Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA következő sorokban rövid ismertetőt olvashatnak arról, hogy Marcali Város Önkormányzatának milyen módon sikerült a tájképi szereppel bíró, mintegy 120 éves gyótapusztai vadgesztenye fasort megmenteni annak ellenére, hogy az erdők védelméről szóló törvény a fák kivágását lehetővé tette a tulajdonos számára.
Marcali-Gyótapusztán először a Széchényiek alapítottak majorságot a XVIII. század végén. A falu lakóinak a fakitermelés és a dohánytermesztés mellett a legeltető állattartás jelentett megélhetési lehetőséget.
A falu a "gyóta" nevet, - aminek jelentése fás legelő - feltehetően a valamikor itt található legelőkről kapta. Mára ezek nagy részét beerdősítették és csak a falutól délre található egy kisebb folt, ami még őrzi a hajdani táj képét.
A területen található idős, őshonos fák és a valamikori uradalmi utakat szegélyező vadgesztenye sorok, a legelő sarkában álló gémeskút mind a falu képének jelentős elemei.
Az öreg fák odúi költőhelyet jelentenek cinkéknek, harkályoknak és a már egyre ritkábban látható búbos bankának, de a denevérek is ezekben az odúkban bújnak meg. Fészkelő, búvóhelyük mellett a gyep rovarfaunája bőséges táplálékforrás a fent említett fajokon kívül a fehér gólyának is.
Ezt a fás legelő területet szerezte meg egy cég 1994-ben. A területen lévő gesztenyefák kivágását engedéllyel - az Erdészeti Igazgatóság tudomásulvételével - 2013 augusztusában kezdte meg.
A gyótapusztai városrész lakói e tevékenységet nem nézték tétlenül és az önkormányzat segítségét kérték a fák védelmében.
A jelentős tájképi szereppel bíró mintegy 120 éves vadgesztenye fasorhoz a helyi emberek ezer szállal kötődnek. A falu lakossága a XVIII. század óta erdőgazdálkodásból, dohánytermesztésből és legeltetéses állattartásból élt. A legeltetés fő helyszíne volt a terület. Ezeket a fákat az itt élők felmenői ültették, nevelték, óvták évtizedeken át. Innen a személyes kötődés ember és táj között.
A Marcali 0523/21 hrsz.-ú területet, hagyományos tájhasználat nyomán kialakult fás legelő és idős fái (vadgesztenye, csertölgy), valamint a tájképi sokszínűség megőrzése érdekében, - élve a természet védelméről szóló törvény által biztosított lehetőséggel - a rajta található gesztenyefasor védettségének biztosítása érdekében ideiglenesen, 90 napra védetté nyilvánítottuk, egyúttal a területen a fakivágási engedély birtokában megkezdett fakivágást megtiltottuk. Döntésünket támogatta a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatósága is. Az ideiglenesen védelembe helyezett ingatlan egyébként szomszédos a kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területtel, a Natura 2000 hálózattal.
Elindult a helyi jelentőségű védett természeti területté nyilvánítás előkészítése.
Megkerestük a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi felügyelőséget, akik megerősítették a védelembevétel indokoltságát. A természet védelméről szóló törvény szerint a tájhasznosítás és a természeti értékek felhasználása során meg kell őrizni a tájak természetes és természet-közeli állapotát, továbbá gondoskodni kell a tájak esztétikai adottságait és a jellegét meghatározó természeti értékek, természeti rendszerek és az egyedi tájértékek fenntartásáról.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás