Fizessen elő a Jegyző és Közigazgatásra!
ElőfizetésHidegzuhanyként érte az önkormányzati köztisztviselőket a 2012. március 1-jén hatályba lépő, a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (Kttv.) 150. §-ának rendelkezése, amely számukra alapvetően megváltoztatta a jubileumi jutalomra való jogosultság időtartamának számítási szabályait.
A közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény általánosan szabályozza a kormánytisztviselők és a köztisztviselők jogállását, jogaik és kötelezettségeik túlnyomó részét, viszont továbbra is rögzít néhány speciális rendelkezést a köztisztviselők eltérő viszonyairól.
Többek között ilyen a Kttv. 228. §-a, amely a besorolásra vonatkozóan rögzíti a Ktv. korábbi szabályával megegyezően, hogy a köztisztviselőt iskolai végzettségének és közszolgálati jogviszonyban eltöltött idejének megfelelően kell besorolni.
A hatályon kívül helyezett köztisztviselőkről szóló 1992. évi XXIII. törvény (Ktv.) vonatkozó szabályai alapján a köztisztviselőnek - e jogviszonya keletkezésekor - a közszolgálati jogviszonya időtartamát illetően, nem csupán az effektív közigazgatásban töltött időt, hanem a törvény hatálybalépése előtt állami vállalatoknál munkaviszonyban eltöltött időt is be kellett számítani. A két időszak a folyamatos hivatásban eltöltött idő során egybeolvadt, és a köztisztviselő közszolgálati jogviszonyának - bármely időpontban történő - megállapításakor fel sem merült kérdésként, hogy az a bizonyos munkaviszony a Ktv. hatálya alá tartozó eltöltött jogviszonynak minősül-e.
Az irányadó jogszabályhelyek a Ktv. 72. § (1) bekezdése és 73. § (5) bekezdése voltak, amelyek az 1992-es hatálybalépést követően arról rendelkeztek, hogy a törvény hatálya alá tartozó szerveknél alkalmazottak munkaviszonya közszolgálati jogviszonnyá alakul. Ezzel jogfolytonossá tette jogi helyzetüket és közszolgálati jogviszonyban töltött idejük számításakor a (bármely munkáltatónál) munkaviszonyban, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban töltött időt kellett alapul venni. Az érintetteket a közszolgálati idő és az iskolai végzettség alapján - hat hónapon belül - be kellett sorolni. A kinevezések azt az időpontot jelölték meg a közszolgálati jogviszony kezdetének, amelyet a köztisztviselő egyébként az első munkába lépésének napjaként is számon tartott.
1995-ben a 72. § (1) bekezdésnek szövegezése némiképp módosult, de a közszolgálati jogviszony számításának elve nem változott és későbbi módosítása is a figyelembe vehető idő (pl. katonai szolgálat figyelembevétele) szélesítésére irányult.
A jubileumi jutalom jogintézménye 2001. július 1. napjától került a törvénybe. A jutalomra jogosító idő számítása a 72. § (1)-(2) bekezdésén alapult. Ennek folytán a figyelembe vett idő az 1992-ben köztisztviselővé váló munkavállalók számára az első munkába lépésük napjától datálódott. A szabályozás a kezdetektől figyelembe vette a törvény hatálybalépése előtti munkában eltöltött időszakot, viszont konzekvensen figyelmen kívül hagyta a hatálybalépését követően nem köztisztviselőként fennálló jogviszony idejét, illetve a korábban munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt.
A ma hatályos köztisztviselők jogállását is szabályozó joganyag a 2011. évi CXCIX. törvény, amelynek alapvető előzménye a Ktv. mellett, a kormánytisztviselők jogállásáról szóló 2010. évi LVIII. törvény (Ktjv.).
A Jogkódex-előfizetéséhez tartozó felhasználónévvel és jelszóval is be tud jelentkezni.
Az ORAC Kiadó előfizetéses folyóiratainak „valós idejű” (a nyomtatott lapszámok megjelenésével egyidejű) eléréséhez kérjen ajánlatot a Szakcikk Adatbázis Plusz-ra!
Visszaugrás