Megrendelés
Jegyző és Közigazgatás

Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!

Előfizetés

Dr. Dudás Ferenc: Láncreakció gyermekkorunk állatmeséivel, avagy miért "Azt tegyük másokkal, amit szeretnénk, hogy velünk tegyenek"? (Jegyző, 2019/3., 37-38. o.)

Hozzáértők és a Wikipédia szerint, a láncreakció általánosan események, folyamatok gyors egymásutániságát jelenti, amelyben egyetlen esemény sok egyéb, általában a kiváltó okhoz hasonló eseményt indít el. Mindez bekövetkezhet a természetben, a társadalomban, az atommagok bomlásában (nukleáris láncreakció), de akár a lelki (egyéni) életben is. A jelenséget általában egy ok váltja ki. Az ok katalizátorként (iniciátorként) viselkedve elindítja a folyamatokat, s több lépcsőben létrehoz egy új állapotot.

A láncreakció egyik szemléletes, sarkított példája a "pillangó effektus". Ez a determinisztikus káosz megnyilvánulási formája. Eszerint, ha például az Amazonas őserdejében egy pillangó a korábbi szokásától eltérően nem kettőt, hanem hármat legyint a szárnyaival, ennek következménye később akár egy tornádó is lehet a Florida félszigeten. S nézőpontom szerint e folyamatba illeszthető Arany Lászlónak "A farkastanya" című meséje. Olvassák el! Higgyék el, máig nem tanulságok és nem üzenet nélküli, mert itt a történések (mint sokszor az életben) az alábbiakban konkludáltak:

Nyúlok a hamuba, Meglőnek puskával.

Szaladok dézsához, Megvágnak ollóval.

Kapkodok kendőhöz, Banya szúr

tűjével.

Futok ajtó mellé, Kilöknek lapáttal.

Szaladok pitvarba, Vesznek vasvillára!

Egy kiált: Hep-hep-hep!

Más ordít: add feljebb!

Akkor nagyot estem, Bezzeg jaj volt

nekem.

S akkor nekiindultak, még most is szaladnak, ha meg nem álltak. Képben (hang nélkül) ez egyébként így fest:

Nos, itt van az a bizonyos eb elhantolva. S itt kell bekapcsolnunk Magyary Zoltán mának szóló - korábbi írásainkban már érintett - egyik legfontosabb üzenetét, amely így szólt: A közigazgatás a közönségért van. Mindez olyan summázata az ügyfél és hivatal sűrített kapcsolatának, amelyet nem érdemes és nem is lehet fokozni. Ha mindehhez hozzávesszük a kor akkori jeles pedagógusának, (korábban szintén felhívott) Imre Sándornak ugyancsak találóan ideillő bölcs mondását, akkor már teljesen helyben és témánál is vagyunk. Mert mit is mondott Imre? Szerinte: fontos, ki milyen érzésekkel lép be egy hivatalba, de ennél sokkal fontosabb az, hogy milyen érzésekkel távozik. Most ezt járjuk - gyerekkorunk meséivel övezetten - körbe, mivel e téma örök. Mert a hivatal és az ügyfél örök jegyben jár egymással. Viszonyuk sajátos, s nem mindig harmonikus. Érdekes és különös házasság ez. Elizabeth Taylor és Richard Burton biztosan el tudná játszani, mert ez a frigy tele van magasságokkal és mélységekkel. Igazi érzelmekkel. Ebben aztán megvan az ingerküszöb alatti és feletti egyaránt. Nincs és nem is lehet patikamérlegen adagolni. Afféle harmadik típusú találkozás. Olyan, hogy e kapcsolatba be van kódolva a váratlanság, az örök meglepetés. Meglepetés, egészen nagy betűkkel. Egy szóval nem egy unalmas reláció. S emiatt bármikor szükséges lehet az SOS. (S aztán már jöhet is a zászló. Lehetőleg fehér.):

A teljes tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges.

A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.

Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!

Visszaugrás

Ugrás az oldal tetejére