2015. október 16-án a Pécsi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Kara (PTE ÁJK), az Informatikai és Kommunikációs Jogi Kutatóintézet (IKJK) és a Magyar Jogász Egylet Média és Reklámjogi Szakosztálya közös szervezésében került sor az Infokommunikációs Szakmai Nap konferenciasorozat 2015-ös rendezvényére a Budapesti Ügyvédi Kamara Dísztermében.
Az ISZN2015 "Szigorúan ellenőrzött kapuőrök - az internetes forgalomirányító szolgáltatások szabályozási kérdései" című konferencia a digitális világ új kapuőreiként tevékenykedő internetes forgalomirányítók szabályozási kérdéseit járta körül. A keresőszolgáltatások és mindazok a szolgáltatások, amelyek a felhasználókat az egyes digitális tartalmakhoz navigálják (forgalomirányítók) jelentősen befolyásolják ugyanis a fogyasztók lehetőségeit az információk elérésében és saját magánszférájuk kialakításában, befolyásolják az interneten működő vállalkozások gazdasági mozgásterét, és egyúttal - szabályzataikon és gyakorlataikon keresztül - jelentős mértékben alakítják a digitális világ magatartási szabályait.
Milyen adatokat és milyen jogi keretek között gyűjtenek a felhasználókról? Azokból milyen részletes profilokat hoznak létre? Ezekhez mely más állami szerv vagy piaci partner (pl. hirdető) férhet hozzá? Mire használják e profilokat? Mekkora hatása van ezeknek az információkhoz való hozzáférésre, azaz a hirdetések, keresési találatok, posztok és megosztások, esetleg a napi hírek mennyire személyre szabottan jelennek meg? Hogyan dől el, hogy egy-egy poszt a közösségi oldalon kinek a számára jelenik meg, és ki elől marad rejtve? Mennyi mozgástere marad a felhasználónak, ha e szereplők jellemzően gazdasági erőfölényben vannak? Versenyjogi eszközökkel kezelhető-e ez a helyzet? Miként alkalmazhatók a szerzői jogi szabályok?
Megannyi kérdés, amelyre egyelőre nincsenek végleges válaszok, de kiindulópontként az látható, hogy a szabályozási problémák elhelyezhetők a hagyományos adatvédelmi jogi, szerzői jogi, médiajogi, kereskedelmi jogi és versenyjogi intézmények keretei között, így e témakörök köré csoportosultak a konferencia előadásai is. Az esemény nem titkolt célja volt, hogy - a releváns kérdések felvetésével és szakmai párbeszéd megindításával - előkészítse a PTE ÁJK és az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Jogtudományi Intézet közös, 2016 februárjában induló négyéves OTKA kutatási projektjét.
A konferenciát Dr. Balogh Zsolt György, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi docens nyitotta meg, majd átadta a szót Dr. Szőke Gergely Lászlónak, aki - az IKJK ügyvezetőjeként - röviden bemutatta a 10 éves hagyományokkal rendelkező, de 2014-ben jelentősen átalakult és megújult Informatikai és Kommunikációs Jogi Kutatóintézet (http://ikjk.hu) céljait és főbb tevékenységeit.
A szakmai előadás-sorozatot Dr. Polyák Gábor egyetemi docens előadása nyitotta, aki felvázolta a forgalomirányítókkal kapcsolatos alapvető kérdéseket és a fontosabb kutatási irányokat, mintegy iránymutatásul a konferencia-előadások értelmezéséhez. A digitális világ tényleges szabályozása, irányítása ("governance") azonban korántsem egyszerű feladat - számos érdek, érték, szereplő és szabályozási forma kölcsönhatása határozza meg a végeredményt - erről már Dr. Rozgonyi Krisztina, a Vienna University munkatársa beszélt, amikor előadásában bemutatta a kommunikáció tág értelemben vett szabályozásának aktuális kérdéseit és különösen a nehézségeit.
Dr. Bartóki-Gönczy Balázs, a PPKE Jog- és Államtudományi Kar kutatójaként a "semlegesség" témakörét járta körül, hangsúlyozva, hogy a hálózatsemlegesség kapcsán kialakult nézetek a keresőkre legfeljebb korlátozottan alkalmazhatók, a "keresősemlegességet" nem lehet párhuzamba állítani a hálózatsemlegességre adott válaszokkal. Ennek oka elsősorban az, hogy a keresés során a felhasználó eleve a számára fontos, azaz szubjektív eredményt vár. Ugyanakkor önmagában is érdekes kérdés, hogy mitől lesz egy tartalom (keresési eredmény) releváns - erről Dr. Ződi Zsolttól, az MTA TK Jogtudományi Intézetének kutatójától hallhatott a közönség igen érdekes gondolatokat. A relevancia ugyanis nem csak az információról, de a kérdező és az információ viszonyáról is szól, a relevancia tehát szubjektív. A személyre szabott keresési eredményekkel kapcsolatos kérdések jogi vizsgálatánál tehát arra az alapkérdésre is nehéz választ adni, hogy pontosan mi várható el a keresőktől. A helyzet paradoxona mégis az, hogy miközben a szolgáltatók minél inkább kiszolgálják a felhasználók ízlését, egyúttal könnyen be is zárhatják őket a saját kis világukba (buborékhatás) - zárta előadását Ződi Zsolt.
A forgalomirányító szolgáltatók magánjogi eszközökkel a felhasználók széles körének magatartását befolyásolják. Tevékenységük egyik fő jellemzője, hogy a szerződési feltételeik és a tényleges gyakorlatuk a felhasználók számára adottak, "take it or leave it" jellegűek, de a jellemzően erőfölényes pozícióból eredően másik szolgáltató választása pl. a Google vagy a Facebook helyett valójában nem reális alternatíva. E helyzet versenyjogi szempontból is izgalmas. Dr. Szilágyi Pál a PPKE Jog- és Államtudományi Kar Versenyjogi Kutatóközpontjának vezetője konkrét jogesetek, a Google és az Amazon ügy kapcsán értelmezte a gazdasági erőfölény egyes aspektusait. Számos, elsőre nehezen megválaszolható kérdés merül fel, például az, hogy mi az érintett piac?, van-e egyáltalán fogyasztói kár? A kiváló előadás egyben a jogérvényesítés nehézségeire is rámutatott: a Google-ügyben 2008-as magatartást vizsgál a Bizottság, és az eljárás még nem ért véget.
A forgalomirányítók tevékenységének alapja a felhasználók adatainak gyűjtése, rendszerezése és személyes profilok létrehozása, amelyben számos, az érintett által nem közvetlenül megadott, hanem azokból levont következtetések is szerepelnek. Az adatvédelmi szabályozás igyekszik e kihívásokra választ adni, egyelőre felemás sikerrel. Dr. Balogh Zsolt György elő-
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás