Fizessen elő a Jogtudományi Közlönyre!
ElőfizetésMagyarországon egyedülálló vállalkozás eredményeként 2018 nyarán a HVG-ORAC kiadásában megjelent az Emberi Jogi Enciklopédia. A 747 oldalas, százkét tanulmányt magában foglaló művet Lamm Vanda, az MTA JTI professor emeritája szerkesztette. A tanulmányok fél és egy ív terjedelem között foglalnak össze emberi jogi témákat, alapjogokat, jogintézményeket. A projekt jelentőségét és nagyságrendjét mutatja, hogy a kötet megjelenését többéves munka előzte meg. Az enciklopédia munkálatai 2010-ben kezdődtek, a megjelenésig eltelt hosszú idő a szerzők nagy számának valamint az egyes írások mögötti kutatómunkának tudható be.
Az MTA JTI keretein belül megvalósuló projekt célja az első, második és harmadik generációs emberi jogokkal kapcsolatos tudásanyag enciklopédikus összefoglalása volt. A vállalkozás azért is tekinthető egyedülállónak, mert magyar nyelven korábban nem jelent meg ilyen átfogó mű az emberi jogok legfontosabb kérdéseiről. Emellett a szerzői gárda összetétele itthon még sosem látott módon fogja át az emberi jogokkal foglalkozó szakemberek körét. A szerzők között a magyarországi jogi karok oktatói mellett megtalálhatók a Corvinus Egyetem, az NKE, a CEU és a Semmelweis Egyetem oktatói, valamint az Országgyűlési Biztos Hivatalának és az Alkotmánybíróságnak a munkatársai, továbbá a JTI és az Országos Kriminológiai Intézet kutatói, jelenlegi és volt alkotmánybírók, továbbá a gyakorlatban dolgozó szakemberek.
A kötet az alapjogok tárgyalása mellett magában foglalja az egyes intézmények (Emberi Jogi Bizottság, Emberi Jogok Európai Bizottsága stb.), valamint alapvető elméleti kategóriák (alapjogok - emberi jogok fogalma, alapvető jogok korlátozása stb.) ismertetését. Ezzel lehetővé teszi, hogy ne csak a jogász, hanem a tágabb közönség részére is elérhetővé tegye az egyébként elengedhetetlen emberi jogi tudást és tudatosságot.
Az egyes tanulmányok kitérnek az adott alapjog nemzetközi jogi szabályozására, valamint hazai érvényesülésére. A nemzetközi jogi és alkotmányos szabályok ismertetése mellett a tanulmányok foglalkoznak a magyar alkotmánybíróság, valamint a strasbourgi bíróság esetjogával is. A kötet kiemelkedő érdeme, hogy ezeken túl a treaty bodyk által létrehozott soft law normákra is kitér, ezek szisztematikus összegyűjtése és tudományos igényű feldolgozása szinte egyedülálló a hazai jogtudományban.
Az egyedülálló jelleg valamint az átfogó tartalom mellett a kötet egyik érdeme a széles körű és nemileg is kiegyenlített szerzőgárda. Ahogy fent is említettem, a száznégy tanulmányt az adott területtel foglalkozó hatvanhét szakértő írta, a kötet így a magyar jogász szakma jelentős részét felvonultatja. A szerzők között PhD-hallgatóktól nemzetközi hírű egyetemi tanárokig, tudományos és oktatói pályájuk legkülönböző szakaszában működő szakemberek találhatóak meg.
Emellett a szerzők között a nemi arány közel kiegyenlített; a hatvanhét szerzőből harmincegy nő (46%), ez más hasonló művekhez képest mindenképpen előrelépést jelent. A kiegyenlített nemi arány mindenképpen üdvözlendő, főként egy olyan mű esetében, amelyben külön tanulmány foglalkozik a nők jogaival.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás