátadó végzést benyújtották, és a bíróság a cégiratok tartalmával ellentétesen jegyezte be a közös tulajdonú üzletrész helyett önálló üzletrész tulajdonosként H. Zsuzsanna Juditot és H. Orsolya Évát, lényegében "felosztva" az örökölt üzletrészt. Állította az elsőfokú bíróság végzésének jogszabálysértő voltát, részint amiatt, hogy az indokolásban rótt kötelezettséget a társaságra, mégpedig olyan kötelezettséget, amely a haszonélvezeti jog megváltására kötelezi az üzletrész örököseit, túlterjeszkedve ezzel a cégbíróság hatáskörén és csorbítva a tulajdonosok jogait. Jogszabálysértőnek tekinti a társaság e felhívást azért is, mert a Gt. nem írja elő a közös tulajdonú üzletrész tulajdonosai számára, hogy kizárólag a résztulajdonosok közül válasszanak közös képviselőt, álláspontja szerint nincs akadálya annak, hogy az üzletrész feletti haszonélvezeti jog jogosultja legyen az állagörökös tulajdonostársak képviselője a társasági ügyekben.
A fellebbezés az alábbiakra tekintettel részben megalapozott.
Elsődlegesen kiegészíti a tényállást a másodfokú bíróság azzal, hogy a társaság által kijavítani kért 2007. november 22-i változásbejegyzési kérelemhez - egyebek mellett - a változás utáni, aktuális tagállapotot tükröző tagjegyzéket és a jogerős közjegyzői hagyatékátadó végzést is becsatolta a kérelmező, iratellenes tehát az elsőfokú bíróság ezzel ellentétes megállapítása.
Megállapította a másodfokú bíróság, hogy az elsőfokú bíróság határozata meghozatalakor eljárási szabályt sértett, ezért határozata érdemi felülvizsgálatra alkalmatlan.
A kérelmező társaság a 2007. november 22-i változásbejegyzési kérelem kapcsán meghozott Cg. 0109-469530/44. számú változásbejegyző végzés kijavítását kérte, mely végzés valóban a fél kérelmével egyező módon rendelte el a változások bejegyzését, így a bíróság a változásbejegyző végzés meghozatalakor a fél nyomtatvány-kérelmében foglaltakhoz képest elírást, hibát nem vétett.
A cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló 2006. évi V. tv. (Ctv.) 32. § (1) bekezdéséhez képest alkalmazandó Pp. 224. § (1) bekezdése értelmében a bíróság névcsere, hibás névírás, szám- vagy számítási hiba, vagy más hasonló elírás esetén rendelheti el a határozat kijavítását, vagyis annak a határozat érdemét, az abban foglalt jogi álláspontot nem érintő, kisebb hibák esetén lehet helye, de nem korrigálható a határozat kijavításának jogintézményével a bejegyzési (változásbejegyzési) eljárás alapvető szabályainak megszegése, az érdemi határozat meghozatalának előfeltételéül szolgáló eljárási cselekmények elmulasztása folytán bekövetkezett fogyatékosság. Annyiban tehát helytálló az elsőfokú bíróság álláspontja, hogy a cégjegyzékben bekövetkezett rendellenesség kijavítás útján nem orvosolható.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás