Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésMagyarország a Helyi Önkormányzatok Európai Chartáját már 1992-ben aláírhatta, hiszen az nem direktíva, hanem olyan nemzetközi egyezmény, amely a szabad és demokratikus önkormányzás alapelveit rögzíti. Nem szervezeti vagy működési kötelezést jelent ez az aláíró államokra nézve, hanem standard szabályokat, amelyeknek a hatályos Ötv. szabályaival már az aláírása előtt eleget tettünk. Önkormányzati rendszerünk átalakításának időszaka kezdődik meg hamarosan.
Ebben a légkörben érdemes kitekinteni, és megfigyelni az egyes európai tagállamok önkormányzati rendszerét és tevékenységét. A változások és esetleges bizonytalanságok talaján a kitaposott utakat feltérképezni, és a már meglévő irányokkal összevetni a hazai változtatás koncepcióját.
Európában alapvetően két önkormányzati modell terjedt el: az angolszász államokra jellemző, valamint a kontinentális.
Az angolszász modell a centralizáció irányába mutat, ez különösen jól megfigyelhető volt az ilyen típusú rendszerek kialakulásakor: az önkormányzatok a törvényhozó által létrehozott közjogi testületek, törvényhozó által pontosan és részletesen meghatározott feladatkörökkel. A feladattelepítés kizárólagossága azonban magába foglalja a meglévő feladatkörök visszavonásának jogát is. Ez az erős centralizáció némileg lazult az utóbbi időben, de jellegét nem veszíttette el, ezért érdemi hatáskörrel a helyi önkormányzatok alig rendelkeznek, holott a helyi önkormányzatok száma jelentős.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás