Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésA helyi adók az önkormányzati költségvetésben a 2013-as költségvetési évtől súlyozott szerepet töltenek be. Az adóerőképességet felváltja az elvárt adókra vonatkozó szabályozás, a költségvetési támogatások az elvárt helyi adóbevételekhez igazodnak. Az új szabályozási elvek, a helyi adópolitika alakításának átgondolását, az adózói teljesítőképességet figyelembe vevő, ugyanakkor a települési adottságokat maximálisan érvényesítő adóztatást célozzák.
Ma nincs olyan települési önkormányzat, amely valamilyen helyi adót ne vezetett volna be. Az adóztatással foglalkozó módszertani sorozatot a végrehajtási szabályok bemutatásával kezdjük. Az adóbehajtás során alkalmazandó szabályok leginkább a végrehajtás minél gyorsabb lefolytatását szolgálják, ugyanakkor ügyelve arra, hogy az adózókat se érje méltánytalan joghátrány.
Az állami, önkormányzati adóhatóság az esedékesség időpontjáig meg nem fizetett, bevallott vagy jogerős hatósági határozatban előírt adót vonhatja végrehajtás alá. A NAV hatáskörébe tartozik az általa nyilvántartott adók, járulékok mellett - megkeresés alapján - a magán-nyugdíjpénztári tagdíj, a központi költségvetést megillető vám- és jövedéki követelések, az adók módjára behajtandó köztartozások, továbbá az Egészségbiztosítási Pénztárak, a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság, a Nyugdíjbiztosítási Igazgatóság és szervei által megállapított visszafizetési és megtérítési kötelezettségek beszedése. Az önkormányzati hatáskörbe tartozó adók végrehajtására, annak a települési jegyzőnek kell intézkednie, mely az adót bevezette.
A végrehajtás alapfeltétele a végrehajtható okirat megléte. Az adóvégrehajtásban végrehajtható okirat az adózó fizetési kötelezettségét megállapító jogerős hatósági határozat, önadózás esetén a fizetendő adót (adóelőleget) tartalmazó bevallás, valamint az adók módjára behajtandó köztartozások esetében a behajtást kérő megkeresése. Az okirat végrehajthatóságához külön intézkedésre - például záradékolás - nincs szükség. Előfordul, hogy az adóhatóság a tartozás megfizetésére a behajtás megindítása előtt felhívja az adózót. Ha az adós a felhívás alapján rendezi kötelezettségét, akkor elkerülhető a végrehajtási eljárás.
A végrehajtási eljárás - nagyon szűk kivételtől eltekintve - külön határozat nélkül, a konkrét végrehajtási cselekmény foganatosításával indul.
Végrehajtási cselekménynek számít az azonnali beszedési megbízás, a jövedelemből történő letiltás és az ingó- és ingatlan-végrehajtás. Tehát az adózó felszólítása nem minősül végrehajtási cselekménynek.
A végrehajtási cselekmények kötelező sorrendisége az adózás rendjéről szóló törvény 2003. évi módosításával megszűnt. A hatályos szabályozás szerint lényegében az adóhatóság saját belátása szerint dönti el, hogy az adózó vagyoni és jövedelmi helyzetére vonatkozó, rendelkezésre álló információk alapján - figyelembe véve a tartozás összegét is - a végrehajtás megindítása mely cselekménnyel indokolt. Mi több, megengedett az a lehetőség is, hogy a végrehajtási cselekmények közül egyszerre többet is érvényesítsen az adóvégrehajtó.
Az eredményes végrehajtás érdekében a végrehajtó megkeresheti az adósra és vagyonára vonatkozó adatokat kezelő hatóságokat, szerveket.
Ennek megfelelően adatszolgáltatás kérhető
- a rendőrségtől,
- a gépjárműveket nyilvántartó hatóságtól,
- a személyi adat- és lakcímnyilvántartó szervektől,
- az okmányirodától,
- a társadalombiztosítási szervektől,
- az illetékhivataloktól (NAV),
- a cégbíróságtól,
- a pénzügyi intézményektől, befektetési szolgáltatóktól,
- a földhivataloktól,
- a távközlési szervezetektől, valamint
- a vízi és légi járművek nyilvántartását vezető szervektől.
Megkereshető
- az ingó jelzálogjogi nyilvántartás,
- a közjegyző, illetve a kamara is az
- 24/25 -
adós gazdálkodó szervezetekről vezetett nyilvántartásba történő betekintés, valamint az adós lakóhelyére, székhelyére, telephelyére, munkahelyére, jövedelmére és a végrehajtás alá vonható vagyontárgyaira (ingó, ingatlan, bankszámla, betét, értékpapír, érdekeltség gazdasági társaságban stb.) vonatkozó adatok megszerzése érdekében.
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás