Megrendelés

Dr. Gál Judit: Újabb társasági és cégjogi változások IV. (CH, 2010/3., 3-4. o.)

4. A cégnyilvánosság szabályainak tervezett változása

A 2006. évi V. törvény (a Ctv.) céginformáció nyújtásával kapcsolatos szabályait az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény is módosította. Már önmagában az a jogalkotói eljárás is erősen vitatható, amely a címe által igazoltan is kifejezetten a Gt. és a Ctv. módosításával foglalkozó, és a 2009. évi CXV. törvénnyel csaknem egy időben a parlament elé terjesztett 2009. évi CXXI. törvény helyett az előbbi jogszabály 87. §-ába "rejtett" néhány olyan cégnyilvánossággal és céginformációval kapcsolatos előírást, amelynek semmi köze az egyéni vállalkozás cégjogi szabályozásához. Ez azonban inkább csak a jogalkotás technikáját érintően kifogásolható, nagyobb baj, hogy e szabályok egy része olyan új jogintézményt kíván meghonosítani, amely a cégnyilvántartás közhitelességét és teljes eddigi felfogását alapjaiban kérdőjelezi meg.

A 2009. évi CXV. törvény 87. § (4) bekezdése egy új 17/A. §-sal egészíti ki a Ctv.-t, mely a céginformáció nyújtásával kapcsolatos szabályozás "vadhajtásaként" fejleszti tovább a cégjegyzékben szereplő természetes személy lakcímére vonatkozó adatszolgáltatást.

Ismeretes, hogy a cégjegyzékben feltüntetett természetes személyek (tagok, vezető tisztségviselők, felügyelőbizottsági tagok, könyvvizsgálók stb.) lakcíme már nem korlátlanul nyilvános, a feladatkörükben eljáró hatóságokon kívüli személy ezt a cégadatot csak törvényben biztosított jogai gyakorlásához vagy törvényes érdekei védelmében, illetve az érintett személy hozzájárulásával, erre irányuló kérelem alapján ismerheti meg.

A Ctv. új 17/A. § értelmében - e szabály hatálybalépésétől kezdve - a cégbíróság illetve a céginformációs szolgálat a cégkivonat, cégmásolat, cégbizonyítvány kiadása előtt köteles összevetni a cégjegyzékben szereplő természetes személy cégjegyzéki lakcímét a személyi adat - és lakcímnyilvántartást vezető hatóság nyilvántartásában szereplő adatokkal. Ha a két adatbázis eltérést mutat, a kérelmező számára kiadott céginformációban a lakcímnyilvántartásban lévő adatot kell feltüntetni.

A cégbíróságnak ezen túlmenő feladata is van, ugyanis a Ctv. 17/A. § értelmében a természetes személy lakcímnyilvántartási adatát minden további tájékozódás nélkül, hivatalból át kell vezetni a cégjegyzéken, ha pedig a céginformációs szolgálat észlelte a két adatbázis eltérését, köteles erről a cégbíróságot értesíteni a lakcímnyilvántartási címnek a cégjegyzéken hivatalból történő átvezetése végett.

A Ctv. 17/A. § utolsó mondata ehhez még annyit tesz hozzá, hogy "Ebben az esetben a cégnek a természetes személy lakóhelyére vonatkozóan nem kell változásbejegyzési kérelmet benyújtani". Ez utóbbi normaszöveg már csak azért is értelmezhetetlen, mert ha a lakcímeltérés alapján hivatalból kell bejegyeznie a cégbíróságnak a lakcímnyilvántartási címet, ez - mint minden hivatalbóli változásbejegyzés - eo ipso feltételezi, hogy a bíróság nem kérelemre jár el. Arra az értelmezési lehetőségre már gondolni sem merek, hogy e mondat azt is jelenthetné: a cégjegyzékben szereplő természetes személy lakcímváltozása esetén elég azt a lakcímnyilvántartáson átvezettetni, cégbírósághoz nem is kell fordulni, előbb-utóbb úgyis bejegyzik azt hivatalból a cégjegyzékbe is valamely céginformációkérés kapcsán. Nem tudni, mire törekedett a jogalkotó ezzel a mondattal, de (remélhetőleg) nem azt szándékozott kifejezésre juttatni, hogy a természetes személy lakcímváltozását felesleges cégjegyzéki változásként bejelenteni. Ha ugyanis a cégnyilvántartás közhitelességi alappillérének számító változásbejegyeztetési kötelezettséget kívánták ily módon fellazítani, azt vélhetőleg e kétes értelmű mondatnál mégis bővebb és precízebb megfogalmazással, körültekintőbb szabályrendszerrel kellett volna megtenni.

A Ctv. 17/A. § balsikerű jogintézményének egyetlen pozitívuma késői hatályba lépése, ami a korrekcióra (még inkább a hatályon kívül helyezésére) esélyt ad.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére