A soft law természete, sokszínű megjelenési formái és hatásossága regóta foglalkoztatja a tudományos közösséget. Az Unióban az Európai Bizottság jobb jogalkotási programjában kiemelt szerepet szán a puha szabályozási eszközöknek, melyeket az intézmények a tagállami hatáskörök kímélése érdekében, időhiány okán, az intézményi ellenállás leküzdése érdekében, hatáskörök híján és még sok egyéb stratégiai indoknál fogva alkalmaznak. A jövőben arra számíthatunk, hogy csak növekedni fog a soft law eszközök aránya az uniós aktusok között. Ennek megfelelően egyre fokozottabb tudományos érdeklődés kíséri az uniós soft law alkotását, osztályozását, kötőerejének kérdését.
A haza uniós soft law kutatás színfoltjaként került 2018. május 22-én megrendezésre az uniós soft law workshop, melynek a Pázmány Pézer Katolikus Egyetem Jog és Államtudományi Kara adott otthont. Az előadók célja a soft law kutatás eredményeinek rendszerezése, valamint a "puha" aktusok egyes uniós szakpolitikák területén való alkalmazásának bemutatása volt. Az ún. iránymutatások, közlemények részben jogi kötőerővel rendelkező tömege egészen más jellemzőket mutat a versenyjog és állami támogatások joga terén, mint más szakpolitikákban, ahol inkább értelmezést segítő, orientáló funkciókkal rendelkezik. Egyes soft law aktusok a "keményebb", kötelező jogforrások előszobájaként, laboratóriumaként működnek, ennek köszönhető a tagállamok első pillantásra érthetetlen ellenállása e puha aktusokkal szemben. Ennek a jelenségnek számos szakpolitikai területen tanúi lehettünk: legutóbb az integrációpolitika és az online szerencsejátékok kapcsán nyújtott tagállami védelem terén. Jónéhány évtizede lázban tartja a soft law kutatókat az irányelvszerű ajánlások, mint hibrid jogforrások köre, melynek kötőerejével kapcsolatos tudományos diskurzus az Európai Törvényszék ítéletével, majd az azzal szemben benyújtott fellebbezés kapcsán a Bíróság által hozott, helybenhagyó ítélettel végre nyugvópontra jutott. Érdekes kérdéseket vet fel végül a nemzetközi soft law, valamint az uniós soft law kapcsolata, valamint ezeknek az uniós és nemzeti bíróságok által jogértelmezéshez való felhasználása: ily módon az eredetileg nem kötelező erejű aktusok a bírói jogfejlesztés útján válnak irányadóvá.
- 5/6 -
A következő írások az integráció- és bevándorláspolitika, a mezőgazdaság- és környezetvédelmi politika területein végzett soft law kutatásokkal kapcsolatban megtartott előadásokat szedik csokorba. ■
Lábjegyzetek:
[1] A szerző egyetemi docens.
Visszaugrás