Megrendelés

A magyar fizetésképtelenségi szakterület főbb adatai II. (CH, 2008/8., 11-12. o.)

A felszámolási eljárások adatsorai minden tekintetben igen erőteljes növekedést mutatnak. A 2007. év folyamán indított új felszámolási eljárások mintegy 3% mértékkel haladták meg az előző évi értéket, míg az év végén folyamatban lévő felszámolások pedig közel 10% ponttal voltak nagyobbak a 2006. évi eljárások számánál, s megközelítették a huszonkétez-res számbeli nagyságrendet.

Hasonlóképpen folyamatos számbeli növekedés tapasztalható az egyes évek során indított és az évek végén folyamatban lévő végelszámolási eljárásoknál is. Jelzés értékkel bír az a tény is, hogy folyamatosan növekszik a Cégbíróságok által elrendelt "kényszer végelszámolások" száma, amely az eddigi tapasztalatok szerint egyben a felszámolási eljárások számát növeli következetesen.

A nemzetközi, illetve az Európai Uniós elemzések során tendenciálisan vizsgálják az adott ország hatályos csődtörvényeinek hatálya alá tartozó vállalkozások, egységek, érdekeltségek számának alakulását és ezeket összehasonlítják az adott év fizetésképtelenségi eljárásainak (az újonnan indított és a folyamatban lévő) számával. Ezen adatok összevetésével megkaphatjuk az adott ország csődkvótáját. A 6. sz. táblázat Magyarországon a Csődtörvény teljes hatályát átfogva tartalmazza

- az újonnan indított felszámolási eljárások számát 100 cégenként;

- a folyamatban lévő felszámolási eljárások számát 100 cégenként.

Az ország egészében működő, aktív gazdasági társaságok számának az adott év folyamán csődbe jutott, illetve a csőd- és felszámolási eljárás alatti cégek számának összevetésével képzett számsorok, továbbá azok évenkénti változásai szemléltetően kifejezik a nemzetgazdaság relatív csőd általi érintettségét. A tendenciák számbavétele módot ad a szakterület helyzetének elemzésére, továbbá nemzetközi összehasonlításokat is lehetővé tesz.

A komplex mutatószámok együttesen mutatják a gazdasági társaságok alapításának és megszűnésének, valamint az adott évben újonnan indított és az eljárások befejeztével az év végén még folyamatban lévő felszámolási (fizetésképtelenségi) eljárások fajlagosan képzett komplex mutatószámának tendenciális alakulását, változását. Az újonnan indított eljárások tekintetében szembetűnően kimutatható a csődkvóta folyamatos emelkedése, míg a folyamatban lévő eljárásoknál a felszámolások és a cégek növekedésének értékei arányosan és együttesen emelkednek. A 2007. év folyamán mindkét fajlagos mutatószám az előző év értékeihez képest jelentős mértékben megnövekedett.

Az Európai Unióba 2004. májusában belépett kelet-európai országok vonatkozásában a nemzetközi szakértők átfogóan azt állapították meg, hogy ezen országok joggyakorlatában a csődtörvények jelentős problémákkal és hiányosságokkal telítettek (különösképpen az EU jogharmonizációval és a belső jogszabályokkal való koherencia tekintetében) és a hatályos jogszabályokat egyáltalán nem használják ki optimálisan. A nyugat-európai szempontok alapján ezen régiókban sok olyan vállalkozás van a cégjegyzékekben működő cégként nyilvántartva, amelyeknek már nem volna szabad egyáltalán léteznie (teljesen vagyontalan, cégvezetés nélküli, működésképtelen, kiürített, "alvó", avagy fantomizálódott cégek).

Az új EU-tagországok összehasonlító adatainak elemzéseinél mindenesetre azt figyelembe kell venni, hogy ezen nemzetgazdaságokban még közel sincsenek a gazdasági és jogi körülmények azon a színvonalon, mint a legtöbb nyugati országban.

Ez a megállapítás vitathatatlanul vonatkozik a magyarországi viszonyokra is, hiszen jelenleg nálunk a felszámolások több mint háromnegyede olyan gazdasági társaság ellen indul meg, amely már vagyonnal, hiteles iratokkal, tényleges székhellyel, megtalálható cégvezetéssel nem rendelkezik. Így az eljárásokban a hitelezők kielégítésének mértéke, aránya olyan alacsony (a reprezentatív felmérések, illetve az APEH adatai szerint átlagosan 0,8-1% körüli), hogy hitelezői szempontból szinte megkérdőjelezhető az eljárás megindításának az értelme is.

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére