A Magyarországi Királyi Közjegyzők Országos Egylete központi bizottsága - Déchy Aladár közjegyző javaslatára - az 1925. október 17-i ülésén határozta el a könyvtár létesítését.
A könyvtár állomány gyarapítására a közjegyzőknek küldött felhívások azonban nem vezettek eredményre.
Ezért 1932-ben az adományozásra való felszólítást újból megismételték a közlönyben.
1934-ben Fésűs György ceglédi közjegyző ajándéka volt meghatározó a könyvtár gyarapításában. 21 kötet jogi szakkönyvet adott át a könyvtárnak, amely így a közlöny 15 évfolyamához is hozzájutott.
1936-ban dr. Rónay Tibor 4 szakkönyvet ajándékozott a könyvtár részére.
Az adományozók nevét és az adomány nagyságát a közlöny folyamatosan közölte.
A közjegyzőség központi könyvtárát a Budapesti Királyi Közjegyzői Kamara kezelte.
A 4090/1949. (VI. 14.) számú Kormányrendelet a magán közjegyzőség rendszerét eltörölte, a közjegyzői kamarákat megszüntette, és bevezette az állami közjegyzőség intézményét. A közjegyzők kamarai vagyona is államosítást nyert. A közjegyzői könyvtár sorsa osztotta a kamara többi vagyontárgyának sorsát, a bírósághoz került.
1950-ben a Budapesti Közjegyzői Kamara megszűntével a könyveket leselejtezték. A már egyszer selejtezett könyveket újra válogatták.
"Az idejét múlt" jogi könyveket közöttük Érdújhelyi Menyhért könyvét négy példányban, a Fővárosi Törvényszék (ma Fővárosi Bíróság) szenespincéjébe szállították át eltüzelésre. A bíróság a "gondos válogatás," után összesen százharminckettő könyvet vett át a könyvtárába.
Az erről készült hivatalos jelentés leszögezi, hogy "a Közjegyzői Kamarától átvett könyvek közül - a lista szerintieket - a törvényszék könyvtára részére a leltárnapló és a szakleltár megfelelő tételszámai alatt bevételeztem."
Az átadásról felvett 1950-es hivatalos jelentés - levéltári felkutatását - követően tárgyalások indultak 2007. évben a MOKK és a Fővárosi Bíróság között.
A 2008. február 8-án dr. Pallósi Gizella a Fővárosi Bíróság általános elnökhelyettese, mint átadó és dr. Rokolya Gábor, mint a MOKK Oktatási és Vizsgabizottságának elnöke, mint átvevő által aláírt megállapodás szerint "a Fővárosi Bíróság könyvtára archív állományából hatvan darab, a Közjegyzői Kamara tulajdon bélyegzőjével ellátott kiadványt térítésmentesen átad a Magyar Országos Közjegyzői Kamara számára."
A könyvek visszaszállításával ismét a közjegyzői kar tulajdonába kerültek vissza a volt közjegyzői könyvtár még fellelhető könyvei. Ezzel a lépéssel a közjegyzőség múltjának egyetlen visszaszerezhető darabját kapta meg.
Dr. Tóth Ádám, a MOKK elnöke levélben köszönte meg dr. Gatter Lászlónak, a Fővárosi Bíróság elnökének a közjegyzőség felé tett nemes gesztusát. ■
Visszaugrás