Fizessen elő a Gazdaság és Jogra!
ElőfizetésAz EU 2003. évi keltezésű, a különböző agrár- és vidékfejlesztési támogatásokról szóló jogszabállyal (1782/2003/EK Tanácsi Rendelete) vezette be a "kölcsönös megfeleltetés" fogalmát, illetve követelményrendszerét. Ez egy komplex követelményrendszer, amely alapvetően az egészséges élelmiszer-előállítás és az élő környezet megóvása érdekében a környezetbarát mezőgazdasági termelés, a felelősségteljes haszonállattartás és az élelmiszerbiztonság bizonyos minimumkövetelményeit tartalmazza. A sokrétű követelményeknek való megfelelés (teljesítés) alapfeltétele annak, hogy egy üzem az egyébként jogosult teljes közvetlen támogatási összeget, továbbá az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) II. tengely bizonyos támogatásainak teljes összegét megkaphassa. A régi tagországok 2007-től, az újak (EU10) 2009-től részben, teljes körűen pedig 2013-tól kötelesek alkalmazni a követelményeket. Miután ezt a kötelezettséget EU tanácsi rendelet tartalmazza, az egyes tagországoknak a jogi előírások (szabályok) alkalmazása tekintetében mérlegelési joguk nincs. Hangsúlyozni kell azonban, hogy a kölcsönös megfeleltetés kötelezettségeinek vonatkozásában nem születtek új jogszabályok, nincsenek újabb kötelezettségek! Az egész rendszerben tulajdonképpen az igazi újdonság az, hogy a minimálisan elvárt gazdálkodási követelményeket és a közvetlen támogatásokat összeköti. Ha ugyanis egy gazdálkodó az előírásokat (követelményeket) nem tartja be, az illetékes nemzeti hatóság azt a támogatások csökkentésével - nagyon súlyos esetben és ha ismétlődés is fennáll - a támogatásból való kizárással szankcionálja.
Az EU a kölcsönös megfeleltetés alkalmazásáról sem alkotott önálló jogszabályt, hanem a támogatási "alapjogszabályok" - a közvetlen kifizetésekről és a vidékfejlesztési támogatásokról szóló rendeletek - kereteiben jelenteti meg az alkalmazásra, az ellenőrzésre, és a szankcionálásra vonatkozó előírásokat. A konkrét jogszabályok:
- A Tanács 73/2009/EK Rendelete (2009. január 19.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó, mezőgazdasági termelők részére meghatározott közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott egyes támogatási rendszerek létrehozásáról.
- A Bizottság 796/2004/EK Rendelete a közös agrárpolitika keretébe tartozó közvetlen támogatási rendszerek közös szabályainak megállapításáról és a mezőgazdasági termelők részére meghatározott támogatási rendszerek létrehozásáról szóló, 2003. szeptember 29-ei 1782/2003/EK Tanácsi Rendelet által előírt kölcsönös megfeleltetés, moduláció, valamint integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer, valamint a 479/2008/EK tanácsi rendelet által előírt kölcsönös megfeleltetés végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról.[1]
- A Tanács 1698/2005/EK Rendelete az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból (EMVA) nyújtandó vidékfejlesztési támogatásról.
- A Bizottság 1975/2006/EK Rendelete a vidékfejlesztési támogatási intézkedésekre vonatkozó ellenőrzési eljárások, valamint a kölcsönös megfeleltetés végrehajtása tekintetében az 1698/2005/EK Tanácsi Rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról.
A kölcsönös megfeleltetés (a Tanács 73/2009/EK Rendelete 5. és 6. cikke szerint), mint a támogatási feltételrendszer eleme, alapvetően két előíráscsoportra osztható. Ezek:
- a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK) és
- a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (HMKÁ)[2] fenntartására, valamint az állandó legelők arányának megőrzésére[3] vonatkozó előírások.
A JFGK-t a 73/2009/EK Rendelet II. melléklete foglalja keretbe (szakterületek szerint), és összesen 18 jogszabályt tartalmaz[4]. Ismét hangsúlyozzuk: minden itt szereplő jogszabály közel egy évtizede, vagy még régebbi időponttól hatályos!
A Tanács 2004/281/CE határozatával elfogadott módosítás szerint a Tanács 1782/2003/EK Rendelete 143b cikke (6) bekezdése alapján az új tagországokban - így Magyarországon is - az egységes területalapú támogatási rendszernek megfelelő támogatásban részesülő mezőgazdasági termelők a környezetvédelemre, valamint a köz- és állategészségügy, az állatok azonosítása és nyilvántartására vonatkozó követelményeket (JFGK 1-8) 2009. január 1-jétől; a további köz-, állat- és növény-egészségügyi, illetve megbetegedések bejelentésére vonatkozó követelményeket (JFGK 9-15) 2011. január 1-jétől, míg az állatok kíméletére vonatkozó követelményeket (JFGK 16-18) a 73/2009 EK Rendelet 124. cikk (5) bekezdés c) pont alapján csak 2013. január 1-jétől kötelesek alkalmazni a támogatások során. A HMKÁ (a helyes mezőgazdasági és környezeti állapot) előírásait viszont már 2004-től alkalmazni kell. A HMKÁ konkrétan a talajerózió, a talaj szervesanyag-tartalma, a talajszerkezet, és a környezet megőrzésének minimális szintje, valamint a vízvédelem és vízgazdálkodás vonatkozásában tartalmaz előírásokat. Ezeket az előírásokat a tagországok adottságaikra tekintettel konkretizálják és megfogalmazzák a részletes előírásaikat.
A 73/2009/EK Rendelet a tagországokat kötelezi a gazdák megfelelő tájékoztatására, szaktanácsadási rendszer működtetésére (a rendelet 12. cikke) és az ellenőrzési rendszer működtetésére (4. fejezete a kölcsönös megfeleltetés ellenőrzését az integrált irányítási és ellenőrzési rendszer részévé teszi) is. A tagországoknak azt a rendszert is meg kell határozniuk, amelyben a kifizető ügynökség (és az esetleg bevont, megbízott szerv) a támogatáscsökkentésről, illetve a támogatás köréből való kizárásról dönt.
A jogszabályok alapján abban a tekintetben nem találtunk egyértelmű eligazítást, hogy mennyiben valósul meg (illetve kell, hogy megvalósuljon) a kölcsönös megfeleltetés és az egyéb hatósági ellenőrzés közötti információcsere. Mi történik (történjen) akkor, ha például az állategészségügyi hatóság - a hatályos jogszabályok alapján - ellenőrzési kötelezettségét teljesíti "jelentősebb állattartó telepen", és olyan szabálytalanságokat talál, amelyek a kölcsönös megfeleltetés ellenőrzésekor szankcionálásra adnának okot. A Bizottság 796/2004. számú Rendelete 65. cikkének (4) bekezdése szerint ilyenkor »A meg nem felelést "meghatározottnak" kell tekintetni, ha e rendelettel összhangban, vagy az illetékes ellenőrző hatóság számára valamely más forrásból ismertté vált információ nyomán végrehajtott valamely ellenőrzés eredményeképpen kerül megállapításra.«
Mint már jeleztük, az előírások megszegése az adott naptári évre járó közvetlen kifizetések csökkentését, súlyosabb esetben a közvetlen támogatásokból való kizárást jelenti, az 73/2009/EK Tanácsi Rendelet 23-24. cikke szerint. A szankció mértéke alapvetően a meg nem felelés súlyosságának mértékétől, a tartósságtól és ismétlődésétől függ, illetve attól, hogy az előírások be nem tartása gondatlanság, vagy szándékosság következménye.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás