Megrendelés
Alkotmánybírósági Szemle

Fizessen elő az Alkotmánybírósági Szemlére!

Előfizetés

Köblös Adél: A "régi típusú" alkotmányjogi panasz az új Abtv.-ben (ABSz, 2012/1., 80-88. o.)

1. Általában az alkotmányjogi panaszról

És akkor újra az alkotmányjogi panaszról. Azért újra, mert az Alkotmánybírósági Szemle első számában már megjelent egy rövid tanulmányom[2], amelyben áttekintettem az Alkotmánybíróságról szóló 1989. évi XXXII. törvény (régi Abtv.) 48. §-ában szabályozott panasz elbírálásának alkotmánybírósági gyakorlatát. Egyben jeleztem, milyen bizonytalanságok maradtak még, amelyeket a jövőben célszerű lenne felszámolni. Akkor még nem sejtettem, hogy pár évvel később egy új Alaptörvény és új Abtv. (az Alkotmánybíróságról szóló 2011. évi CLI. törvény), valamint ügyrend[3] alapján újra kell gondolni mindazt, amit eddig az alkotmányjogi panaszról kialakított a testület. Mivel azonban e tekintetben az új szabályozás nagyobb részben átvette a régi Abtv. szabályait, az eddigi tapasztalatok és gyakorlat nem kerülhet egy az egyben lapátra, sőt, a sok újdonság között néminemű biztonságot nyújthat, hogy ennek a fajta panasznak már múltja van, méghozzá több, mint két évtizedes. Természetesen ugyanakkor nem lehet mindent automatikusan továbbvinni, mert részben az, hogy a "régi típusú" panaszra új szabályok vonatkoznak, részben az, hogy van mellette két másik (új) típusú panasz, kihatással van vagy lehet erre is. A felmerülő kérdésekben a testület fog állást foglalni, és itt a jövő időn van a hangsúly: eddig nem sok olyan döntése jelent meg az Alkotmánybíróságnak, amely ebben eligazíthatná az érdeklődőket. Így a jelen tanulmány sajnos maga is nagyrészt kérdések összegereblyézéséből és a szerző személyes tűnődéseiből áll.

A régi Abtv. egyfajta panaszt ismert, az új hármat. Mivel a jogalkotó elnevezésükben nem különböztetett közöttük, miközben a legtöbb esetben fontos, hogy melyikről is beszélünk, az egyszerűség érdekében az e témával foglalkozók valamilyen jelzővel látják el az egységes "alkotmányjogi panasz" kifejezést ahelyett, hogy a jogszabályhely megjelölésével utaljanak arra, amelyikről épp szó esik. Többé-kevésbé egységesen végül is a következő jelzőket aggattuk a három panaszra: az Abtv. 26. § (1) bekezdése szerintit nevezzük "régi típusúnak", a 26. § (2) bekezdés szerintit "kivételesnek" vagy "közvetlennek", a 27. § szerintit pedig "valódinak". Én is ezeket az elnevezéseket használom. E tanulmány tehát - miként a címben is jeleztem - az Abtv. 26. § (1) bekezdésének és a hozzá kapcsolódó egyéb törvényi és ügyrendi szabályok elemzésével foglalkozik, így a "panasz" kifejezés jellemzően erre a típusra utal. Ahol jelentősége van az egyes típusok közötti különbségnek, ott használom a fent említett jelzőket. Már itt jelezném, hogy a 27. § szerinti alkotmányjogi panasz jellege, tartalma majd csak ezután fog kibomlani az alkotmánybírósági gyakorlatban, így e tekintetben teljesen a sötétben tapogatózom. Annyi azonban már számomra is világossá vált, hogy a jogszabály és a bírói döntés ellen irányuló panasz közötti határ nem jelölhető ki olyan élesen, mint amilyen könnyű ezeket a sorokat leírni.[4]

Többségében várhatóan valódi alkotmányjogi panaszok érkeznek majd az Alkotmánybírósághoz. E kapcsán sejlik fel az a rémkép, hogy az Alkotmánybíróságra mint valamiféle szuperbíróságra tekintenek majd a felek és jogi képviselőik, és végső igazságszolgáltató fórumként szeretnék azt mozgásba lendíteni. Ennek természetesen a jogszabályi korlátok, illetve a panaszeljárásba beiktatott befogadási procedúra minden remény szerint útját állják majd. Ehhez képest a régi típusú alkotmányjogi panasz sokkal inkább a régi Abtv. szerinti normakontroll-vonalat viszi tovább. Tekintettel arra, hogy az elvont normakontroll indítványozói köre az Alaptörvény rendelkezése folytán lényegesen leszűkült, várhatóan az egyedi érintettséghez kötött normakontroll eljárásokba, azaz a régi típusú panaszeljárásba csatornázódnak majd be az indítványok. A természetes és jogi személyek az alapjogaikat sértő jogszabályokkal szemben elsődlegesen tehát a régi típusú panasszal léphetnek majd fel. Ehhez képest a 26. § (2) bekezdése szerinti panasz az Abtv. megfogalmazása szerint kivételesen vehető igénybe, akkor, ha bírói jogalkalmazásra nem került sor. Egyébként persze még a jövő zenéje, hol húzódnak a kivételes panasz befogadásának határai, mennyire lesz befogadó vagy éppen elutasító a testület, s ezzel mekkora arányban terelődnek a panaszok a 26. § (1) bekezdése, illetve (2) bekezdése szerinti útra.[5]

A régi típusú panasz egyébként élénk kapcsolatban él a másik kettővel. A kivételes és régi típusú panasz között a közös pont, hogy mindkettő jogszabály alaptörvény-ellenességének vizsgálatára irányul. A fenti megállapítások alapján pedig az sem elképzelhetetlen, hogy olyan ügyekben is befogadjon kivételes alkotmányjogi panaszokat az Alkotmánybíróság, ahol egyébként - előbb vagy utóbb, ilyen vagy olyan módon - lehetőség van/lesz bírósági eljárást is kezdeményezni, és ugyanaz vagy más panaszos ugyanazzal a jogszabályi rendelkezéssel összefüggésben később "régi típusú" panaszt terjesszen elő. Az alkotmánybírósági és bírósági elintézési határidőket nézve kicsi az esélye annak, hogy a két panaszeljárás összeérjen, de nem teljesen kizárt.

Az "együttélés" sokkal elevenebb lesz a valódi alkotmányjogi panaszokkal, ezt a kapcsolatot pedig a konkrét bírói döntés hozza létre. Erre már az Abtv. 28. §-a maga is utal, megteremtve annak a lehetőségét, hogy az egyik típusú panaszról az Alkotmánybíróság a másikra térjen át. Ez az összekapcsolódás befolyásolhatja például, hogy milyen álláspontot alakít ki a testület a jogorvoslati jog kimerítéséről, amiről alább még szót ejtek. Az Abtv. 28. §-ához és az ott rögzített átjárhatósághoz kapcsolódóan érdemes azonban felhívni a figyelmet az Abtv. 52. § (2) bekezdésére is, ami szerint az Alkotmánybíróság által lefolytatott vizsgálat kizárólag a megjelölt alkotmányossági kérelemre korlátozódik, ám e rendelkezés nem érinti - egyebek mellett - a 28. § (1) bekezdésében meghatározott, hivatalból megtehető megállapításokra vonatkozó hatáskörét. A 28. § (1) bekezdése az átjárhatóságnak arra az esetére vonatkozik, amikor valódi panaszról tér át az Alkotmánybíróság a régi típusú panaszra, míg a (2) bekezdésben található az ellenkező irányú áttérés. Abból, hogy az 52. § (2) bekezdésben megfogalmazott hivatalbóliság ez utóbbira nem vonatkozik, az következnék, hogy ehhez a panaszos kérelmére van szükség. E körülmény valószínűleg a gyakorlatban nemigen okoz majd problémát, mert arra lehet számítani, hogy az indítványozók jellemzően mindkét panasszal elő fognak hozakodni, legalábbis ott és akkor, ahol és amikor lehet.

2. A vonatkozó rendelkezések

Az alkotmányjogi panaszra vonatkozó rendelkezések az Alaptörvényben, az Alaptörvény átmeneti rendelkezéseiben (Aár.), az Abtv.-ben, az Alkotmánybíróság ügyrendjében, illetve az eljárási kódexekben találhatók. Ez utóbbiak leginkább a sikeres panaszok kezelésével foglalkoznak, bár kitérnek például a panasszal érintett bírói döntés végrehajtásának felfüggesztésére is. A jelen tanulmány azonban e kérdésekkel csak érintőlegesen foglalkozik, a hangsúly az Alkotmánybíróság előtt folyó eljáráson van.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Tartalomjegyzék

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére